Calshot Winter Track League 2017/18 #8

Track League , Southampton – Sunday, 07 Jan 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

416976

Start Date:

Sun, 7th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets 2k Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm-up - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Davis Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16/U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1k Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Davis Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Oliver Pettifer Squadra Scozzese Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Squadra Scozzese Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Sprint - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10/U8 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Scratch Race (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Scratch Race (2) - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  5th NOVEMBER 2017 to 4th FEBRUARY 2018

 (NOT 24/31 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Junior / Vets Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
U16/U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Scratch Race (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/01/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 07/01/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

416976

Start Date:

Sun, 7th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets 2k Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm-up - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Davis Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16/U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1k Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Davis Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Oliver Pettifer Squadra Scozzese Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Squadra Scozzese Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Sprint - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10/U8 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10/U8 Scratch Race (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Scratch Race (2) - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  5th NOVEMBER 2017 to 4th FEBRUARY 2018

 (NOT 24/31 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Junior / Vets Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
U16/U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
U10/U8 Scratch Race (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 07/01/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/01/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/01/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 07/01/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk