CDPP Crit Series Extra #4

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 24 Aug 2017

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Sign on closes 15 mins before each event

Event Details

Event URN:

416240

Start Date:

Thu, 24th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wood Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jasper Smith Finished B 0

6. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maxwell Hereward Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cameron Blake Ilkley Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ross Miller Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Robert Bagot Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Horrocks Pendle Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  William Staveley InGear Coaching naughtone Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Timothy Jones University of Nottingham SCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Richard Barnes High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Rob Weir Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tristan Pilling Middleton CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Gareth Wiseman Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Races Youth AB 6:30pm Aprox 20 laps  - Youth C 7:10pm Aprox 8 laps   - 2/3/4 7:30pm Aprox 30 Laps. 

Small prizes on each night, not part of a points series. 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
22km / 14 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:10 Youth Only None --- 11km / 7 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 24/08/17 – 19:10
Youth Only, None
11km / 7 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:10 Youth Only None --- 10 laps / 11km / 7 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 24/08/17 – 19:10
Youth Only, None
10 laps / 11km / 7 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 33km / 21 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/08/17 – 19:30
Regional C+, Band 5
33km / 21 miles

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Sign on closes 15 mins before each event

Event Details

Event URN:

416240

Start Date:

Thu, 24th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wood Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jasper Smith Finished B 0

6. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maxwell Hereward Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cameron Blake Ilkley Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ross Miller Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Robert Bagot Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Horrocks Pendle Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  William Staveley InGear Coaching naughtone Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Timothy Jones University of Nottingham SCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Richard Barnes High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Rob Weir Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tristan Pilling Middleton CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Gareth Wiseman Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Races Youth AB 6:30pm Aprox 20 laps  - Youth C 7:10pm Aprox 8 laps   - 2/3/4 7:30pm Aprox 30 Laps. 

Small prizes on each night, not part of a points series. 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
22km / 14 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 22km / 14 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 24/08/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
22km / 14 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:10 Youth Only None --- 11km / 7 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 24/08/17 – 19:10
Youth Only, None
11km / 7 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:10 Youth Only None --- 10 laps / 11km / 7 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 24/08/17 – 19:10
Youth Only, None
10 laps / 11km / 7 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/08/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 33km / 21 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/08/17 – 19:30
Regional C+, Band 5
33km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk