Cairngorm Race Weekend (Sunday) inc. Scottish Women's RR Series #5 & Veteran Women's Championship

Road , Kincraig – Sunday, 10 Sep 2017

Event Summary

Event Overview

Second day of Cairngorm Race Weekend.  Includes standard 10 mile TT in the morning, and an APR and the Sally Anne Low Memorial RR (incorporating the Scottish Womens RR Series and the Scottish Veteran Women's RR Championships) in the afternoon.

Event Details

Event URN:

416213

Start Date:

Sun, 10th Sep 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Kincraig Community Hall, Kincraig, PH21 1NB

View map

Series:

Scottish Women's Road Race Series

Results

Confirmed Results

Kincraig 10-mile TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Kincraig 10-mile TT - Results
1.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 00:21:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:49:000
2.  Jamie Kennedy GTR - Return To Life Finished 2nd 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:54:000
3.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 00:21:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:58:000
4.  Gordon Murdoch Icarus Racing Finished 3rd 00:22:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:06:000
5.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 00:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:08:000
6.  Marc Anderson Loudoun RC Finished 3rd 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:19:000
7.  Thomas Lynch Finished 4th 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:19:000
8.  Colin Duncan Elgin CC Finished 3rd 00:22:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:24:000
9.  Charles Fairgrieve Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:22:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:35:000
10.  Colin Riach Elgin CC Finished 4th 00:22:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:56:000
11.  Alan Smith Ythan CC Finished 3rd 00:22:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:58:000
12.  Kyle Cartmell RT 23 Finished A 00:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:23:02:000
13.  Tony Scott Loudoun RC Finished 4th 00:23:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:17:000
14.  Mark Dryburgh Ross-Shire RCC Finished 4th 00:23:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:18:000
15.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 00:23:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:23:21:000
16.  Calum Gibb Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:30:000
17.  Terry Christie Elgin CC Finished N/A 00:23:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:32:000
18.  David Stuart Cromarty Firth CC Finished N/A 00:23:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:33:000
19.  Mark Wood Elgin CC Finished N/A 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:34:000
20.  Alec Marwick East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:23:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:23:36:000
21.  Mark Madigan Elgin CC Finished 4th 00:23:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:37:000
22.  Erik Lornie Kinross CC Finished N/A 00:23:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:42:000
23.  Paul Parrish Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:23:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:43:000
24.  Greg Quinn Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:23:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:23:49:000
25.  Scott Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:23:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:54:000
26.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 00:23:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:23:58:000
27.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 00:24:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:03:000
28.  Brian Fishpool Cairngorm CC Finished 4th 00:24:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:05:000
29.  Duncan Gillies Moray Cycle Racing Team Finished N/A 00:24:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:07:000
30.  Michael Gordon Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:26:000
31.  Garry Russell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:24:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:24:34:000
32.  Emily Eadington Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:24:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:24:41:000
33.  Mervyn Stanley Elgin CC Finished N/A 00:24:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:47:000
34.  Eric Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:50:000
35.  Alan Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:24:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:51:000
36.  Hamish Irvine Cairngorm CC Finished N/A 00:24:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:53:000
37.  Stephen Walton Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:54:000
38.  Mike Seffers Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:58:000
39.  Ronnie Todd Loudoun RC Finished 3rd 00:25:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:25:02:000
40.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 00:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:25:22:000
41.  Graham Maclennan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:25:22:000
42.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 00:25:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:25:24:000
43.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 00:26:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:26:01:000
44.  Steven Grier Loudoun RC Finished N/A 00:26:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:06:000
45.  Kyle Anderson Loudoun RC Finished 4th 00:26:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:26:55:000
46.  John Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:08:000
47.  Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:27:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:18:000
48.  Kirsteen Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:22:000
49.  Olga Hamilton Finished 4th 00:27:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:27:39:000
50.  Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:47:000
51.  Natalie Taylor Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:28:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:02:000
52.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 00:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:13:000
53.  Katrina Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:28:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:20:000
54.  Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:33:000
55.  Andrew Wilson St Christopher's CC Finished N/A 00:28:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:35:000
56.  Gordon Lawrie Forres CC Finished 3rd 00:29:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:29:03:000
57.  Andy Gatenby Cairngorm CC Finished N/A 00:29:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:07:000
58.  Stephen Payton Ross-Shire RCC Finished 4th 00:30:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:30:06:000
59.  Hazel Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:30:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:59:000
60.  Anne Baddon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:11:000

Cairngorm APR

Position Name Club name Rider status Category Points
Cairngorm APR - Results
1.  Dan Saunders Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Leith Ythan CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kevin Smith Moray Firth Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Warne Edinburgh University CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Shewan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Bruce Morris Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter James Barron Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Craig Christie Deeside Thistle CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Nicolaas Weststeyn Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jim Sutherland Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alec Marwick East Sutherland Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Noel Baxter Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Marc Roberts Elgin CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Gordon Murdoch Icarus Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Scott Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jamie Kennedy GTR - Return To Life Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Menzies Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mike Lear Velo Club Rutland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Terry Christie Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Colin Riach Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  William Ramsay Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Mark Madigan Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Charles Fairgrieve Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Craig Gilmour Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Graham Maclennan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Andrew Scouller Ythan CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Cushley Glasgow Nightingale CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Danny Hedley RT 23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kevin Lackie RT 23 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Main Moray Cycle Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- William McMillan Glasgow United CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Przemyslaw Mucha Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kevin Thomson Moray Cycle Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Sally Anne Low Memorial Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Sally Anne Low Memorial Road - Results
1.  Julie Erskine Cycle Team OnForm Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jesse Mitchell dooleys cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Genevieve Whitson Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Smith Deeside Thistle CC Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlotte Anderson Ronde Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Flora Gillies Team 22 Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Amy Forbes Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Louisa Sturrock Cairngorm CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Natalie Taylor Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Julianna Rourke Edinburgh RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Olga Hamilton Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Race base is Kincraig Village Hall.  There is no competitor parking in the car park, but parking will be arranged in the grass field at the top of the hill and on the opposite side of the road.  Event capacity is 100 riders, but less for the APR and Women's Race.

The Races

Kincraig 10-mile TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 09:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Sun 10/09/17 – 09:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Cairngorm APR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 51km / 32 miles
Sun 10/09/17 – 14:00
Regional C+, Band 5 | 1st, 2nd, 3rd, ...
51km / 32 miles
Sally Anne Low Memorial Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 14:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 51km / 32 miles
Sun 10/09/17 – 14:00
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
51km / 32 miles

Event Summary

Event Overview

Second day of Cairngorm Race Weekend.  Includes standard 10 mile TT in the morning, and an APR and the Sally Anne Low Memorial RR (incorporating the Scottish Womens RR Series and the Scottish Veteran Women's RR Championships) in the afternoon.

Event Details

Event URN:

416213

Start Date:

Sun, 10th Sep 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Kincraig Community Hall, Kincraig, PH21 1NB

View map

Series:

Scottish Women's Road Race Series

Results

Confirmed Results

Kincraig 10-mile TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Kincraig 10-mile TT - Results
1.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 00:21:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:49:000
2.  Jamie Kennedy GTR - Return To Life Finished 2nd 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:54:000
3.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 00:21:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:58:000
4.  Gordon Murdoch Icarus Racing Finished 3rd 00:22:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:06:000
5.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 00:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:08:000
6.  Marc Anderson Loudoun RC Finished 3rd 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:19:000
7.  Thomas Lynch Finished 4th 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:19:000
8.  Colin Duncan Elgin CC Finished 3rd 00:22:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:24:000
9.  Charles Fairgrieve Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:22:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:35:000
10.  Colin Riach Elgin CC Finished 4th 00:22:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:22:56:000
11.  Alan Smith Ythan CC Finished 3rd 00:22:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:22:58:000
12.  Kyle Cartmell RT 23 Finished A 00:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:23:02:000
13.  Tony Scott Loudoun RC Finished 4th 00:23:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:17:000
14.  Mark Dryburgh Ross-Shire RCC Finished 4th 00:23:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:18:000
15.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 00:23:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:23:21:000
16.  Calum Gibb Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:30:000
17.  Terry Christie Elgin CC Finished N/A 00:23:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:32:000
18.  David Stuart Cromarty Firth CC Finished N/A 00:23:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:33:000
19.  Mark Wood Elgin CC Finished N/A 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:34:000
20.  Alec Marwick East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:23:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:23:36:000
21.  Mark Madigan Elgin CC Finished 4th 00:23:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:37:000
22.  Erik Lornie Kinross CC Finished N/A 00:23:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:42:000
23.  Paul Parrish Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:23:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:43:000
24.  Greg Quinn Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:23:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:23:49:000
25.  Scott Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:23:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:23:54:000
26.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 00:23:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:23:58:000
27.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 00:24:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:03:000
28.  Brian Fishpool Cairngorm CC Finished 4th 00:24:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:05:000
29.  Duncan Gillies Moray Cycle Racing Team Finished N/A 00:24:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:07:000
30.  Michael Gordon Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:26:000
31.  Garry Russell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:24:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:24:34:000
32.  Emily Eadington Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:24:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:24:41:000
33.  Mervyn Stanley Elgin CC Finished N/A 00:24:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:47:000
34.  Eric Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:24:50:000
35.  Alan Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:24:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:51:000
36.  Hamish Irvine Cairngorm CC Finished N/A 00:24:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:53:000
37.  Stephen Walton Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:54:000
38.  Mike Seffers Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:58:000
39.  Ronnie Todd Loudoun RC Finished 3rd 00:25:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:25:02:000
40.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 00:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:25:22:000
41.  Graham Maclennan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:25:22:000
42.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 00:25:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:25:24:000
43.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 00:26:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:26:01:000
44.  Steven Grier Loudoun RC Finished N/A 00:26:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:06:000
45.  Kyle Anderson Loudoun RC Finished 4th 00:26:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:26:55:000
46.  John Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:08:000
47.  Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:27:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:18:000
48.  Kirsteen Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:22:000
49.  Olga Hamilton Finished 4th 00:27:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:27:39:000
50.  Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:47:000
51.  Natalie Taylor Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:28:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:02:000
52.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 00:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:13:000
53.  Katrina Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:28:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:20:000
54.  Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:33:000
55.  Andrew Wilson St Christopher's CC Finished N/A 00:28:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:35:000
56.  Gordon Lawrie Forres CC Finished 3rd 00:29:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:29:03:000
57.  Andy Gatenby Cairngorm CC Finished N/A 00:29:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:07:000
58.  Stephen Payton Ross-Shire RCC Finished 4th 00:30:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:30:06:000
59.  Hazel Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:30:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:59:000
60.  Anne Baddon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:11:000

Cairngorm APR

Position Name Club name Rider status Category Points
Cairngorm APR - Results
1.  Dan Saunders Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Leith Ythan CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kevin Smith Moray Firth Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Warne Edinburgh University CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Shewan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Bruce Morris Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter James Barron Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Craig Christie Deeside Thistle CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Nicolaas Weststeyn Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jim Sutherland Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alec Marwick East Sutherland Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Noel Baxter Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Marc Roberts Elgin CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Gordon Murdoch Icarus Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Scott Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jamie Kennedy GTR - Return To Life Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Menzies Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mike Lear Velo Club Rutland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Terry Christie Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Colin Riach Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  William Ramsay Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Mark Madigan Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Charles Fairgrieve Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Craig Gilmour Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Graham Maclennan Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Andrew Scouller Ythan CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Cushley Glasgow Nightingale CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Danny Hedley RT 23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kevin Lackie RT 23 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Main Moray Cycle Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- William McMillan Glasgow United CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Przemyslaw Mucha Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kevin Thomson Moray Cycle Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Sally Anne Low Memorial Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Sally Anne Low Memorial Road - Results
1.  Julie Erskine Cycle Team OnForm Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jesse Mitchell dooleys cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Genevieve Whitson Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Smith Deeside Thistle CC Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlotte Anderson Ronde Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Flora Gillies Team 22 Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Amy Forbes Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Louisa Sturrock Cairngorm CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Natalie Taylor Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Julianna Rourke Edinburgh RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Olga Hamilton Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Race base is Kincraig Village Hall.  There is no competitor parking in the car park, but parking will be arranged in the grass field at the top of the hill and on the opposite side of the road.  Event capacity is 100 riders, but less for the APR and Women's Race.

The Races

Kincraig 10-mile TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 09:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Sun 10/09/17 – 09:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Cairngorm APR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 51km / 32 miles
Sun 10/09/17 – 14:00
Regional C+, Band 5 | 1st, 2nd, 3rd, ...
51km / 32 miles
Sally Anne Low Memorial Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/09/17 14:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 51km / 32 miles
Sun 10/09/17 – 14:00
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
51km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk