Glasgow Sprint Grand Prix

Track , Glasgow – Saturday, 30 Sep 2017

Event Summary

Event Overview

Two Days of Track Racing at the Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow featuring Match Sprinting and Keirin for the Sprinters, Paracycling Tandem Racing as well Individual and Team Pursuit for Men and Women.

Event Details

Event URN:

416133

Start Date:

Sat, 30th Sep 2017

Finish date:

Sun, 1st Oct 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Thu, 14th Sep 2017

Results

Confirmed Results

Men's Sprint Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group A - Results
1.  Jamie Alexander Team Azur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tony Mairs Finished 0

3. Tony Mairs -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Roper Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alistair Fielding Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rory Oliver VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Veen Finished 0

12. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Sprint Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group B - Results
1.  Jacob Dixon Cadence Cycle Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Cruden Glasgow Cycle Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasper van den Ende Finished 0

3. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Phil McWilliam Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Deegan Finished 0

8. Robert Deegan -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Hamza Hayauddin Finished 0

9. Hamza Hayauddin -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Sprint Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group C - Results
1.  Carl Watson Leigh Premier RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Caton Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jon Gillies Team Azur Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ewen Riddell Finished 4th 0

6. Ewen Riddell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Colin Young VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stuart Donaghy Team Azur Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Men's Kilo Challenge

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Kilo Challenge - Results
1.  Jonathan Wale Brother NRG Finished 2nd 00:01:02:078 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:02:078

Glasgow Grand Prix - Men's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Keirin - Results
1.  Andrew Leveton Ses Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Fielding Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Alexander Team Azur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Veen Finished 0

4. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tony Mairs Finished 0

7. Tony Mairs -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rory Oliver VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Dunham Team Swift Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Team KGF Finished 0

1. Team KGF -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Provision Scotland Finished 0

2. Provision Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
3.  RT 23 Finished 0

3. RT 23 -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit Record Attempt

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Pursuit Record Attempt - Results
1.  Team KGF Finished 00:04:05:150 0

1. Team KGF -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:05:150

Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m - Results
1.  Charlie Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Daniel Bigham Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  John Archibald Bioracer-Project GO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kyle Gordon RT 23 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Finn Harrod Cyclism Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Women's Sprint Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint Group A - Results
1.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Autumn Collins Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Susan Mitchell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Sprint Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint Group B - Results
1.  Deirbhle Ivory Finished 0

1. Deirbhle Ivory -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sarah Walker Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aisling Conlan Finished 0

6. Aisling Conlan -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Maddy Ross VC Astar Anderside Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kirsteen Ellis Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Glasgow Grand Prix - Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Women's Keirin - Results
1.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Autumn Collins Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Susie Mitchell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Stephani Hall Cadence Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Deirbhle Ivory Finished 0

10. Deirbhle Ivory -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Aisling Conlan Finished 0

11. Aisling Conlan -

Points: 0 | Status: Finished

Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m - Results
1.  Lulu Bartlett The Racers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Fitzpatrick Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

20k Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
20k Points Race - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Angus Claxton 100% ME Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Ball Finished 4th 0

2. James Ball -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Thornhill MBE Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Aileen McGlynn OBE Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial - Results
1.  Sophie Thornhill MBE Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aileen McGlynn OBE Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Ball Finished 4th 0

4. James Ball -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This is a two day meeting. Please read the following and select the race(s) that you wish to enter carefully

Provisional Event Schedule

Saturday 30th September 2017

  • Men's  Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Men's Sprint 
  • Paracycling Tandem Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Paracycling Tandem Sprint 
  • Women's Keirin
  • Women's 3000m Individual Pursuit
  • Men's 4000m Team Pursuit

Sunday 1st October 2017

  • Women's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Women's Sprint
  • Paracycling Tandem 1km Time Trial
  • Men's Keirin
  • Men's 4000m Individual Pursuit
  • Women 4000m Team Pursuit

Sprinters

You have the option to enter the Match Sprint or Keirin separately as these will be on differents days. Alternatively, you can take advantage of our Sprint Package and enter via the Combined Match Sprint and Keirin event. Following qualification, riders will be placed into a Series of 12 (Series A, Series B, Series C etc...) and each Series will then follow the National Sprinters League format with each rider getting at least 3 Match Sprints as well as their 200m Qualifying

Team Pursuit

One rider from the team should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

Paracycling 

One rider from the pairing should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

All Others 

Select the event that you wish to enter and provide the requested information

Please provide your times where requested. Entries will be confirmed by the Race Organisers and may be capped due to the race schedule

Closing date for all events is the evening of Thursday 14th September 2017 and entries will be confirmed (or otherwise) soon after that date

Any questions please contact the Event Organiser by email.

The Races

Men's Sprint Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Sprint Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Sprint Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Kilo Challenge Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Men's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Men's Team Pursuit Record Attempt Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women's Sprint Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Women's Sprint Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Women's Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/09/17 – 10:00
20k Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Womens Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Sprint only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Sprint Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Women Only Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women Only, Band 5

Event Summary

Event Overview

Two Days of Track Racing at the Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow featuring Match Sprinting and Keirin for the Sprinters, Paracycling Tandem Racing as well Individual and Team Pursuit for Men and Women.

Event Details

Event URN:

416133

Start Date:

Sat, 30th Sep 2017

Finish date:

Sun, 1st Oct 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Thu, 14th Sep 2017

Results

Confirmed Results

Men's Sprint Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group A - Results
1.  Jamie Alexander Team Azur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tony Mairs Finished 0

3. Tony Mairs -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Roper Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alistair Fielding Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rory Oliver VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Veen Finished 0

12. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Sprint Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group B - Results
1.  Jacob Dixon Cadence Cycle Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Cruden Glasgow Cycle Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasper van den Ende Finished 0

3. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Phil McWilliam Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Deegan Finished 0

8. Robert Deegan -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Hamza Hayauddin Finished 0

9. Hamza Hayauddin -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Sprint Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint Group C - Results
1.  Carl Watson Leigh Premier RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Caton Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jon Gillies Team Azur Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ewen Riddell Finished 4th 0

6. Ewen Riddell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Colin Young VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stuart Donaghy Team Azur Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Men's Kilo Challenge

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Kilo Challenge - Results
1.  Jonathan Wale Brother NRG Finished 2nd 00:01:02:078 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:02:078

Glasgow Grand Prix - Men's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Keirin - Results
1.  Andrew Leveton Ses Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Fielding Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Alexander Team Azur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Veen Finished 0

4. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tony Mairs Finished 0

7. Tony Mairs -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rory Oliver VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Dunham Team Swift Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Team KGF Finished 0

1. Team KGF -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Provision Scotland Finished 0

2. Provision Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
3.  RT 23 Finished 0

3. RT 23 -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit Record Attempt

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Pursuit Record Attempt - Results
1.  Team KGF Finished 00:04:05:150 0

1. Team KGF -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:05:150

Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m - Results
1.  Charlie Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Daniel Bigham Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  John Archibald Bioracer-Project GO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kyle Gordon RT 23 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Finn Harrod Cyclism Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Women's Sprint Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint Group A - Results
1.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Autumn Collins Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Susan Mitchell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Sprint Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint Group B - Results
1.  Deirbhle Ivory Finished 0

1. Deirbhle Ivory -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sarah Walker Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aisling Conlan Finished 0

6. Aisling Conlan -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Maddy Ross VC Astar Anderside Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kirsteen Ellis Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Glasgow Grand Prix - Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Women's Keirin - Results
1.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Autumn Collins Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Susie Mitchell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Stephani Hall Cadence Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Deirbhle Ivory Finished 0

10. Deirbhle Ivory -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Aisling Conlan Finished 0

11. Aisling Conlan -

Points: 0 | Status: Finished

Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m - Results
1.  Lulu Bartlett The Racers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Fitzpatrick Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

20k Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
20k Points Race - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Katie Archibald Team WNT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Angus Claxton 100% ME Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Ball Finished 4th 0

2. James Ball -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Thornhill MBE Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Aileen McGlynn OBE Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial - Results
1.  Sophie Thornhill MBE Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aileen McGlynn OBE Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Ball Finished 4th 0

4. James Ball -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This is a two day meeting. Please read the following and select the race(s) that you wish to enter carefully

Provisional Event Schedule

Saturday 30th September 2017

  • Men's  Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Men's Sprint 
  • Paracycling Tandem Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Paracycling Tandem Sprint 
  • Women's Keirin
  • Women's 3000m Individual Pursuit
  • Men's 4000m Team Pursuit

Sunday 1st October 2017

  • Women's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Women's Sprint
  • Paracycling Tandem 1km Time Trial
  • Men's Keirin
  • Men's 4000m Individual Pursuit
  • Women 4000m Team Pursuit

Sprinters

You have the option to enter the Match Sprint or Keirin separately as these will be on differents days. Alternatively, you can take advantage of our Sprint Package and enter via the Combined Match Sprint and Keirin event. Following qualification, riders will be placed into a Series of 12 (Series A, Series B, Series C etc...) and each Series will then follow the National Sprinters League format with each rider getting at least 3 Match Sprints as well as their 200m Qualifying

Team Pursuit

One rider from the team should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

Paracycling 

One rider from the pairing should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

All Others 

Select the event that you wish to enter and provide the requested information

Please provide your times where requested. Entries will be confirmed by the Race Organisers and may be capped due to the race schedule

Closing date for all events is the evening of Thursday 14th September 2017 and entries will be confirmed (or otherwise) soon after that date

Any questions please contact the Event Organiser by email.

The Races

Men's Sprint Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Sprint Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Sprint Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Men's Kilo Challenge Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Men's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Men's Team Pursuit Record Attempt Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Men's Individual Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women's Sprint Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Women's Sprint Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 01:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 01:00
Glasgow Grand Prix - Women's Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Individual Pursuit 3000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/09/17 – 10:00
20k Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Paracycling Tandem 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Womens Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Men's Sprint only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/09/17 10:00 Regional C None ---
Sat 30/09/17 – 10:00
Glasgow Grand Prix - Women's Sprint Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Regional C None ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/10/17 10:00 Women Only Band 5 ---
Sun 01/10/17 – 10:00
Women Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk