Leicester Castle Classic Support Events

Closed Circuit , Leicester – Saturday, 12 Aug 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

415579

Start Date:

Sat, 12th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

New College Sports Village, Glenfield Road , Leicester, Leicestershire, LE3 6DN
View map

Event Organiser:

Dean Barnett
0116 249 1046
deanbarnettuk@yahoo.com

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pete Gamble Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Brett Masterson Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rafal Biernacki Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  James Pilley Cambridge CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Colin Warden Beeston Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Mitchell University Of Portsmouth CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bas Peeters Weem Ashfield RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Clarke London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Wayne Henderson Leicester Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kerrigan Robb OVB Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isaac Hudson Welland Valley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Rive JCAYA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sarah Briggs Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zara Knowles Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Kennerson Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Armstrong Finished 0

9. Daniel Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Dixon Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Inman Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Dean Watson Clay Cross Road Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jered Allcock Shutt Velo Rapide Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Woodfield Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hannah Larbalestier SunSport Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Isabel Darvill Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Izzy Wild Beeston Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Josephine Gilbert NCC Group-Kuota-Torelli Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bev Sorsby WCS Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rachel Rutherford Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Laura Owler Beeston Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Heather Grace Douglas Beeston Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Alice Standish Bourne Whls CC Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 10:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 12/08/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 A 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 | A
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 B 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 | B
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/08/17 – 11:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/08/17 – 11:50
Youth Only, None
15 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 12:20 Regional A Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 12/08/17 – 12:20

2/3

Regional A, Band 4
50 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 13:30 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 13:30
Women Only, Band 5
35 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

415579

Start Date:

Sat, 12th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

New College Sports Village, Glenfield Road , Leicester, Leicestershire, LE3 6DN
View map

Event Organiser:

Dean Barnett
0116 249 1046
deanbarnettuk@yahoo.com

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pete Gamble Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Brett Masterson Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rafal Biernacki Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  James Pilley Cambridge CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Colin Warden Beeston Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Mitchell University Of Portsmouth CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bas Peeters Weem Ashfield RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Clarke London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Wayne Henderson Leicester Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kerrigan Robb OVB Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isaac Hudson Welland Valley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Rive JCAYA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sarah Briggs Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zara Knowles Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Kennerson Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Armstrong Finished 0

9. Daniel Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Dixon Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Inman Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Dean Watson Clay Cross Road Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jered Allcock Shutt Velo Rapide Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Woodfield Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hannah Larbalestier SunSport Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Isabel Darvill Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Izzy Wild Beeston Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Josephine Gilbert NCC Group-Kuota-Torelli Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bev Sorsby WCS Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rachel Rutherford Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Laura Owler Beeston Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Heather Grace Douglas Beeston Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Alice Standish Bourne Whls CC Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 10:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 12/08/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 A 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 | A
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 B 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 | B
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/08/17 – 11:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 11:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/08/17 – 11:50
Youth Only, None
15 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 12:20 Regional A Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 12/08/17 – 12:20

2/3

Regional A, Band 4
50 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/08/17 13:30 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 12/08/17 – 13:30
Women Only, Band 5
35 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk