2017 Welsh Time Trial Championships

Time Trial , Corwen – Saturday, 19 Aug 2017

Event Summary

Event Overview

2017 Welsh Time Trial Championships 

Llyn Brenig RR Circuit (https://www.strava.com/routes/865385 & http://doarama.com/view/1066325)

Race HQ: Ysgol Cerrigydrudion. Cerrig-Y-Drudion County Primary School Cerrigydrudion, Corwen, Clwyd LL21 9SW

10:30 AM - START

20 mile Hilly TT Circuit - 1 Lap 

The TT will start on the B4501 from the Event HQ and climb towards Llyn Brenig. At the junction with the A543 riders will turn left on an open undulating road towards the A5. At the junction with the A5 riders will turn left and head towards Cerrigydrudion. The TT Finishes after 1 complete lap in Cerrigydrudion.

CAUTION - The circuit is susceptible to strong winds. Riders should review the likely wind speed/direction on the day of the event before deciding on wheel choice. 

Event Details

Event URN:

413767

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Cerrig-y-Drudion County Primary School, Cerrigydrudion, Corwen, Clwyd, LL21 9SW
View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  James Tillett Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:49:11:803 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:11:803
2.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:50:41:396 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:41:396
3.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:51:45:347 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:45:347
4.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 00:52:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:29:000
5.  Twm Bryn Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 00:52:43:974 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:43:974
6.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished 2nd 00:53:42:827 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:42:827
7.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 00:54:31:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:31:018

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men - Results
1.  George Evans Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 00:46:05:978 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:05:978
2.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 00:46:22:789 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:22:789
3.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:47:01:316 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:47:01:316
4.  Dan Evans Team Elite Finished 2nd 00:47:19:810 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:47:19:810
5.  Rhys Williams Café Velo RC Finished 1st 00:49:28:842 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:28:842
6.  Alex Jones Team Cadence Colossi Finished 1st 00:50:30:868 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:30:868
7.  Michael Lewis Rhyl Cycling Club Finished 4th 00:50:58:791 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:50:58:791
8.  Gerallt Allen Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 00:51:39:502 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:39:502
9.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 00:51:55:116 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:55:116
10.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 00:52:30:966 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:30:966
11.  Andrew Morris CC London Finished 3rd 00:52:41:888 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:41:888
12.  Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 00:52:54:419 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:54:419
13.  Hywel Iorwerth Energy Cycles Junior Road Team Finished 4th 00:53:58:984 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:53:58:984
14.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 00:54:03:921 0

14. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:54:03:921
15.  Nathan Leaves NFTO Race Club Finished 3rd 00:54:23:186 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:23:186
16.  Andrew Hunt Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:54:43:166 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:43:166
17.  Callum Dixon NFTO Race Club Finished 3rd 00:55:46:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:46:459
18.  Caron Jones Ynys Mon Race Team Finished 3rd 00:57:50:642 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:57:50:642
19.  Mike Morris NFTO Race Club Finished 3rd 00:58:03:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:58:03:205
20.  Osian Craig Clwb Beicio Egni Finished 4th 01:00:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:00:00:348
21.  Gwydion Jenkins Cycling Club Blaenau Gwent Finished 4th 01:01:05:286 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:01:05:286
--- Jonno Carroll Paramount CRT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Scott Rhino Velo Race Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Gwenno Hughes Torelli-Brother Finished 2nd 01:01:12:424 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:01:12:424

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women - Results
1.  Amy Gornall Secret-Training.cc Finished 2nd 00:57:36:452 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:57:36:452
2.  Becky Hoare Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 00:58:10:427 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:58:10:427
3.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 01:03:32:816 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:03:32:816
4.  Lucy Bulkeley Wrexham Roads Club Finished 4th 01:11:47:158 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:11:47:158

Veteran Over 40 Men's (Master C/D)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 40 Men's (Master C/D) - Results
1.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 00:49:37:019 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:37:019
2.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 00:50:07:996 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:07:996
3.  Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni Finished 2nd 00:50:29:687 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:29:687
4.  Nathan Adams VELOFLOW CC Finished 2nd 00:51:48:926 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:48:926
5.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 00:51:56:334 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:56:334
6.  Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:52:23:874 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:23:874
7.  Dave Williams Ynys Mon Race Team Finished 3rd 00:53:45:692 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:45:692
8.  Christopher Massey Team Bottrill - Vanguard Finished 4th 00:55:01:692 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:55:01:692
9.  David Griffiths Marsh Tracks Racing - Trek Finished 4th 00:55:10:386 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:55:10:386
10.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 00:57:18:886 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:57:18:886
11.  Martyn Saycell Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:00:28:087 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:28:087
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Veteran Over 40 Women's (Master C/D)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 40 Women's (Master C/D) - Results
1.  Annie Glover Ynys Mon Race Team Finished 3rd 01:05:25:132 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:05:25:132

Veteran Over 50 Men's (Master E+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 50 Men's (Master E+) - Results
1.  Garry Ellis Clwb Beicio Egni Finished 4th 00:52:55:925 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:52:55:925
2.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 00:54:31:021 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:31:021
--- Courtney Rowe Alé DMT Cipollini UK Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

Veteran Over 50 Women's (Master E+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 50 Women's (Master E+) - Results
1.  Sally Cunliffe Velo Club Melyd Finished 4th 01:02:43:314 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:02:43:314

About the Event

Info for Riders

2017 Welsh Time Trial Championships

This is a CLOSED event, to be eligible to enter this event you must answer YES to at least one of the following questions:-

1  Were you born in Wales?

2  Were one or more of your parents born in Wales?

3  Have you lived in Wales for 5 years prior to the date of the event?

No entries will be accepted after the closing date or on the day of the event. Closing Date is Monday 31st July

No refunds will be issued after the events closing date

The event organiser will accept entries after the events closing date.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:15 Regional C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:15
Regional C+, Band 5
32km / 20 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 40 Men's (Master C/D) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Regional Masters C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Regional Masters C+, Band 5
32km / 20 miles
Veteran Over 40 Women's (Master C/D) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 50 Men's (Master E+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 50 Women's (Master E+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles

Event Summary

Event Overview

2017 Welsh Time Trial Championships 

Llyn Brenig RR Circuit (https://www.strava.com/routes/865385 & http://doarama.com/view/1066325)

Race HQ: Ysgol Cerrigydrudion. Cerrig-Y-Drudion County Primary School Cerrigydrudion, Corwen, Clwyd LL21 9SW

10:30 AM - START

20 mile Hilly TT Circuit - 1 Lap 

The TT will start on the B4501 from the Event HQ and climb towards Llyn Brenig. At the junction with the A543 riders will turn left on an open undulating road towards the A5. At the junction with the A5 riders will turn left and head towards Cerrigydrudion. The TT Finishes after 1 complete lap in Cerrigydrudion.

CAUTION - The circuit is susceptible to strong winds. Riders should review the likely wind speed/direction on the day of the event before deciding on wheel choice. 

Event Details

Event URN:

413767

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Cerrig-y-Drudion County Primary School, Cerrigydrudion, Corwen, Clwyd, LL21 9SW
View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  James Tillett Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:49:11:803 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:11:803
2.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:50:41:396 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:41:396
3.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:51:45:347 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:45:347
4.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 00:52:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:29:000
5.  Twm Bryn Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 00:52:43:974 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:43:974
6.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished 2nd 00:53:42:827 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:42:827
7.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 00:54:31:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:31:018

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men - Results
1.  George Evans Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 00:46:05:978 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:05:978
2.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 00:46:22:789 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:22:789
3.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:47:01:316 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:47:01:316
4.  Dan Evans Team Elite Finished 2nd 00:47:19:810 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:47:19:810
5.  Rhys Williams Café Velo RC Finished 1st 00:49:28:842 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:28:842
6.  Alex Jones Team Cadence Colossi Finished 1st 00:50:30:868 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:30:868
7.  Michael Lewis Rhyl Cycling Club Finished 4th 00:50:58:791 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:50:58:791
8.  Gerallt Allen Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 00:51:39:502 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:39:502
9.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 00:51:55:116 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:55:116
10.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 00:52:30:966 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:30:966
11.  Andrew Morris CC London Finished 3rd 00:52:41:888 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:41:888
12.  Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 00:52:54:419 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:54:419
13.  Hywel Iorwerth Energy Cycles Junior Road Team Finished 4th 00:53:58:984 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:53:58:984
14.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 00:54:03:921 0

14. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:54:03:921
15.  Nathan Leaves NFTO Race Club Finished 3rd 00:54:23:186 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:23:186
16.  Andrew Hunt Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:54:43:166 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:43:166
17.  Callum Dixon NFTO Race Club Finished 3rd 00:55:46:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:46:459
18.  Caron Jones Ynys Mon Race Team Finished 3rd 00:57:50:642 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:57:50:642
19.  Mike Morris NFTO Race Club Finished 3rd 00:58:03:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:58:03:205
20.  Osian Craig Clwb Beicio Egni Finished 4th 01:00:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:00:00:348
21.  Gwydion Jenkins Cycling Club Blaenau Gwent Finished 4th 01:01:05:286 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:01:05:286
--- Jonno Carroll Paramount CRT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Scott Rhino Velo Race Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Gwenno Hughes Torelli-Brother Finished 2nd 01:01:12:424 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:01:12:424

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women - Results
1.  Amy Gornall Secret-Training.cc Finished 2nd 00:57:36:452 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:57:36:452
2.  Becky Hoare Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 00:58:10:427 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:58:10:427
3.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 01:03:32:816 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:03:32:816
4.  Lucy Bulkeley Wrexham Roads Club Finished 4th 01:11:47:158 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:11:47:158

Veteran Over 40 Men's (Master C/D)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 40 Men's (Master C/D) - Results
1.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 00:49:37:019 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:37:019
2.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 00:50:07:996 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:07:996
3.  Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni Finished 2nd 00:50:29:687 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:29:687
4.  Nathan Adams VELOFLOW CC Finished 2nd 00:51:48:926 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:48:926
5.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 00:51:56:334 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:56:334
6.  Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:52:23:874 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:52:23:874
7.  Dave Williams Ynys Mon Race Team Finished 3rd 00:53:45:692 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:45:692
8.  Christopher Massey Team Bottrill - Vanguard Finished 4th 00:55:01:692 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:55:01:692
9.  David Griffiths Marsh Tracks Racing - Trek Finished 4th 00:55:10:386 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:55:10:386
10.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 00:57:18:886 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:57:18:886
11.  Martyn Saycell Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:00:28:087 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:28:087
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Veteran Over 40 Women's (Master C/D)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 40 Women's (Master C/D) - Results
1.  Annie Glover Ynys Mon Race Team Finished 3rd 01:05:25:132 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:05:25:132

Veteran Over 50 Men's (Master E+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 50 Men's (Master E+) - Results
1.  Garry Ellis Clwb Beicio Egni Finished 4th 00:52:55:925 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:52:55:925
2.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 00:54:31:021 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:31:021
--- Courtney Rowe Alé DMT Cipollini UK Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

Veteran Over 50 Women's (Master E+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Over 50 Women's (Master E+) - Results
1.  Sally Cunliffe Velo Club Melyd Finished 4th 01:02:43:314 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:02:43:314

About the Event

Info for Riders

2017 Welsh Time Trial Championships

This is a CLOSED event, to be eligible to enter this event you must answer YES to at least one of the following questions:-

1  Were you born in Wales?

2  Were one or more of your parents born in Wales?

3  Have you lived in Wales for 5 years prior to the date of the event?

No entries will be accepted after the closing date or on the day of the event. Closing Date is Monday 31st July

No refunds will be issued after the events closing date

The event organiser will accept entries after the events closing date.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:15 Regional C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:15
Regional C+, Band 5
32km / 20 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 40 Men's (Master C/D) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Regional Masters C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Regional Masters C+, Band 5
32km / 20 miles
Veteran Over 40 Women's (Master C/D) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 50 Men's (Master E+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles
Veteran Over 50 Women's (Master E+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 32km / 20 miles
Sat 19/08/17 – 10:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
32km / 20 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk