BodyTORQ Fitness Summer Crits #4

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 19 Aug 2017

Event Summary

Event Overview

BodyTORQ Fitness Summer Crits.

We will be holding races for all category riders including a National B race.

Race 1 Cat 4 Only

Race 2 Cat 3s and 4s

Race 3 Cat E\1\2 National B.

Online entry avaliable. Prizes for top 3 in each race.

Event Details

Event URN:

411626

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Cycle Track, Doris Henderson Way, Lancaster, Lancashire, LA15JS

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Hugh English Manchester Wheelers Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John David Lewis Chorley Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tim Preece Ashfield RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Smith Kendal Cycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Smith Port Sunlight Whls CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rob De'Giovanni Muckle Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Whiteley Chorley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Cameron Mould Horwich CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Thomas Palmer Lune Racing Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Allyson Jones Lune Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Campbell West Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tony Dougan Muckle Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  John Gore Chorley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  William Young Tunstall Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Adam Owens Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Terence Hudson Huddersfield Star Wheelers Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Phil Peake Lune Racing Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Roberts Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Rigby Croston Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean McColville Honister '92 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Leon Barnes Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alan Maxwell Pedal Power RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Samuel Ingle Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Hobson Croston Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Garth McColville Honister '92 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Stephen Clark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stefan Gorton Finished 0

15.  Stefan Gorton -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Johnnie Chan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Mazzone Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Ford Brother NRG Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Gullen JLT Condor Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Samuel Jackson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Nicholas Cooper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  John Agnew Finished 3rd 0

19.  John Agnew -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mathew Lythgoe Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Lowe Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Max Moss LJMU Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry fees are £12 online and £15 on the day. Juniors can enter for £8 on the day only.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 15:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 16:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 16:00
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Overview

BodyTORQ Fitness Summer Crits.

We will be holding races for all category riders including a National B race.

Race 1 Cat 4 Only

Race 2 Cat 3s and 4s

Race 3 Cat E\1\2 National B.

Online entry avaliable. Prizes for top 3 in each race.

Event Details

Event URN:

411626

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Cycle Track, Doris Henderson Way, Lancaster, Lancashire, LA15JS

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Hugh English Manchester Wheelers Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John David Lewis Chorley Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tim Preece Ashfield RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Smith Kendal Cycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Smith Port Sunlight Whls CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rob De'Giovanni Muckle Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Whiteley Chorley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Cameron Mould Horwich CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Thomas Palmer Lune Racing Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Allyson Jones Lune Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Campbell West Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tony Dougan Muckle Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  John Gore Chorley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  William Young Tunstall Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Adam Owens Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Terence Hudson Huddersfield Star Wheelers Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Phil Peake Lune Racing Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Roberts Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Rigby Croston Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean McColville Honister '92 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Leon Barnes Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alan Maxwell Pedal Power RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Samuel Ingle Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Hobson Croston Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Garth McColville Honister '92 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Stephen Clark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stefan Gorton Finished 0

15.  Stefan Gorton -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Johnnie Chan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Mazzone Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Ford Brother NRG Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Gullen JLT Condor Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Samuel Jackson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Nicholas Cooper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  John Agnew Finished 3rd 0

19.  John Agnew -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mathew Lythgoe Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Lowe Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Max Moss LJMU Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry fees are £12 online and £15 on the day. Juniors can enter for £8 on the day only.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 15:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 16:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 19/08/17 – 16:00
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk