The HSBC UK | National Time Trial Championships

Time Trial , St John's – Thursday, 22 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Race information:

https://www.britishcycling.org.uk/nationalroadchampionships/article/20170504-roadchamps-Routes-revealed-for-2017-HSBC-UK---National-Road-Championships-on-the-Isle-of-Man-0

Event Details

Event URN:

411395

Start Date:

Thu, 22nd Jun 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Tynwald Hill, Glen Mooar Road, St John's, Isle Of Man, IM4 3BP
View map

Entry close date

Wed, 17th May 2017

Event Organiser:

National Road Champs
road@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men - Results
1.  Stephen Cummings Team Dimension Data Finished Elite 00:57:18:660 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:57:18:660
2.  Alex Dowsett Movistar Team Finished Elite 00:57:27:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:57:27:100
3.  James Gullen JLT Condor Finished Elite 00:58:09:450 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:09:450
4.  Tao Geoghegan Hart Team Sky Finished Elite 00:58:45:740 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:45:740
5.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 00:58:52:060 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:52:060
6.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 00:59:11:330 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:59:11:330
7.  Ryan Perry Raleigh GAC Finished Elite 00:59:14:490 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:59:14:490
8.  Samuel Harrison Team Wiggins Finished 1st 00:59:49:470 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:49:470
9.  Richard Handley Madison Genesis Finished 1st 01:00:05:780 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:00:05:780
10.  Jonathan Dibben Team Sky Finished Elite 01:00:37:490 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:00:37:490
11.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:00:38:510 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:38:510
12.  James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang Finished 2nd 01:00:45:210 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:45:210
13.  Lloyd Chapman Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 01:01:04:070 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:01:04:070
14.  John Archibald Pro Vision Scotland Finished 1st 01:01:05:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:01:05:500
15.  Rhys Howells Team Wiggins Finished Elite 01:01:54:620 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:01:54:620
16.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 01:02:08:230 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:02:08:230
17.  James Tucker Finished 4th 01:02:25:100 0

17. James Tucker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:02:25:100
18.  Adam Robinson Team KTM Finished 2nd 01:02:28:160 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:02:28:160
19.  Steven Lawley Metaltek Kuota Racing Team Finished Elite 01:02:33:800 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:02:33:800
20.  Daniel Halksworth Team Bottrill - HSS Hire Finished 3rd 01:02:56:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:02:56:980
21.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 01:03:15:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:03:15:710
22.  Jon Entwistle GTR Finished 4th 01:03:21:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:03:21:300
23.  Fraser Rounds Team KTM Finished 1st 01:03:54:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:54:320
24.  Dean Robson Northovers VT Finished 3rd 01:03:57:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:03:57:850
25.  Gruffudd Lewis Madison Genesis Finished Elite 01:03:59:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:03:59:380
26.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 2nd 01:04:00:060 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:00:060
27.  Sam Brand Team Novo Nordisk (Development... Finished 2nd 01:04:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:57:200
28.  Philip Jones Bella In Sella Racing Finished 3rd 01:05:33:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:05:33:730
29.  David Griffiths Pro Vision Scotland Finished 2nd 01:05:41:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:05:41:980
30.  Andrew Disley Team KTM Finished Elite 01:06:05:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:05:710
31.  Warwick Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 3rd 01:08:58:540 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:58:540
32.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 01:11:16:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:11:16:240
33.  John Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:11:38:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:11:38:230
34.  Paul Dable NFTO Race Club Finished 4th 01:12:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:12:16:900
35.  David Radcliffe Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:14:03:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:14:03:340
--- Owain Doull MBE Team Sky Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Rose Visit Dallas DNA Pro Cycling Finished 1st 00:32:11:320 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:11:320
2.  Hannah Barnes Finished Elite 00:32:30:940 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:32:30:940
3.  Katie Archibald MBE Team WNT Finished Elite 00:32:36:190 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:32:36:190
4.  Hayley Simmonds Team WNT Finished 1st 00:32:39:980 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:39:980
5.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 00:33:30:130 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:33:30:130
6.  Neah Evans Storey Racing Finished Elite 00:34:01:880 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:34:01:880
7.  Anna Christian Drops Finished 2nd 00:34:13:770 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:34:13:770
8.  Melissa Lowther Team Breeze Finished 1st 00:34:27:390 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:27:390
9.  Alice Barnes Drops Finished Elite 00:34:31:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:34:31:150
10.  Elizabeth-Jane Harris Storey Racing Finished 1st 00:34:36:620 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:36:620
11.  Joscelin Lowden Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:34:56:320 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:34:56:320
12.  Rebecca Durrell Drops Finished 1st 00:35:05:610 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:05:610
13.  Abby-Mae Parkinson Drops Finished 1st 00:35:08:430 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:08:430
14.  Hayley Jones Team WNT Finished 1st 00:35:19:340 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:19:340
15.  Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling Finished 1st 00:35:31:750 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:31:750
16.  Vicky Smith AeroCoach Finished 4th 00:35:38:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:38:860
17.  Emma Lewis Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:35:40:540 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:35:40:540
18.  Elizabeth Banks SunSport Velo Finished 2nd 00:35:49:160 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:35:49:160
19.  Natalie Grinczer Team WNT Finished 1st 00:35:58:710 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:58:710
20.  Molly Patch Fusion RT Fierlan Finished 2nd 00:36:02:570 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:02:570
21.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished 1st 00:36:04:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:04:480
22.  Chanel Mason Storey Racing Finished 1st 00:36:04:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:04:980
23.  Jennifer George Storey Racing Finished 1st 00:36:06:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:06:270
24.  Elizabeth Holden Drops Finished 2nd 00:36:13:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:13:780
25.  Eleanor Dickinson Team Breeze Finished Elite 00:36:14:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:36:14:330
26.  Manon Lloyd Team Breeze Finished 1st 00:36:32:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:32:340
27.  Maryka Sennema Fusion RT Fierlan Finished 2nd 00:36:49:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:49:380
28.  Monica Dew Storey Racing Finished 2nd 00:36:52:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:52:480
29.  Amy Gornall Secret-Training.cc Finished 2nd 00:36:59:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:59:270
30.  Anna Weaver Vertex-Biemme RT Finished 3rd 00:37:13:130 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:37:13:130
31.  Amy Hill Cycle Team OnForm Finished 1st 00:37:16:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:37:16:430
32.  Emma Cockcroft Bianchi Dama UK Finished 1st 00:37:19:310 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:37:19:310
33.  Emily Kay Team WNT Finished Elite 00:37:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:37:36:400
34.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 00:37:51:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:37:51:810
35.  Holly Flannery Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 00:38:00:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:00:830
36.  Crystal Lane-Wright Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 00:38:11:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:38:11:430
37.  Genevieve Whitson Isorex Cycling Team Finished 2nd 00:38:14:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:14:280
38.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished 3rd 00:38:20:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:38:20:860
39.  Gabriella Shaw Team WNT Finished 1st 00:38:29:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:38:29:830
40.  Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 00:38:32:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:32:420
41.  Faye Faber Bike Jockey CC Finished 3rd 00:38:33:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:38:33:430
42.  Karen Poole Huddersfield Star Wheelers Finished 2nd 00:39:23:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:39:23:830
43.  Emily Looker Team Manx Telecom Finished 3rd 00:41:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:41:51:600

U23 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U23 Men - Results
1.  Scott Davies Team Wiggins Finished Elite 00:28:20:330 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:28:20:330
2.  Thomas Baylis One Pro Cycling Finished 2nd 00:29:09:990 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:29:09:990
3.  Charlie Tanfield Ribble Cycling Finished Elite 00:29:11:260 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:11:260
4.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 00:29:20:510 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:20:510
5.  Ben Hetherington Memil Pro Cycling Finished Elite 00:29:37:430 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:37:430
6.  Joey Walker Team Wiggins Finished Elite 00:29:48:080 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:48:080
7.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 00:30:07:060 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:07:060
8.  Joe Evans Madison Genesis Finished 2nd 00:30:13:260 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:30:13:260
9.  Connor Swift Madison Genesis Finished Elite 00:30:13:640 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:13:640
10.  Gabriel Cullaigh SEG Racing Academy Finished Elite 00:30:16:560 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:16:560
11.  Paul Double Zappi Racing Team Finished 1st 00:30:22:530 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:30:22:530
12.  Mark Stewart An Post - ChainReaction Finished Elite 00:30:31:320 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:31:320
13.  George Evans Team Bottrill - HSS Hire Finished 2nd 00:30:49:870 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:30:49:870
14.  Charlie Meredith VC Toucy Finished 1st 00:31:01:040 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:01:040
15.  Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:31:03:040 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:03:040
16.  Jacob Hennessy 100% ME Finished Elite 00:31:03:530 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:03:530
17.  Angus Claxton 100% ME Finished 2nd 00:31:03:900 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:03:900
18.  Fraser Martin Raleigh GAC Finished Elite 00:31:03:910 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:03:910
19.  Max Stedman BIKE Channel Canyon Finished Elite 00:31:07:120 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:07:120
20.  Adam Hartley 100% ME Finished 1st 00:31:10:920 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:10:920
21.  Nic McKibbin Bath Cycling Club Finished 2nd 00:31:12:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:12:780
22.  Oliver Jones Cycle Team OnForm Finished 1st 00:31:18:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:18:180
23.  Jack Rebours Caesarean CC Jersey Finished 2nd 00:31:26:580 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:26:580
24.  Peter Kibble Zappi Racing Team Finished 1st 00:31:37:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:37:860
25.  Reece Wood 100% ME Finished Elite 00:31:40:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:40:710
26.  Scott Auld Zappi Racing Team Finished 2nd 00:31:44:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:44:440
27.  Alexander Braybrooke AVC Aix-En-Provence Finished 1st 00:31:56:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:56:710
28.  Sebastian Tremlett Estera powered by Adventure Cy... Finished 3rd 00:32:02:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:32:02:070
29.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 00:32:11:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:11:500
30.  Stephen Williams SEG Racing Academy Finished 1st 00:32:16:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:16:710
31.  Matthew Woods Performance Cycles Finished 2nd 00:32:25:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:32:25:750
32.  Eugene Cross Team KTM Finished 2nd 00:32:42:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:32:42:610
33.  Nathan Draper Team Wiggins Finished 1st 00:32:50:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:50:080
34.  Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 00:32:51:590 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:51:590
35.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:33:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:33:04:050
36.  Nicholas Cooper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 00:33:19:060 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:33:19:060
37.  Max Sahota Team Bottrill - HSS Hire Finished 3rd 00:35:00:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:35:00:650
38.  Max McMurdo SSLL Racing Team Finished 2nd 00:48:31:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:48:31:910

About the Event

Info for Riders

The closing date and time shall be as published on the appropriate event page of the British Cycling web site.  No late entries shall be considered or permitted.

Riders withdrawing after the closing date or failing to start shall not be eligible for a refund.  Withdrawals before the closing date will only incur the £1 admin fee.

Where events are oversubscribed, a reserve list may be established.  The number of places on the reserve list shall not exceed 10% of the maximum declared field size.

Once published, the start list, including any reserves, shall be final, and shall not be amended or supplemented.

UCI and BC Elite Team Managers are reminded that the team entry provision available to national series events does not apply. There is no limit to the number of riders that can be entered from any one team, and substitutions are strictly prohibited – any rider withdrawing or failing to start may NOT be replaced by another rider from the same team.

Neither British Cycling nor the appointed event organiser will enter into any correspondence regarding race selections.

Please read the selection criteria before entering.

The Races

Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 18:30 National A Band 2 --- 44km / 27 miles
Thu 22/06/17 – 18:30

Men

National A, Band 2
44km / 27 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 12:30 Women Only Band 2 --- 22km / 14 miles
Thu 22/06/17 – 12:30
Women Only, Band 2
22km / 14 miles
U23 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 11:00 National A Band 2 --- 22km / 14 miles
Thu 22/06/17 – 11:00
National A, Band 2
22km / 14 miles

Event Summary

Event Overview

Race information:

https://www.britishcycling.org.uk/nationalroadchampionships/article/20170504-roadchamps-Routes-revealed-for-2017-HSBC-UK---National-Road-Championships-on-the-Isle-of-Man-0

Event Details

Event URN:

411395

Start Date:

Thu, 22nd Jun 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Tynwald Hill, Glen Mooar Road, St John's, Isle Of Man, IM4 3BP
View map

Entry close date

Wed, 17th May 2017

Event Organiser:

National Road Champs
road@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men - Results
1.  Stephen Cummings Team Dimension Data Finished Elite 00:57:18:660 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:57:18:660
2.  Alex Dowsett Movistar Team Finished Elite 00:57:27:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:57:27:100
3.  James Gullen JLT Condor Finished Elite 00:58:09:450 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:09:450
4.  Tao Geoghegan Hart Team Sky Finished Elite 00:58:45:740 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:45:740
5.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 00:58:52:060 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:58:52:060
6.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 00:59:11:330 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:59:11:330
7.  Ryan Perry Raleigh GAC Finished Elite 00:59:14:490 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:59:14:490
8.  Samuel Harrison Team Wiggins Finished 1st 00:59:49:470 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:49:470
9.  Richard Handley Madison Genesis Finished 1st 01:00:05:780 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:00:05:780
10.  Jonathan Dibben Team Sky Finished Elite 01:00:37:490 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:00:37:490
11.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:00:38:510 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:38:510
12.  James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang Finished 2nd 01:00:45:210 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:45:210
13.  Lloyd Chapman Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 01:01:04:070 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:01:04:070
14.  John Archibald Pro Vision Scotland Finished 1st 01:01:05:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:01:05:500
15.  Rhys Howells Team Wiggins Finished Elite 01:01:54:620 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:01:54:620
16.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 01:02:08:230 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:02:08:230
17.  James Tucker Finished 4th 01:02:25:100 0

17. James Tucker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:02:25:100
18.  Adam Robinson Team KTM Finished 2nd 01:02:28:160 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:02:28:160
19.  Steven Lawley Metaltek Kuota Racing Team Finished Elite 01:02:33:800 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:02:33:800
20.  Daniel Halksworth Team Bottrill - HSS Hire Finished 3rd 01:02:56:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:02:56:980
21.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 01:03:15:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:03:15:710
22.  Jon Entwistle GTR Finished 4th 01:03:21:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:03:21:300
23.  Fraser Rounds Team KTM Finished 1st 01:03:54:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:54:320
24.  Dean Robson Northovers VT Finished 3rd 01:03:57:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:03:57:850
25.  Gruffudd Lewis Madison Genesis Finished Elite 01:03:59:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:03:59:380
26.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 2nd 01:04:00:060 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:00:060
27.  Sam Brand Team Novo Nordisk (Development... Finished 2nd 01:04:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:57:200
28.  Philip Jones Bella In Sella Racing Finished 3rd 01:05:33:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:05:33:730
29.  David Griffiths Pro Vision Scotland Finished 2nd 01:05:41:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:05:41:980
30.  Andrew Disley Team KTM Finished Elite 01:06:05:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:05:710
31.  Warwick Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 3rd 01:08:58:540 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:58:540
32.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 01:11:16:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:11:16:240
33.  John Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:11:38:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:11:38:230
34.  Paul Dable NFTO Race Club Finished 4th 01:12:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:12:16:900
35.  David Radcliffe Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:14:03:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:14:03:340
--- Owain Doull MBE Team Sky Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Rose Visit Dallas DNA Pro Cycling Finished 1st 00:32:11:320 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:11:320
2.  Hannah Barnes Finished Elite 00:32:30:940 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:32:30:940
3.  Katie Archibald MBE Team WNT Finished Elite 00:32:36:190 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:32:36:190
4.  Hayley Simmonds Team WNT Finished 1st 00:32:39:980 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:39:980
5.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 00:33:30:130 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:33:30:130
6.  Neah Evans Storey Racing Finished Elite 00:34:01:880 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:34:01:880
7.  Anna Christian Drops Finished 2nd 00:34:13:770 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:34:13:770
8.  Melissa Lowther Team Breeze Finished 1st 00:34:27:390 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:27:390
9.  Alice Barnes Drops Finished Elite 00:34:31:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:34:31:150
10.  Elizabeth-Jane Harris Storey Racing Finished 1st 00:34:36:620 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:36:620
11.  Joscelin Lowden Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:34:56:320 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:34:56:320
12.  Rebecca Durrell Drops Finished 1st 00:35:05:610 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:05:610
13.  Abby-Mae Parkinson Drops Finished 1st 00:35:08:430 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:08:430
14.  Hayley Jones Team WNT Finished 1st 00:35:19:340 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:19:340
15.  Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling Finished 1st 00:35:31:750 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:31:750
16.  Vicky Smith AeroCoach Finished 4th 00:35:38:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:38:860
17.  Emma Lewis Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:35:40:540 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:35:40:540
18.  Elizabeth Banks SunSport Velo Finished 2nd 00:35:49:160 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:35:49:160
19.  Natalie Grinczer Team WNT Finished 1st 00:35:58:710 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:35:58:710
20.  Molly Patch Fusion RT Fierlan Finished 2nd 00:36:02:570 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:02:570
21.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished 1st 00:36:04:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:04:480
22.  Chanel Mason Storey Racing Finished 1st 00:36:04:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:04:980
23.  Jennifer George Storey Racing Finished 1st 00:36:06:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:06:270
24.  Elizabeth Holden Drops Finished 2nd 00:36:13:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:13:780
25.  Eleanor Dickinson Team Breeze Finished Elite 00:36:14:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:36:14:330
26.  Manon Lloyd Team Breeze Finished 1st 00:36:32:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:36:32:340
27.  Maryka Sennema Fusion RT Fierlan Finished 2nd 00:36:49:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:49:380
28.  Monica Dew Storey Racing Finished 2nd 00:36:52:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:52:480
29.  Amy Gornall Secret-Training.cc Finished 2nd 00:36:59:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:36:59:270
30.  Anna Weaver Vertex-Biemme RT Finished 3rd 00:37:13:130 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:37:13:130
31.  Amy Hill Cycle Team OnForm Finished 1st 00:37:16:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:37:16:430
32.  Emma Cockcroft Bianchi Dama UK Finished 1st 00:37:19:310 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:37:19:310
33.  Emily Kay Team WNT Finished Elite 00:37:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:37:36:400
34.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 00:37:51:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:37:51:810
35.  Holly Flannery Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 00:38:00:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:00:830
36.  Crystal Lane-Wright Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 00:38:11:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:38:11:430
37.  Genevieve Whitson Isorex Cycling Team Finished 2nd 00:38:14:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:14:280
38.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished 3rd 00:38:20:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:38:20:860
39.  Gabriella Shaw Team WNT Finished 1st 00:38:29:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:38:29:830
40.  Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 00:38:32:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:38:32:420
41.  Faye Faber Bike Jockey CC Finished 3rd 00:38:33:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:38:33:430
42.  Karen Poole Huddersfield Star Wheelers Finished 2nd 00:39:23:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:39:23:830
43.  Emily Looker Team Manx Telecom Finished 3rd 00:41:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:41:51:600

U23 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U23 Men - Results
1.  Scott Davies Team Wiggins Finished Elite 00:28:20:330 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:28:20:330
2.  Thomas Baylis One Pro Cycling Finished 2nd 00:29:09:990 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:29:09:990
3.  Charlie Tanfield Ribble Cycling Finished Elite 00:29:11:260 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:11:260
4.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 00:29:20:510 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:20:510
5.  Ben Hetherington Memil Pro Cycling Finished Elite 00:29:37:430 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:37:430
6.  Joey Walker Team Wiggins Finished Elite 00:29:48:080 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:29:48:080
7.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 00:30:07:060 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:07:060
8.  Joe Evans Madison Genesis Finished 2nd 00:30:13:260 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:30:13:260
9.  Connor Swift Madison Genesis Finished Elite 00:30:13:640 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:13:640
10.  Gabriel Cullaigh SEG Racing Academy Finished Elite 00:30:16:560 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:16:560
11.  Paul Double Zappi Racing Team Finished 1st 00:30:22:530 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:30:22:530
12.  Mark Stewart An Post - ChainReaction Finished Elite 00:30:31:320 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:30:31:320
13.  George Evans Team Bottrill - HSS Hire Finished 2nd 00:30:49:870 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:30:49:870
14.  Charlie Meredith VC Toucy Finished 1st 00:31:01:040 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:01:040
15.  Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:31:03:040 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:03:040
16.  Jacob Hennessy 100% ME Finished Elite 00:31:03:530 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:03:530
17.  Angus Claxton 100% ME Finished 2nd 00:31:03:900 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:03:900
18.  Fraser Martin Raleigh GAC Finished Elite 00:31:03:910 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:03:910
19.  Max Stedman BIKE Channel Canyon Finished Elite 00:31:07:120 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:07:120
20.  Adam Hartley 100% ME Finished 1st 00:31:10:920 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:10:920
21.  Nic McKibbin Bath Cycling Club Finished 2nd 00:31:12:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:12:780
22.  Oliver Jones Cycle Team OnForm Finished 1st 00:31:18:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:18:180
23.  Jack Rebours Caesarean CC Jersey Finished 2nd 00:31:26:580 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:26:580
24.  Peter Kibble Zappi Racing Team Finished 1st 00:31:37:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:37:860
25.  Reece Wood 100% ME Finished Elite 00:31:40:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:31:40:710
26.  Scott Auld Zappi Racing Team Finished 2nd 00:31:44:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:31:44:440
27.  Alexander Braybrooke AVC Aix-En-Provence Finished 1st 00:31:56:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:31:56:710
28.  Sebastian Tremlett Estera powered by Adventure Cy... Finished 3rd 00:32:02:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:32:02:070
29.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 00:32:11:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:11:500
30.  Stephen Williams SEG Racing Academy Finished 1st 00:32:16:710 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:16:710
31.  Matthew Woods Performance Cycles Finished 2nd 00:32:25:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:32:25:750
32.  Eugene Cross Team KTM Finished 2nd 00:32:42:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:32:42:610
33.  Nathan Draper Team Wiggins Finished 1st 00:32:50:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:50:080
34.  Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 00:32:51:590 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:32:51:590
35.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:33:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:33:04:050
36.  Nicholas Cooper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 00:33:19:060 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:33:19:060
37.  Max Sahota Team Bottrill - HSS Hire Finished 3rd 00:35:00:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:35:00:650
38.  Max McMurdo SSLL Racing Team Finished 2nd 00:48:31:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:48:31:910

About the Event

Info for Riders

The closing date and time shall be as published on the appropriate event page of the British Cycling web site.  No late entries shall be considered or permitted.

Riders withdrawing after the closing date or failing to start shall not be eligible for a refund.  Withdrawals before the closing date will only incur the £1 admin fee.

Where events are oversubscribed, a reserve list may be established.  The number of places on the reserve list shall not exceed 10% of the maximum declared field size.

Once published, the start list, including any reserves, shall be final, and shall not be amended or supplemented.

UCI and BC Elite Team Managers are reminded that the team entry provision available to national series events does not apply. There is no limit to the number of riders that can be entered from any one team, and substitutions are strictly prohibited – any rider withdrawing or failing to start may NOT be replaced by another rider from the same team.

Neither British Cycling nor the appointed event organiser will enter into any correspondence regarding race selections.

Please read the selection criteria before entering.

The Races

Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 18:30 National A Band 2 --- 44km / 27 miles
Thu 22/06/17 – 18:30

Men

National A, Band 2
44km / 27 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 12:30 Women Only Band 2 --- 22km / 14 miles
Thu 22/06/17 – 12:30
Women Only, Band 2
22km / 14 miles
U23 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/06/17 11:00 National A Band 2 --- 22km / 14 miles
Thu 22/06/17 – 11:00
National A, Band 2
22km / 14 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk