NEYL Round 3: Newcastle Phoenix CC

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 14 May 2017

Event Summary

Event Overview

Youth Racing for A/B/C/D/E category riders. 

Part of the North East Youth League. 

E race - 15 mins

D race - 20mins

C Race - 30mins

A/B Race - 45mins

Event Details

Event URN:

411358

Start Date:

Sun, 14th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Archie White Ilkley Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Will Hetherington Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Richards Finished 0

12. Ethan Richards -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Connor Prior South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Fox Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Caitlyn Guest Manilla GRN Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harry Courtney Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Roberts Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Smith Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Hindmarch Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Leo White Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Joseph Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Max Kerr Foley Finished 0

16. Max Kerr Foley -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Ryan Laggan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Matthew Batson Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joseph Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matilda McKibben Skipton Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Morgan Leeming-Sykes Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Megan Plews Velo Club 167 Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Cillian Lewis Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Zed Handley South Shields Velo Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Leo Norris Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Iain Haldanli Finished 0

12. Iain Haldanli -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Erin Laggan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isla Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sam Oldham Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  David Wayman Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Fergus Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jamie Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Fraser Morrison Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Irvine Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Olivia Courtney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Olivia Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

 



The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/05/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/05/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins / plus 10 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins / plus 10 laps / 10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Youth Racing for A/B/C/D/E category riders. 

Part of the North East Youth League. 

E race - 15 mins

D race - 20mins

C Race - 30mins

A/B Race - 45mins

Event Details

Event URN:

411358

Start Date:

Sun, 14th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Archie White Ilkley Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Will Hetherington Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Richards Finished 0

12. Ethan Richards -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Connor Prior South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Fox Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Caitlyn Guest Manilla GRN Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harry Courtney Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Roberts Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Smith Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Hindmarch Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Leo White Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Joseph Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Max Kerr Foley Finished 0

16. Max Kerr Foley -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Ryan Laggan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Matthew Batson Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joseph Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matilda McKibben Skipton Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Morgan Leeming-Sykes Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Megan Plews Velo Club 167 Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Cillian Lewis Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Zed Handley South Shields Velo Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Leo Norris Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Iain Haldanli Finished 0

12. Iain Haldanli -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Erin Laggan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isla Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sam Oldham Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  David Wayman Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Fergus Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jamie Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Fraser Morrison Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Irvine Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Lonergan Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Olivia Courtney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Olivia Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

 



The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.50)
Sun 14/05/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/05/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/05/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins / plus 10 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins / plus 10 laps / 10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk