Prissick Spring Shield Round 4

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 25 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

410810

Start Date:

Sat, 25th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fiona Turnbull TAAP Cervelo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Holly Flannery Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Batey Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Bayes Scarborough Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Carrie Brookes North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Charlotte Merson Moonglu CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mary Johnson North East BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Finished 0

1. Lewis Anderson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ian Johnson Manilla GRN Cycling Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Clark Barnesbury CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Tim Brown North Tyneside Riders Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Wight Muckle Cycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephen Adamson Manilla GRN Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Richardson Sunderland Clarion CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Carl Brammer North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freja Smith North Tyneside Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Brown Otley CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dobbing Brother NRG Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jay Doig West Lothian Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Nolan trainSharp Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Baines North Tyneside Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Adele Armitage North Tyneside Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Toby Tanfield Brother NRG Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Mochrie Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Moon Manilla GRN Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Craig Hamilton Edinburgh RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Mewes Moonglu CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Air Prima Team Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Aaron Preston Brother NRG Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Bob Hewitt Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Jordan Doig Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stuart Paterson Edinburgh RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Samuel Davies Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joseph Davison Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This round also incorporates a novice Womens race.

The Races

Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Women Only, Band 5
40 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:05 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:05
Regional C+, Band 5
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 15:30 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 15:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 16:20 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 16:20
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

410810

Start Date:

Sat, 25th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fiona Turnbull TAAP Cervelo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Holly Flannery Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Batey Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Bayes Scarborough Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Carrie Brookes North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Charlotte Merson Moonglu CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mary Johnson North East BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Finished 0

1. Lewis Anderson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ian Johnson Manilla GRN Cycling Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Clark Barnesbury CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Tim Brown North Tyneside Riders Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Wight Muckle Cycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephen Adamson Manilla GRN Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Richardson Sunderland Clarion CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Carl Brammer North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freja Smith North Tyneside Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Brown Otley CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dobbing Brother NRG Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jay Doig West Lothian Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Nolan trainSharp Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Baines North Tyneside Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Adele Armitage North Tyneside Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Toby Tanfield Brother NRG Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Mochrie Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Moon Manilla GRN Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Craig Hamilton Edinburgh RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Mewes Moonglu CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Air Prima Team Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Aaron Preston Brother NRG Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Bob Hewitt Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Jordan Doig Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stuart Paterson Edinburgh RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Samuel Davies Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joseph Davison Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This round also incorporates a novice Womens race.

The Races

Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Women Only, Band 5
40 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:05 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:05
Regional C+, Band 5
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 15:30 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 15:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 16:20 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 16:20
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk