Wallingford Festival of Cycling 2017 Town Centre Criterium Races

Closed Circuit , Wallingford – Sunday, 16 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

This page is information for Town Centre Crit riders only.

Wallingford Festival of Cycling will be one of the biggest cycling events of 2017 and offers a unique chance to combine a great sportive with watching some top-class racing.

Our 50km and 110km road sportives offer a chance to ride some of Oxfordshire’s finest country roads and punchy climbs through the natural rollercoaster of the Chiltern Hills. 

The year’s event features a UK first as we host both the National Junior Men and Junior Woman’s Road races, with both events finishing on a closed road, town centre circuit, which will also feature a full programme of criterium racing.

The festival offers something for every level of cyclist including children’s festival, family rides, HGV safety display, pump track and lots of stalls with anything to do with bikes and health.

More information:  www.wallingfordfestivalofcycling.co.uk, follow us on Twitter @wfocycling or https://www.facebook.com/wallingfordfestivalofcycling/

We are a not for profit event with any surplus going to support Team Vision Innovative Leisure or cycling coaching for local children. We thank Wallingford Town Council, the people of Wallingford, South Oxfordshire District Council and Oxfordshire County Council for being wonderful hosts. The programme starts at 8:00 am and finishes at 6 pm. See our website for details of hotels, campsites and B&B's.

This is our third year and we plan to build on the huge sucess of last year when 3000-4000 spectators turned out to watch.This year we anticipate even bigger crowds in the town due to the road races and a larger than ever programme of community events. In previous years the riders loved our tight 950m circuit which had barriers all the away around and we are not changing that aspect or indeed the deafening encouragement of cowbells! 

Event Details

Event URN:

410723

Start Date:

Sun, 16th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Wallingford Town Hall, Market Place, Wallingford, OX10 0EG

View map

Results

Confirmed Results

ORRL Memorial (3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
ORRL Memorial (3/4) - Results
1.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Turner Mickey Cranks CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt Hermon Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Parker VCGH Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Carter Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Blunt Army Cycling Union Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben De Wet Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Toby Franks Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jonny Revis ZeroBC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Fraser Blain Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Bass Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Henry Knott High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Matt J Smith Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Thomas Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jeremy Hewitt Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Adam Osborne Oxonian CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Tim Doole Finished 4th 0

20.  Tim Doole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Johnnie Chan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Michael Simpkins Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Gethin Musk Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Beesley Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Lyndon Ferguson High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Joe Luscombe Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Ian Wiseman Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Leigh Blackford Oxonian CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Leigh Mason Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Boden Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ben Turner Palmer Park Velo RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Fowler Abingdon Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kerry Greenham Coventry Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Lake Cotswold Veldrijden Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Darren Milligan Abingdon Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Pugh Cotswold Veldrijden Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Philip Ross Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alexander Rowe-Jones Oxford University Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Smith Did not finish 0

Peter Smith -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Joshua Wallis Velo-One Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mitchell Webster Royal Air Force CA Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Richard of Wallingford Cup - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Richard of Wallingford Cup - Youth A - Results
1.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rodolfo Niels Gervasio Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Harry Kirby Stowe School Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Edward Genney Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Cain Bumpass Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Baker Zappi Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Rhys Thomas MnD Fusion RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Richard of Wallingford Cup - Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Richard of Wallingford Cup - Youth B - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  George Gray Zappi Racing Team Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Elliot Tappin Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Owen Abery Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Nicholas Brewster Solent Pirates Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Agatha Christie Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Agatha Christie Youth A Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Katie Scott Cotswold Veldrijden Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Agatha Christie Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Agatha Christie Youth B Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amelie Prior Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jason White Bristol RC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Edwards Bristol RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will Ranoe Morvelo Basso Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rob Walker High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Roger Prior VC Jericho Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Barry Bonnett Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Joshua Andrews Morvelo Basso Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Lowe ZeroBC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jonny Revis ZeroBC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

The Empress Matilda Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
The Empress Matilda Cup - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jo Tindley Team Ford Ecoboost Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tamara Davenne Team Vision Innovative Leisure Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Louise Hart Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Phoebe Davis VeloVitesse Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Olivia Bentley Didcot Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tricia Freeland BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Kerry Middleton Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Zoë Bartlett BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jo Edwards Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Eleanor Law Cowley Road Condors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daisy Brown Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Alicia Clifford BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Emma Clarke VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sorrel Williams Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ella Freeman Hargroves-Montezuma's Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Cyndi Goh Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlotte Redden Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Victoria Williams Royal Air Force CA Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Field size will be restricted to 50 riders per race. All races have cash prizes for the first 5 with medals for the top three plus a Trophy(on loan) for the Winner of each race. We will again use transponders. Races this year are; 1,2,3 Mens Circuit Race Womans Circuit Race 3,4 Mens Race (ORRL), Youth A+B Girls Race, Youth A+B Boys Race. Final note: expect the warmest and noisiest crowd of the year as it turns out the people of Wallingford love cycling! The course itself is 950 m long around the town centre involving several great corners along with plenty of width for overtaking.

 

We will be accepting entries up to midnight on Sunday 2nd July after which we will email successful entrants to give you plenty of notice along with the information that you will need about travelling to and competing in the event.

The Races

ORRL Memorial (3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 13:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 16/07/17 – 13:35
Regional C+, Band 5
30 mins
Richard of Wallingford Cup - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 14:25 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 16/07/17 – 14:25
Youth Only, Band 5
25 mins
Richard of Wallingford Cup - Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 16/07/17 – 01:00
Agatha Christie Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 15:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 16/07/17 – 15:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
Agatha Christie Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 16/07/17 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 15:40 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 16/07/17 – 15:40
Regional C+, Band 5
35 mins
The Empress Matilda Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 17:15 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 16/07/17 – 17:15
Women Only, Band 4
35 mins

Event Summary

Event Overview

This page is information for Town Centre Crit riders only.

Wallingford Festival of Cycling will be one of the biggest cycling events of 2017 and offers a unique chance to combine a great sportive with watching some top-class racing.

Our 50km and 110km road sportives offer a chance to ride some of Oxfordshire’s finest country roads and punchy climbs through the natural rollercoaster of the Chiltern Hills. 

The year’s event features a UK first as we host both the National Junior Men and Junior Woman’s Road races, with both events finishing on a closed road, town centre circuit, which will also feature a full programme of criterium racing.

The festival offers something for every level of cyclist including children’s festival, family rides, HGV safety display, pump track and lots of stalls with anything to do with bikes and health.

More information:  www.wallingfordfestivalofcycling.co.uk, follow us on Twitter @wfocycling or https://www.facebook.com/wallingfordfestivalofcycling/

We are a not for profit event with any surplus going to support Team Vision Innovative Leisure or cycling coaching for local children. We thank Wallingford Town Council, the people of Wallingford, South Oxfordshire District Council and Oxfordshire County Council for being wonderful hosts. The programme starts at 8:00 am and finishes at 6 pm. See our website for details of hotels, campsites and B&B's.

This is our third year and we plan to build on the huge sucess of last year when 3000-4000 spectators turned out to watch.This year we anticipate even bigger crowds in the town due to the road races and a larger than ever programme of community events. In previous years the riders loved our tight 950m circuit which had barriers all the away around and we are not changing that aspect or indeed the deafening encouragement of cowbells! 

Event Details

Event URN:

410723

Start Date:

Sun, 16th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Wallingford Town Hall, Market Place, Wallingford, OX10 0EG

View map

Results

Confirmed Results

ORRL Memorial (3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
ORRL Memorial (3/4) - Results
1.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Turner Mickey Cranks CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt Hermon Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Parker VCGH Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Carter Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Blunt Army Cycling Union Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben De Wet Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Toby Franks Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jonny Revis ZeroBC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Fraser Blain Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Bass Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Henry Knott High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Matt J Smith Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Thomas Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jeremy Hewitt Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Adam Osborne Oxonian CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Tim Doole Finished 4th 0

20.  Tim Doole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Johnnie Chan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Michael Simpkins Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Gethin Musk Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Beesley Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Lyndon Ferguson High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Joe Luscombe Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Ian Wiseman Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Leigh Blackford Oxonian CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Leigh Mason Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Boden Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ben Turner Palmer Park Velo RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Fowler Abingdon Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kerry Greenham Coventry Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Lake Cotswold Veldrijden Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Darren Milligan Abingdon Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Pugh Cotswold Veldrijden Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Philip Ross Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alexander Rowe-Jones Oxford University Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Smith Did not finish 0

Peter Smith -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Joshua Wallis Velo-One Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mitchell Webster Royal Air Force CA Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Richard of Wallingford Cup - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Richard of Wallingford Cup - Youth A - Results
1.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rodolfo Niels Gervasio Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Harry Kirby Stowe School Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Edward Genney Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Cain Bumpass Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Baker Zappi Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Rhys Thomas MnD Fusion RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Richard of Wallingford Cup - Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Richard of Wallingford Cup - Youth B - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  George Gray Zappi Racing Team Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Elliot Tappin Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Owen Abery Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Nicholas Brewster Solent Pirates Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Agatha Christie Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Agatha Christie Youth A Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Katie Scott Cotswold Veldrijden Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Agatha Christie Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Agatha Christie Youth B Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amelie Prior Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jason White Bristol RC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Edwards Bristol RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will Ranoe Morvelo Basso Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rob Walker High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Roger Prior VC Jericho Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Barry Bonnett Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Joshua Andrews Morvelo Basso Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Lowe ZeroBC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jonny Revis ZeroBC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

The Empress Matilda Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
The Empress Matilda Cup - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jo Tindley Team Ford Ecoboost Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tamara Davenne Team Vision Innovative Leisure Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Louise Hart Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Phoebe Davis VeloVitesse Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Olivia Bentley Didcot Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tricia Freeland BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Kerry Middleton Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Zoë Bartlett BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jo Edwards Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Eleanor Law Cowley Road Condors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daisy Brown Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Alicia Clifford BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Emma Clarke VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sorrel Williams Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ella Freeman Hargroves-Montezuma's Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Cyndi Goh Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlotte Redden Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Victoria Williams Royal Air Force CA Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Field size will be restricted to 50 riders per race. All races have cash prizes for the first 5 with medals for the top three plus a Trophy(on loan) for the Winner of each race. We will again use transponders. Races this year are; 1,2,3 Mens Circuit Race Womans Circuit Race 3,4 Mens Race (ORRL), Youth A+B Girls Race, Youth A+B Boys Race. Final note: expect the warmest and noisiest crowd of the year as it turns out the people of Wallingford love cycling! The course itself is 950 m long around the town centre involving several great corners along with plenty of width for overtaking.

 

We will be accepting entries up to midnight on Sunday 2nd July after which we will email successful entrants to give you plenty of notice along with the information that you will need about travelling to and competing in the event.

The Races

ORRL Memorial (3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 13:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 16/07/17 – 13:35
Regional C+, Band 5
30 mins
Richard of Wallingford Cup - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 14:25 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 16/07/17 – 14:25
Youth Only, Band 5
25 mins
Richard of Wallingford Cup - Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 16/07/17 – 01:00
Agatha Christie Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 15:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 16/07/17 – 15:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
Agatha Christie Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 16/07/17 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
The Wilding Andrew (E/1/2/3) Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 15:40 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 16/07/17 – 15:40
Regional C+, Band 5
35 mins
The Empress Matilda Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/07/17 17:15 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 16/07/17 – 17:15
Women Only, Band 4
35 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk