Hillingdon Slipstreamers Youth Summer Series 2017 #6

Closed Circuit , Hayes – Monday, 12 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.

C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Event Details

Event URN:

410657

Start Date:

Mon, 12th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Beau Hanson London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Dexter Gray Zappi Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harrison McMurdie Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Morgan Cook Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Maisie Jensen London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Tappin Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Gray Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charles Bailey Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Dibley Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Reynolds London Dynamo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.

C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Event Details

Event URN:

410657

Start Date:

Mon, 12th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Beau Hanson London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Dexter Gray Zappi Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harrison McMurdie Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Morgan Cook Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Maisie Jensen London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Tappin Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Gray Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charles Bailey Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Dibley Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Reynolds London Dynamo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 12/06/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 12/06/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk