Brooks Cycles Track League 9

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 24 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

040/EN/005/2010

Start Date:

Thu, 24th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Notley spokes bikeshop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Points - Results
1.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

B Class

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Cummins Finished 4th 00:00:00:00 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Askey Lichfield City CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Points - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Cummins Finished 4th 00:00:00:00 0

3. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 3 - Results
1.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

1. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 2 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 3 - Results
1.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 4 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 1 - Results
1.  Dylan Brownson Finished 00:00:00:00 0

1. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 2 - Results
1.  Isabel Mellor Finished 00:00:00:00 0

1. Isabel Mellor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 3 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Dylan Brownson Finished 00:00:00:00 0

3. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 4 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Isabel Mellor Finished 00:00:00:00 0

3. Isabel Mellor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 5

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 5 - Results
1.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Keiren League Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren League Final - Results
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies 4 Lap Scratch - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

2. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 200m TT - Results
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

1. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Brooks Cycles Track League

Posted 23/06/2010 - British Cycling

Report and results from the Report: Brooks Cycles Track League on June 16

View Full Report

About the Event

The Races

Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:20 --- ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 24/06/10 – 18:20
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Keiren League Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 0km / 0 mile
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
0km / 0 mile
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 24/06/10 – 19:15
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 24/06/10 – 19:15
Youth Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 24/06/10 – 19:15

Event Summary

Event Details

Event URN:

040/EN/005/2010

Start Date:

Thu, 24th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Notley spokes bikeshop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Points - Results
1.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

B Class

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Cummins Finished 4th 00:00:00:00 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Askey Lichfield City CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Points - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Cummins Finished 4th 00:00:00:00 0

3. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 3 - Results
1.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

1. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 2 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 3 - Results
1.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 4 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 1 - Results
1.  Dylan Brownson Finished 00:00:00:00 0

1. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 2 - Results
1.  Isabel Mellor Finished 00:00:00:00 0

1. Isabel Mellor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 3 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Dylan Brownson Finished 00:00:00:00 0

3. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 4 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emilia Brownson Finished 00:00:00:00 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Isabel Mellor Finished 00:00:00:00 0

3. Isabel Mellor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 5

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 5 - Results
1.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ambrose Morris Finished 00:00:00:00 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Keiren League Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren League Final - Results
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies 4 Lap Scratch - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

2. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 200m TT - Results
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

1. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Brooks Cycles Track League

Posted 23/06/2010 - British Cycling

Report and results from the Report: Brooks Cycles Track League on June 16

View Full Report

About the Event

The Races

Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:20 --- ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 24/06/10 – 18:20
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Keiren League Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None --- 0km / 0 mile
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
0km / 0 mile
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 19:00
Regional C, None
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 24/06/10 – 19:15
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 24/06/10 – 19:15
Youth Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 24/06/10 – 19:15

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk