BIG Events - Central - Hillingdon #3 2017

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 27 May 2017

Event Summary

Event Overview

BIG Events offer a range of British Cycling classified races from Elite to Category 4. All our events include MYLAPS chip timing for accurate time recording and efficient provisional result publication to competitors on the day. Our trackside, friendly support team ensure each event gives you the best opportunity to achieve your personal goals on the track. 

Win cash prizes for each race for 1st to 5th position*

Keep informed with our news and all event updates here.

 

2017 will be our 5th year of providing exciting, competitive and rewarding circuit races. We look forward to seeing you on the start line. 

BIG Events Team


*Prizes for positions1st to 3rd only when less than 15 competitors race. 

Event Details

Event URN:

410245

Start Date:

Sat, 27th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alexander Cross Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oliver Blagden VELOFLOW CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hadyn James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Christopher Café Velo RC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jake Howes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Luke Danckert Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Kevin Argent Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  George Aldridge Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Callum Clarke Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Rik McNicoll ACME Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ian Cooper Finished 3rd 0

25. Ian Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Sam Calder Morvelo Basso Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Roberts Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ollie Smith ACME Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Moll-Morgan VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Ferguson Redhill CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Day Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joost Roes Finished 4th 2

8. Joost Roes -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Patrick McPhilemy Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Edgley Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Warren Vye Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Chris Ware Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Johnathan Sargeant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James McGahern Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mathieu Davy Finished 4th 0

19. Mathieu Davy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steven Wood Velosport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pablo Marcos Pazos High Wycombe Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Bellis CC London Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Diego Del Brocco trainSharp Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Johny Lau Portsmouth North End CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sean Standerwick Kingston Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Laurent Audibert Watford Velo Sport Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Harris High Wycombe Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ryan Wheal Paceline RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Angus Beaumont Serpentine Running Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Darren Marshall Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Marcos Hadley London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joseph Chesson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Sam Walters Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Croft Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Scott Shellien-Walker Lky7 SD Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Geoff Trimm London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Callum Slade Finished 4th 0

23. Callum Slade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alex Byrne-Smith Chiswick Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Dylan Campbell London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gregory Bassam London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mat Brown Finished 4th 0

28. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Albert Gray Finished 4th 0

30. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Harry James Finished 4th 0

31. Harry James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Samuel Fawdry Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Ben Turner Palmer Park Velo RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Once you are registered through the British Cycling (BC) website for a race you will receive a confirmation email from BC. Registration for your event on the day will open an hour prior to the race start time.

Entries on the day - there is NO guarantee there will be entries on the day and therefore it is highly recommended that you sign up in advance. Advance registration for each event, that is not already full, will close at midday the Friday immediately before the event.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:30 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 13:30
National B, Band 3
01 hr 05 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:31 Regional B Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 13:31

3/4

Regional B, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

BIG Events offer a range of British Cycling classified races from Elite to Category 4. All our events include MYLAPS chip timing for accurate time recording and efficient provisional result publication to competitors on the day. Our trackside, friendly support team ensure each event gives you the best opportunity to achieve your personal goals on the track. 

Win cash prizes for each race for 1st to 5th position*

Keep informed with our news and all event updates here.

 

2017 will be our 5th year of providing exciting, competitive and rewarding circuit races. We look forward to seeing you on the start line. 

BIG Events Team


*Prizes for positions1st to 3rd only when less than 15 competitors race. 

Event Details

Event URN:

410245

Start Date:

Sat, 27th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alexander Cross Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oliver Blagden VELOFLOW CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hadyn James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Christopher Café Velo RC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jake Howes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Luke Danckert Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Kevin Argent Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  George Aldridge Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Callum Clarke Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Rik McNicoll ACME Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ian Cooper Finished 3rd 0

25. Ian Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Sam Calder Morvelo Basso Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Roberts Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ollie Smith ACME Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Moll-Morgan VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Ferguson Redhill CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Day Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joost Roes Finished 4th 2

8. Joost Roes -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Patrick McPhilemy Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Edgley Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Warren Vye Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Chris Ware Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Johnathan Sargeant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James McGahern Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mathieu Davy Finished 4th 0

19. Mathieu Davy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steven Wood Velosport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pablo Marcos Pazos High Wycombe Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Bellis CC London Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Diego Del Brocco trainSharp Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Johny Lau Portsmouth North End CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sean Standerwick Kingston Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Laurent Audibert Watford Velo Sport Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Harris High Wycombe Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ryan Wheal Paceline RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Angus Beaumont Serpentine Running Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Darren Marshall Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Marcos Hadley London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joseph Chesson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Sam Walters Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Croft Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Scott Shellien-Walker Lky7 SD Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Geoff Trimm London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Callum Slade Finished 4th 0

23. Callum Slade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alex Byrne-Smith Chiswick Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Dylan Campbell London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gregory Bassam London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mat Brown Finished 4th 0

28. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Albert Gray Finished 4th 0

30. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Harry James Finished 4th 0

31. Harry James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Samuel Fawdry Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Ben Turner Palmer Park Velo RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Once you are registered through the British Cycling (BC) website for a race you will receive a confirmation email from BC. Registration for your event on the day will open an hour prior to the race start time.

Entries on the day - there is NO guarantee there will be entries on the day and therefore it is highly recommended that you sign up in advance. Advance registration for each event, that is not already full, will close at midday the Friday immediately before the event.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:30 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 13:30
National B, Band 3
01 hr 05 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:31 Regional B Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 13:31

3/4

Regional B, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 27/05/17 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk