Nutcracker XC 3 - ASKE: NORTH OF ENGLAND XC CHAMPIONSHIP

MTB XC , Richmond – Sunday, 30 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the 2017 race series sees us return to the saw mill at Aske. An all new course for 2017. We move away from the infamous and long-standing "Troll Trail". Adey's had to come up with something just as special to replace it with. Use this as a test event for the National XC Series event in May.

The event also doubles up as the 2017 North of England Regional XC Championship.

Event Details

Event URN:

410230

Start Date:

Sun, 30th Apr 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Aske Moor , Aske Estate, Richmond, North Yorkshire, DL10 5EZ
View map

Series:

Nutcracker MTB XC Series

Event Organiser:

James Hall
info@nutcracker.bike

Results

Confirmed Results

Fun (19+) Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun (19+) Male - Results
1.  Paul Mcnally Finished 0

1. Paul Mcnally -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adam Ward Finished Expert 0

3. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Pete Berry Finished 0

4. Pete Berry -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Richard Simms Finished 0

5. Richard Simms -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Andrew Lawson Finished 0

6. Andrew Lawson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Steven Hilbert Pines Cycles Enve Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Stuart Jackson Finished 0

8. Stuart Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  David Cassidy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Wayne Fewlass Finished Veteran 0

11. Wayne Fewlass -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Jamie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Charlie Topham Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  David Shackelton Finished 0

14. David Shackelton -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Richard Williams Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Birkinshaw Finished 0

16. David Birkinshaw -

Points: 0 | Status: Finished
17.  John Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Dylan Garfoot Finished 0

18. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Will Topham Finished 0

19. Will Topham -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Scot Brown Finished 0

20. Scot Brown -

Points: 0 | Status: Finished
21.  John Underwood Leisure Lakes Bikes.com Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
22.  Lee Shipley Finished 0

22. Lee Shipley -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Michael Lewis Finished N/A 0

23. Michael Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  john Jones Finished 0

24. john Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Christopher Hilbert Pines Cycles Enve Finished Juvenile 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Adam Bent Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Michael Tait Derwentside CC Finished Juvenile 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Matthew Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Alfie Savage Furness Future Flyers Finished Juvenile 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Joseph Prole Richardsons Cycle Club Finished Juvenile 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Daniel Cutter Finished Juvenile 40

11. Daniel Cutter -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Juvenile 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Amber Hull East Bradford CC Finished Juvenile 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Erin Corrigan Liverpool Century RC Finished Juvenile 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth
4.  George Ball Furness Future Flyers Finished Youth 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Youth 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Oliver Mashiter Furness Future Flyers Finished Youth 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Youth 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Jack Ackroyd East Bradford CC Finished Youth 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished Youth 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Megan Simpson Richardsons Cycle Club Finished Youth 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Male - Results
1.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tony Fawcett Newcastle Cheviot CC Finished Elite 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Elite 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Lucy Allan TORQ Performance Finished Elite 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Sarah Lomas Nutcracker Altura Racing Finished Elite 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Elite 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert
2.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Chris Bailey KTM Impsport RT Finished Expert 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Nathan Judge Finished Expert 80

4. Nathan Judge -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Thomas Ramsay Giant York Race Team Finished Expert 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Thomas Atkinson Finished Expert 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Wesley Soltanpur Finished Expert 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Martin Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
12.  Jonathan Shuster Finished Expert 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert
13.  Ben Lawson Nutcracker Altura Racing Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Female - Results
1.  Louise Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Jonathan Brain Finished Sport 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Richard Jones Brother NRG Finished Sport 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Calum Brown Team B38 / Underpin Racing Finished Sport 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport
6.  William Brown Brother NRG Finished Sport 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Peter Armistead Better Cycling Finished Sport 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire / Ralei... Finished Sport 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Benjamin Othen Barnesbury CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Edd McIntosh Finished Sport 44

10. Edd McIntosh -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Mark Richmond Finished N/A 0

11. Mark Richmond -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kenny Haswell Finished 0

12. Kenny Haswell -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Daniel Featherstone Andy Moore Autocentres Racing Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Paul Mitchell Finished Sport 28

17. Paul Mitchell -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Elliot Metcalfe Nutcracker Altura Racing Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Sharn Hooper Plymouth Corinthian CC Finished Sport 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ryan Middlemiss Finished Junior 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Lewis Haworth All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Anna Kay EDCO Continental Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Junior 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Christopher Isats Breeze Bikes RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Christopher Clark VC York Finished Veteran 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul Mashiter Lakes RC Finished Veteran 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Stephen Hopper Mountain Goat Coaching Finished Veteran 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Veteran 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Giles Dumont Ilkley Cycling Club Finished Veteran 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Michael Hardcastle Royal Air Force CA Finished Veteran 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Lee Eaton Transition Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Mathew Livesey Finished Veteran 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Campbell Hull Thursday RC Finished Veteran 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Damian Roberts Ellmore Factory Racing Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Stuart Prentice Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Peter Squires Big Bear Bikes RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Michael Rushton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  David Millson Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Graham Gee Pines Cycles Enve Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Carl Kelleher Pines Cycles Enve Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Carl Jackson Arrow Cycles Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Mark Mather SCOTT Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Ian Dunn Ferryhill Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Robin Puplett Finished N/A 0

24. Robin Puplett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Raymond Robinson Army Cycling Union Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  David Kellam Pines Cycles Enve Finished Veteran 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Jane Squires Big Bear Bikes RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton Finished G/Vet 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Jimmy Piper Finished G/Vet 100

2. Jimmy Piper -

Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Andy Conn MTB Guisborough Finished G/Vet 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Andrew Holgate Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished G/Vet 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Dave Kent Finished 0

14. Dave Kent -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andy Allinson Finished G/Vet 30

16. Andy Allinson -

Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Mark Barker Here Come The Belgians Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Simon Ayto InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Andrew Moxon Otley CC Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Peter Middlemiss Otley CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Vet Male - Results
1.  Nigel Herrod Finished S/Vet 120

1. Nigel Herrod -

Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Colin Murley Derwentside CC Finished S/Vet 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Geoff Turner Barnesbury CC Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Sign on 0830-1330. 

The Races

Fun (19+) Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 Go-MTB None N/A 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
Go-MTB, None | N/A
2 laps
Fun (19+) Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 Go-MTB None N/A 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
Go-MTB, None | N/A
2 laps
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the 2017 race series sees us return to the saw mill at Aske. An all new course for 2017. We move away from the infamous and long-standing "Troll Trail". Adey's had to come up with something just as special to replace it with. Use this as a test event for the National XC Series event in May.

The event also doubles up as the 2017 North of England Regional XC Championship.

Event Details

Event URN:

410230

Start Date:

Sun, 30th Apr 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Aske Moor , Aske Estate, Richmond, North Yorkshire, DL10 5EZ
View map

Series:

Nutcracker MTB XC Series

Event Organiser:

James Hall
info@nutcracker.bike

Results

Confirmed Results

Fun (19+) Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun (19+) Male - Results
1.  Paul Mcnally Finished 0

1. Paul Mcnally -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adam Ward Finished Expert 0

3. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Pete Berry Finished 0

4. Pete Berry -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Richard Simms Finished 0

5. Richard Simms -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Andrew Lawson Finished 0

6. Andrew Lawson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Steven Hilbert Pines Cycles Enve Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Stuart Jackson Finished 0

8. Stuart Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  David Cassidy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Wayne Fewlass Finished Veteran 0

11. Wayne Fewlass -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Jamie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Charlie Topham Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  David Shackelton Finished 0

14. David Shackelton -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Richard Williams Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Birkinshaw Finished 0

16. David Birkinshaw -

Points: 0 | Status: Finished
17.  John Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Dylan Garfoot Finished 0

18. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Will Topham Finished 0

19. Will Topham -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Scot Brown Finished 0

20. Scot Brown -

Points: 0 | Status: Finished
21.  John Underwood Leisure Lakes Bikes.com Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
22.  Lee Shipley Finished 0

22. Lee Shipley -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Michael Lewis Finished N/A 0

23. Michael Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  john Jones Finished 0

24. john Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Christopher Hilbert Pines Cycles Enve Finished Juvenile 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Adam Bent Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Michael Tait Derwentside CC Finished Juvenile 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Matthew Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Alfie Savage Furness Future Flyers Finished Juvenile 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Joseph Prole Richardsons Cycle Club Finished Juvenile 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Daniel Cutter Finished Juvenile 40

11. Daniel Cutter -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Juvenile 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Amber Hull East Bradford CC Finished Juvenile 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Erin Corrigan Liverpool Century RC Finished Juvenile 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth
4.  George Ball Furness Future Flyers Finished Youth 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Youth 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Oliver Mashiter Furness Future Flyers Finished Youth 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Youth 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Jack Ackroyd East Bradford CC Finished Youth 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished Youth 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Megan Simpson Richardsons Cycle Club Finished Youth 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Male - Results
1.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tony Fawcett Newcastle Cheviot CC Finished Elite 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Elite 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Lucy Allan TORQ Performance Finished Elite 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Sarah Lomas Nutcracker Altura Racing Finished Elite 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Elite 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert
2.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Chris Bailey KTM Impsport RT Finished Expert 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Nathan Judge Finished Expert 80

4. Nathan Judge -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Thomas Ramsay Giant York Race Team Finished Expert 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Thomas Atkinson Finished Expert 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Wesley Soltanpur Finished Expert 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Martin Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
12.  Jonathan Shuster Finished Expert 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert
13.  Ben Lawson Nutcracker Altura Racing Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Female - Results
1.  Louise Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Jonathan Brain Finished Sport 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Richard Jones Brother NRG Finished Sport 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Calum Brown Team B38 / Underpin Racing Finished Sport 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport
6.  William Brown Brother NRG Finished Sport 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Peter Armistead Better Cycling Finished Sport 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire / Ralei... Finished Sport 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Benjamin Othen Barnesbury CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Edd McIntosh Finished Sport 44

10. Edd McIntosh -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Mark Richmond Finished N/A 0

11. Mark Richmond -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kenny Haswell Finished 0

12. Kenny Haswell -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Daniel Featherstone Andy Moore Autocentres Racing Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Paul Mitchell Finished Sport 28

17. Paul Mitchell -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Elliot Metcalfe Nutcracker Altura Racing Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Sharn Hooper Plymouth Corinthian CC Finished Sport 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ryan Middlemiss Finished Junior 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Lewis Haworth All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Anna Kay EDCO Continental Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Junior 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Christopher Isats Breeze Bikes RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Christopher Clark VC York Finished Veteran 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul Mashiter Lakes RC Finished Veteran 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Stephen Hopper Mountain Goat Coaching Finished Veteran 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Veteran 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Giles Dumont Ilkley Cycling Club Finished Veteran 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Michael Hardcastle Royal Air Force CA Finished Veteran 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Lee Eaton Transition Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Mathew Livesey Finished Veteran 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Campbell Hull Thursday RC Finished Veteran 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Damian Roberts Ellmore Factory Racing Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Stuart Prentice Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Peter Squires Big Bear Bikes RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Michael Rushton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  David Millson Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Graham Gee Pines Cycles Enve Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Carl Kelleher Pines Cycles Enve Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Carl Jackson Arrow Cycles Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Mark Mather SCOTT Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Ian Dunn Ferryhill Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Robin Puplett Finished N/A 0

24. Robin Puplett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Raymond Robinson Army Cycling Union Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  David Kellam Pines Cycles Enve Finished Veteran 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Jane Squires Big Bear Bikes RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton Finished G/Vet 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Jimmy Piper Finished G/Vet 100

2. Jimmy Piper -

Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Andy Conn MTB Guisborough Finished G/Vet 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Andrew Holgate Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished G/Vet 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Dave Kent Finished 0

14. Dave Kent -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andy Allinson Finished G/Vet 30

16. Andy Allinson -

Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Mark Barker Here Come The Belgians Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Simon Ayto InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Andrew Moxon Otley CC Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Peter Middlemiss Otley CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Vet Male - Results
1.  Nigel Herrod Finished S/Vet 120

1. Nigel Herrod -

Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Colin Murley Derwentside CC Finished S/Vet 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Geoff Turner Barnesbury CC Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Sign on 0830-1330. 

The Races

Fun (19+) Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 Go-MTB None N/A 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
Go-MTB, None | N/A
2 laps
Fun (19+) Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 Go-MTB None N/A 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
Go-MTB, None | N/A
2 laps
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 30/04/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 30/04/17 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/04/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 30/04/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk