2017 Welsh MTB XC Series Round 2

MTB XC , Wrexham – Sunday, 07 May 2017

Event Summary

Event Overview

Round 2 of the 2017 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre . 

This is an open event and there will be entry on the day. 

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Event Details

Event URN:

409867

Start Date:

Sun, 7th May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA
View map

Event Organiser:

Chris Hopkins
chopkins1969@aol.com

Results

Confirmed Results

Under 8 boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 boys - Results
1.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Oscar Lamp Finished 0

5. Oscar Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Arran White Finished 0

6. Arran White -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harry Houldon Finished 0

7. Harry Houldon -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Cameron Reeves Finished 0

10. Cameron Reeves -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Oliver Skates Finished 0

11. Oliver Skates -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Reuben Devaux Finished 0

12. Reuben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Ted Williams Finished 0

13. Ted Williams -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Dylan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Harry Wright Finished 0

15. Harry Wright -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William MacLehose Finished 0

16. William MacLehose -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Owen Rayner Finished 0

17. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Iwan Thomas Finished 0

18. Iwan Thomas -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Effanna Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophia Hlinomazova Finished 0

3. Sophia Hlinomazova -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Laura Thompson Brook Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bayden Lamp Finished 0

3. Bayden Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Nathan Devaux Finished 0

4. Nathan Devaux -

Points: 0 | Status: Finished
5.  George Joyce Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Parsons Finished 0

6. Jack Parsons -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oscar Peacock Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sonny Mitchell Finished 0

8. Sonny Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Wes Vallance Finished 0

10. Wes Vallance -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rudi Suckley Finished 0

11. Rudi Suckley -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Unknown Rider Finished 0

12. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tom Roberts Finished 0

14. Tom Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harry Ratcliffe Dyffryn Conwy Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bethan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Josie Hurst Finished 0

4. Josie Hurst -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Ioanhedd Oldfield Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Luke Williams Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Owen Winston Finished 0

6. Owen Winston -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Richard Holmes Finished 0

7. Richard Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Unknown Rider Finished 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Isabelle Shaw Finished 0

4. Isabelle Shaw -

Points: 0 | Status: Finished
--- Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Eve Ratcliffe Dyffryn Conwy Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A 00:51:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:32:000
2.  Mike Thickens Finished 00:51:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:42:000
3.  James Crosby Finished 00:55:18:000 0

3. James Crosby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:18:000
4.  Nathan Lewis Finished 00:55:40:000 0

4. Nathan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:40:000
5.  Stefan Grady Finished 00:58:57:000 0

5. Stefan Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:57:000
6.  Rob Carson Finished 01:02:03:000 0

6. Rob Carson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:03:000
7.  Daniel Irish Finished 01:06:15:000 0

7. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:15:000
8.  John Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished G/Vet 01:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:10:000
9.  Ben Hext Finished 01:07:43:000 0

9. Ben Hext -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:43:000
10.  Dyfan Williams Finished 01:08:28:000 0

10. Dyfan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:28:000
11.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:09:44:000 0

11. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:44:000
12.  Kevin Jones Hafren CC Finished N/A 01:10:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:15:000
13.  Joshua Hill East Park Wolves CSC Finished N/A 01:18:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:24:000
14.  James Owens Sosban Riders Finished Veteran 01:26:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:59:000
--- Dan Cooke Did not finish --- 0

14. Dan Cooke -

Points: 0 | Status: Did not finish

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Ellie Salisbury Finished 00:52:57:000 0

1. Ellie Salisbury -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:57:000
2.  Krystle Lewis Finished 01:08:10:000 0

2. Krystle Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:10:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Race Team Finished Juvenile 00:46:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:45:000
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:50:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:12:000
3.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 00:51:47:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:47:000
4.  George Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:52:02:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:02:000
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 00:52:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:27:000
6.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:52:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:46:000
7.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 00:53:19:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:19:000
8.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Juvenile 00:54:12:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:12:000
9.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:56:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:04:000
10.  Wiliam Humphrey Dyffryn Conwy Finished Juvenile 01:00:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:59:000
11.  Tom James Finished 01:02:39:000 0

11. Tom James -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:39:000
12.  Joshua McKie Port Sunlight Whls CC Finished Juvenile 01:08:00:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:00:000
13.  Ollie Jones Hafren CC Finished Juvenile 01:14:44:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:44:000
14.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 01:20:36:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:36:000
15.  Harry Page Dyffryn Conwy Finished Juvenile 01:27:32:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:27:32:000
16.  Harvey Davies Finished 01:36:22:000 0

16. Harvey Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:22:000
--- Huw Buck Jones Dyffryn Conwy Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Evan Burgess Rhyl Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Osian Jones Dyffryn Conwy Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:40:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
2.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished Juvenile 00:43:23:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:23:000
3.  Ellie Jones Gower Riders Finished N/A 00:44:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:14:000
4.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:46:57:000 40

4. Leah Clegg -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:57:000
5.  Nia Barnwell Eastlands Velo Finished Juvenile 00:48:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:03:000
6.  Carys Jeffreys Bynea CC Finished Juvenile 00:52:07:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:07:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Race Team Finished Youth 01:01:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:07:000
2.  William Harding Marsh Tracks Race Team Finished Youth 01:03:44:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:44:000
3.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth 01:03:53:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:53:000
4.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:03:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:53:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:09:31:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:31:000
6.  Luke Simmonds Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 01:11:37:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:37:000
7.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 01:13:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:17:000
8.  Jamie Pembridge Finished 01:17:48:000 0

8. Jamie Pembridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:48:000
9.  Ieuan Jones 73Degrees CC Finished Youth 01:32:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:32:42:000
10.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:53:000
11.  Joe Suckley Finished 01:51:24:000 0

11. Joe Suckley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:51:24:000
12.  Ewan Medinger Finished 01:57:45:000 0

12. Ewan Medinger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:57:45:000
--- Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:53:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:07:000
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Melanie Alexander Cardiff JIF Finished Elite 01:48:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:58:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:39:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:06:000
2.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:42:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:41:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:15:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:05:000
--- Rebecca Simmons Clee Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
--- Emily Looker Manx Mountain Bike Club Did not start Sport 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Jane Rayner Finished 01:19:11:000 0

1. Jane Rayner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:11:000
2.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:38:26:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:26:000
--- Katinka Mitchell Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 01:20:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Elliot Baxter Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:38:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:14:000
2.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:39:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:59:000
3.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:50:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:50:38:000
--- Lee Gale Manx Mountain Bike Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Matthew Fratesi Swansea University Cycling Tea... Finished Expert 01:28:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:30:000
2.  David Evans Cycle-Tec Finished Expert 01:35:58:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:58:000
3.  Anthony Farrell Finished Expert 01:39:16:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:16:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:17:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:03:000
--- Tomos Nesham Cardiff JIF Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 01:18:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:52:000
2.  Matt Limacher KTM Impsport RT Finished Sport 01:19:43:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:43:000
3.  Chris Roberts Hafren CC Finished Sport 01:21:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:10:000
4.  Leslie Corran Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:23:41:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:41:000
5.  Philip Thomas Hafren CC Finished Sport 01:23:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:47:000
6.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport 01:24:37:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:37:000
7.  Peter Brook Chester RC Finished Sport 01:25:00:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:00:000
8.  Jack Morris Finished Sport 01:25:56:000 26

8. Jack Morris -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:56:000
9.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:28:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:51:000
10.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:29:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:17:000
11.  David Brick Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:31:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:54:000
--- Michael Corrales Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Alex Flynn Did not finish --- 0

11. Alex Flynn -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lee Monks Pearce Cycles RT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:16:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:17:000
2.  Jon Roberts Finished Veteran 01:17:21:000 50

2. Jon Roberts -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:21:000
3.  Mark Spratt Cardiff JIF Finished Veteran 01:19:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:14:000
4.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 01:20:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:11:000
5.  Mark Carey Finished 01:24:51:000 0

5. Mark Carey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:51:000
6.  Chris Schroder Sarn Helen Finished N/A 01:25:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:09:000
7.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:27:35:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:35:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:31:21:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:21:000
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished Veteran 01:31:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:30:000
10.  Luke Vallance Wrexham Roads Club Finished Veteran 01:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:49:000
11.  Ian Marshall Finished 01:35:42:000 0

11. Ian Marshall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:42:000
12.  Adam Riley Finished 01:35:45:000 0

12. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:45:000
13.  Andrew Mitchell Finished 01:36:37:000 0

13. Andrew Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:37:000
14.  Dan Basford Finished N/A 01:46:49:000 0

14. Dan Basford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:49:000
15.  Charles Enston Finished Sport 01:48:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:48:35:000
--- Tom Davies Did not start --- 0

15. Tom Davies -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Richard Evans Wrexham Roads Club Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:00:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:51:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:04:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:12:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:09:39:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:39:000
4.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:14:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:03:000
5.  Gareth Roberts Epic Racing Finished 01:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:12:000
--- Peter Branson Did not start --- 0

5. Peter Branson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Robert Fitzhugh Janus RC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 00:51:49:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:51:49:000
2.  Clive Powell Dambusters Finished S/Vet 00:58:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:58:57:000
3.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 01:15:31:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:31:000
4.  Stephen Collen Finished S/Vet 01:22:05:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:05:000

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight April 30th.

The Races

Under 8 boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:50
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:50
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 10:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 07/05/17 – 10:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 10:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 07/05/17 – 10:20
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£23.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£23.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 07/05/17 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Round 2 of the 2017 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre . 

This is an open event and there will be entry on the day. 

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Event Details

Event URN:

409867

Start Date:

Sun, 7th May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA
View map

Event Organiser:

Chris Hopkins
chopkins1969@aol.com

Results

Confirmed Results

Under 8 boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 boys - Results
1.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Oscar Lamp Finished 0

5. Oscar Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Arran White Finished 0

6. Arran White -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harry Houldon Finished 0

7. Harry Houldon -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Cameron Reeves Finished 0

10. Cameron Reeves -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Oliver Skates Finished 0

11. Oliver Skates -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Reuben Devaux Finished 0

12. Reuben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Ted Williams Finished 0

13. Ted Williams -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Dylan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Harry Wright Finished 0

15. Harry Wright -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William MacLehose Finished 0

16. William MacLehose -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Owen Rayner Finished 0

17. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Iwan Thomas Finished 0

18. Iwan Thomas -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Effanna Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophia Hlinomazova Finished 0

3. Sophia Hlinomazova -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Laura Thompson Brook Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bayden Lamp Finished 0

3. Bayden Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Nathan Devaux Finished 0

4. Nathan Devaux -

Points: 0 | Status: Finished
5.  George Joyce Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Parsons Finished 0

6. Jack Parsons -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oscar Peacock Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sonny Mitchell Finished 0

8. Sonny Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Wes Vallance Finished 0

10. Wes Vallance -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rudi Suckley Finished 0

11. Rudi Suckley -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Unknown Rider Finished 0

12. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tom Roberts Finished 0

14. Tom Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harry Ratcliffe Dyffryn Conwy Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bethan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Josie Hurst Finished 0

4. Josie Hurst -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Ioanhedd Oldfield Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Luke Williams Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Owen Winston Finished 0

6. Owen Winston -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Richard Holmes Finished 0

7. Richard Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Unknown Rider Finished 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Isabelle Shaw Finished 0

4. Isabelle Shaw -

Points: 0 | Status: Finished
--- Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Eve Ratcliffe Dyffryn Conwy Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A 00:51:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:32:000
2.  Mike Thickens Finished 00:51:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:42:000
3.  James Crosby Finished 00:55:18:000 0

3. James Crosby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:18:000
4.  Nathan Lewis Finished 00:55:40:000 0

4. Nathan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:40:000
5.  Stefan Grady Finished 00:58:57:000 0

5. Stefan Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:57:000
6.  Rob Carson Finished 01:02:03:000 0

6. Rob Carson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:03:000
7.  Daniel Irish Finished 01:06:15:000 0

7. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:15:000
8.  John Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished G/Vet 01:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:10:000
9.  Ben Hext Finished 01:07:43:000 0

9. Ben Hext -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:43:000
10.  Dyfan Williams Finished 01:08:28:000 0

10. Dyfan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:28:000
11.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:09:44:000 0

11. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:44:000
12.  Kevin Jones Hafren CC Finished N/A 01:10:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:15:000
13.  Joshua Hill East Park Wolves CSC Finished N/A 01:18:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:24:000
14.  James Owens Sosban Riders Finished Veteran 01:26:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:59:000
--- Dan Cooke Did not finish --- 0

14. Dan Cooke -

Points: 0 | Status: Did not finish

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Ellie Salisbury Finished 00:52:57:000 0

1. Ellie Salisbury -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:57:000
2.  Krystle Lewis Finished 01:08:10:000 0

2. Krystle Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:10:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Race Team Finished Juvenile 00:46:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:45:000
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:50:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:12:000
3.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 00:51:47:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:47:000
4.  George Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:52:02:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:02:000
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 00:52:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:27:000
6.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:52:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:46:000
7.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 00:53:19:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:19:000
8.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Juvenile 00:54:12:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:12:000
9.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:56:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:04:000
10.  Wiliam Humphrey Dyffryn Conwy Finished Juvenile 01:00:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:59:000
11.  Tom James Finished 01:02:39:000 0

11. Tom James -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:39:000
12.  Joshua McKie Port Sunlight Whls CC Finished Juvenile 01:08:00:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:00:000
13.  Ollie Jones Hafren CC Finished Juvenile 01:14:44:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:44:000
14.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 01:20:36:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:36:000
15.  Harry Page Dyffryn Conwy Finished Juvenile 01:27:32:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:27:32:000
16.  Harvey Davies Finished 01:36:22:000 0

16. Harvey Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:22:000
--- Huw Buck Jones Dyffryn Conwy Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Evan Burgess Rhyl Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Osian Jones Dyffryn Conwy Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:40:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
2.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished Juvenile 00:43:23:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:23:000
3.  Ellie Jones Gower Riders Finished N/A 00:44:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:14:000
4.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:46:57:000 40

4. Leah Clegg -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:57:000
5.  Nia Barnwell Eastlands Velo Finished Juvenile 00:48:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:03:000
6.  Carys Jeffreys Bynea CC Finished Juvenile 00:52:07:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:07:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Race Team Finished Youth 01:01:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:07:000
2.  William Harding Marsh Tracks Race Team Finished Youth 01:03:44:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:44:000
3.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth 01:03:53:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:53:000
4.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:03:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:53:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:09:31:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:31:000
6.  Luke Simmonds Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 01:11:37:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:37:000
7.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 01:13:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:17:000
8.  Jamie Pembridge Finished 01:17:48:000 0

8. Jamie Pembridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:48:000
9.  Ieuan Jones 73Degrees CC Finished Youth 01:32:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:32:42:000
10.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:53:000
11.  Joe Suckley Finished 01:51:24:000 0

11. Joe Suckley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:51:24:000
12.  Ewan Medinger Finished 01:57:45:000 0

12. Ewan Medinger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:57:45:000
--- Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:53:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:07:000
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Melanie Alexander Cardiff JIF Finished Elite 01:48:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:58:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:39:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:06:000
2.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:42:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:41:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:15:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:05:000
--- Rebecca Simmons Clee Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
--- Emily Looker Manx Mountain Bike Club Did not start Sport 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Jane Rayner Finished 01:19:11:000 0

1. Jane Rayner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:11:000
2.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:38:26:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:26:000
--- Katinka Mitchell Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 01:20:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Elliot Baxter Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:38:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:14:000
2.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:39:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:59:000
3.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:50:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:50:38:000
--- Lee Gale Manx Mountain Bike Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Matthew Fratesi Swansea University Cycling Tea... Finished Expert 01:28:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:30:000
2.  David Evans Cycle-Tec Finished Expert 01:35:58:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:58:000
3.  Anthony Farrell Finished Expert 01:39:16:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:16:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:17:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:03:000
--- Tomos Nesham Cardiff JIF Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 01:18:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:52:000
2.  Matt Limacher KTM Impsport RT Finished Sport 01:19:43:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:43:000
3.  Chris Roberts Hafren CC Finished Sport 01:21:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:10:000
4.  Leslie Corran Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:23:41:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:41:000
5.  Philip Thomas Hafren CC Finished Sport 01:23:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:47:000
6.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport 01:24:37:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:37:000
7.  Peter Brook Chester RC Finished Sport 01:25:00:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:00:000
8.  Jack Morris Finished Sport 01:25:56:000 26

8. Jack Morris -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:56:000
9.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:28:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:51:000
10.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:29:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:17:000
11.  David Brick Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:31:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:54:000
--- Michael Corrales Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Alex Flynn Did not finish --- 0

11. Alex Flynn -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lee Monks Pearce Cycles RT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:16:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:17:000
2.  Jon Roberts Finished Veteran 01:17:21:000 50

2. Jon Roberts -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:21:000
3.  Mark Spratt Cardiff JIF Finished Veteran 01:19:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:14:000
4.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 01:20:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:11:000
5.  Mark Carey Finished 01:24:51:000 0

5. Mark Carey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:51:000
6.  Chris Schroder Sarn Helen Finished N/A 01:25:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:09:000
7.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:27:35:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:35:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:31:21:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:21:000
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Race Team Finished Veteran 01:31:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:30:000
10.  Luke Vallance Wrexham Roads Club Finished Veteran 01:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:49:000
11.  Ian Marshall Finished 01:35:42:000 0

11. Ian Marshall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:42:000
12.  Adam Riley Finished 01:35:45:000 0

12. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:45:000
13.  Andrew Mitchell Finished 01:36:37:000 0

13. Andrew Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:37:000
14.  Dan Basford Finished N/A 01:46:49:000 0

14. Dan Basford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:49:000
15.  Charles Enston Finished Sport 01:48:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:48:35:000
--- Tom Davies Did not start --- 0

15. Tom Davies -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Richard Evans Wrexham Roads Club Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:00:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:51:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:04:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:12:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:09:39:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:39:000
4.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:14:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:03:000
5.  Gareth Roberts Epic Racing Finished 01:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:12:000
--- Peter Branson Did not start --- 0

5. Peter Branson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Robert Fitzhugh Janus RC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 00:51:49:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:51:49:000
2.  Clive Powell Dambusters Finished S/Vet 00:58:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:58:57:000
3.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 01:15:31:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:31:000
4.  Stephen Collen Finished S/Vet 01:22:05:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:05:000

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight April 30th.

The Races

Under 8 boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:50
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 09:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 07/05/17 – 09:50
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 10:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 07/05/17 – 10:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 10:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 07/05/17 – 10:20
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£23.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£23.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£26.00)
Sun 07/05/17 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/05/17 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 07/05/17 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk