La PrimaBella - inc. Scottish National Youth Series #1

Closed Circuit , Glasgow – Saturday, 18 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

La PrimaBella (don't confuse us with that other bike race starting in Milan) kicks off both theScottish Cycling National Youth Road Series AND the Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series. So I guess that means there are two leaders jerseys to be won.


SC National series is for Youth A and B.

SC West series is for Youth A, B, C, D and E and Junior women.


https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20160419-sc-nationalseries-Scottish-Cycling-National-Youth-Road-Series-0

SC West series details and regulations to be updated, but will be very similar to https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

409597

Start Date:

Sat, 18th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series
Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn Crowther Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Aidan Ryder Finished E 0

2. Aidan Ryder -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sarah Tait Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Read Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Keir Roberts East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Eleanor Strathdee Velo Club Moulin Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Enter on the day or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Event Summary

Event Overview

La PrimaBella (don't confuse us with that other bike race starting in Milan) kicks off both theScottish Cycling National Youth Road Series AND the Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series. So I guess that means there are two leaders jerseys to be won.


SC National series is for Youth A and B.

SC West series is for Youth A, B, C, D and E and Junior women.


https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20160419-sc-nationalseries-Scottish-Cycling-National-Youth-Road-Series-0

SC West series details and regulations to be updated, but will be very similar to https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

409597

Start Date:

Sat, 18th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series
Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn Crowther Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Aidan Ryder Finished E 0

2. Aidan Ryder -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sarah Tait Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Read Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Keir Roberts East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Eleanor Strathdee Velo Club Moulin Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Enter on the day or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 11:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/03/17 – 11:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk