Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series #3

Closed Circuit , Chichester – Tuesday, 09 May 2017

Event Summary

Event Overview

This is event 3 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 6pm. There will be a Youth Race starting at 6.30 pm followed by an E/1/2 category and a 3/4 handicap race for men and an aal-category Women's race following immediately after the youth race (aprroximately 7pm) each week.

Due to sponsorship donation from Hargroves Cycles all Youth riders enter for just £2 on the line - don't forget to bring your race licence with a recent photograph and properly signed

Event Details

Event URN:

409588

Start Date:

Tue, 9th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sat, 6th May 2017

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Day Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hickman Portsmouth North End CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elena Day Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Banham Southern Velo RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sebastian Fenmor Collins Southdown Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Louisa Fenmor Collins Southdown Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Vanieris Racing Club Ravenna Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Waite Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Greenshields University Of Portsmouth CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Littlechild Racing Club Ravenna Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Oliver Scott Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Hayden Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Vincent Harding Poole Wheelers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Dan Helyer Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jacob Aries Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Elliot Lipski Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Eric DeGolier Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mike Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Davies Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Chloe Weller Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Finney Portsmouth North End CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rachel Clay VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Natalie Bravo Reading CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

This is event 3 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 6pm. There will be a Youth Race starting at 6.30 pm followed by an E/1/2 category and a 3/4 handicap race for men and an aal-category Women's race following immediately after the youth race (aprroximately 7pm) each week.

Due to sponsorship donation from Hargroves Cycles all Youth riders enter for just £2 on the line - don't forget to bring your race licence with a recent photograph and properly signed

Event Details

Event URN:

409588

Start Date:

Tue, 9th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sat, 6th May 2017

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Day Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hickman Portsmouth North End CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elena Day Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Banham Southern Velo RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sebastian Fenmor Collins Southdown Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Louisa Fenmor Collins Southdown Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Vanieris Racing Club Ravenna Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Waite Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Greenshields University Of Portsmouth CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Littlechild Racing Club Ravenna Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Oliver Scott Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Hayden Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Vincent Harding Poole Wheelers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Dan Helyer Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jacob Aries Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Elliot Lipski Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Eric DeGolier Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mike Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Davies Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Chloe Weller Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Finney Portsmouth North End CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rachel Clay VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Natalie Bravo Reading CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 09/05/17 – 19:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk