Spring in the Park 2017 #9

Closed Circuit , Gravesend – Friday, 30 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Nine week race league with best six events to count for overall league. Week ten is a stand alone championship event.


Event Details

Event URN:

409235

Start Date:

Fri, 30th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Event Organiser:

Terence Blake
01322521964
terry.blake4@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isaac Rehman Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Saifir Haque Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Brandon Belcher Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  James Tremain Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jasper Simpson Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lughaidh Cook Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sammy Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Carroll Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Jago Masters Finished 0

11. Jago Masters -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Alexander Tremain Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Holly Hazell Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ilana Lord VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Lola Arnold Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kerys Baker Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Safaa Haque Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Armstrong Redhill Raiders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lance Childs Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Cameron Still VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Hazell Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Harry Gregory Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Baker 4T+ Velo Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Lines Team Darenth Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Emma Carroll Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Lilly White Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Grace Turner Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Hannah Richards Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie White Woolwich CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Pittock Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Bright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Aidon Kerrigon Finished 0

20. Aidon Kerrigon -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Thomas Williams Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harvey Guningham 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Charlie Clarkstone Finished 0

24. Charlie Clarkstone -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jem Doyce Finished 0

6. Jem Doyce -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Signing on to start 1 hour before the race start time.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/06/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/06/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 30/06/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 30/06/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/06/17 – 19:10
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/06/17 – 19:10
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 20:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 20:15
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 20:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 20:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

Nine week race league with best six events to count for overall league. Week ten is a stand alone championship event.


Event Details

Event URN:

409235

Start Date:

Fri, 30th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Event Organiser:

Terence Blake
01322521964
terry.blake4@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isaac Rehman Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Saifir Haque Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Brandon Belcher Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  James Tremain Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jasper Simpson Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lughaidh Cook Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sammy Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Carroll Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Jago Masters Finished 0

11. Jago Masters -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Alexander Tremain Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Holly Hazell Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ilana Lord VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Lola Arnold Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kerys Baker Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Safaa Haque Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Armstrong Redhill Raiders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lance Childs Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Cameron Still VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Hazell Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Harry Gregory Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Baker 4T+ Velo Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Lines Team Darenth Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Emma Carroll Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Lilly White Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Grace Turner Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Hannah Richards Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie White Woolwich CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Pittock Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Bright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Aidon Kerrigon Finished 0

20. Aidon Kerrigon -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Thomas Williams Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harvey Guningham 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Charlie Clarkstone Finished 0

24. Charlie Clarkstone -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jem Doyce Finished 0

6. Jem Doyce -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Signing on to start 1 hour before the race start time.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/06/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/06/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 30/06/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 30/06/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/06/17 – 19:10
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/06/17 – 19:10
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 20:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 20:15
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/06/17 20:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 30/06/17 – 20:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk