2017 Midlands Mtb Series - Round 7 - Eckington Wood - Presented by Bolsover & District CC

MTB XC , Eckington – Saturday, 15 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

Eckington Woods - one of the fabled venues of the Sheffield riding scene is the host for the 2017 series finale. Pack your climbing legs for the ups and dare we say it a dropper post for the downs!


Event Details

Event URN:

408763

Start Date:

Sat, 15th Jul 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Eckington Wood, Dronfield Road, Eckington, S21 4GN
View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:21:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:21:19:000
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:25:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:43:000
3.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:15:000
4.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 01:33:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:01:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:17:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:50:000
2.  Tom Bell Delv Finished Elite 01:17:52:000 50

2. Tom Bell - Delv

Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:52:000
3.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:23:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:18:000
4.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Diane Lee Finished Expert 01:29:14:000 60

1. Diane Lee -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:14:000
2.  Amira Mellor Matrix Pro Cycling Finished Expert 01:31:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:10:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:26:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:27:000
2.  Thomas Ramsay Vive Le Velo Finished Expert 01:27:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:57:000
3.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:30:30:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:30:000
4.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:33:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:38:000
5.  James Pritchard Finished Expert 01:37:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:57:000
6.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished Expert 01:39:36:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:36:000
7.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Thomas Atkinson Finished Expert --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Wesley Soltanpur Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Ben Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:52:000
2.  Claire Livesey Finished Veteran 01:08:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:12:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:44:57:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:57:000
2.  John Founds Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A 00:45:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:21:000
3.  Brad Roeton Finished 00:46:13:000 0

3. Brad Roeton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:13:000
4.  Richard Flint Finished 00:48:07:000 0

4. Richard Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:07:000
5.  Wayne Momis Finished 00:48:45:000 0

5. Wayne Momis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:45:000
6.  Daniel Irish Finished 00:50:12:000 0

6. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:12:000
7.  Simon Baker Finished 00:50:25:000 0

7. Simon Baker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:25:000
8.  Stephen Mason Finished 00:52:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:12:000
9.  Femi Colton Finished 00:52:17:000 0

9. Femi Colton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:17:000
10.  Dylan Garfoot Finished Junior 00:53:24:000 0

10. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:24:000
11.  Paul Whitehouse Finished N/A 00:53:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:33:000
12.  Andy Watts Velo Club Flintham Finished N/A 00:54:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:08:000
13.  John Walkley Finished N/A 00:54:19:000 0

13. John Walkley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:19:000
14.  Tim Mason Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:56:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:01:000
15.  Jonathan Locklin Finished N/A 00:58:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:47:000
16.  Ryan Morris Finished 00:59:47:000 0

16. Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:47:000
17.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:00:40:000 0

17. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:40:000
18.  Dan Brown Finished 01:00:53:000 0

18. Dan Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:53:000
19.  Andy Croston Finished 01:04:13:000 0

19. Andy Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:13:000
20.  Stuart Reeves Finished N/A 01:05:12:000 0

20. Stuart Reeves -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:12:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:16:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:46:000
2.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:18:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:41:000
3.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:19:08:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:08:000
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:20:22:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:22:000
5.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:20:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:44:000
6.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:21:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:25:000
7.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:21:26:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:26:000
8.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:23:00:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:00:000
9.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:25:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:29:000
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:26:17:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:17:000
11.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:26:42:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:42:000
12.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 01:26:56:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:56:000
13.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:29:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:14:000
14.  Paul Turner Leicester Forest CC Finished G/Vet 01:29:20:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:20:000
15.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:29:23:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:23:000
16.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:31:04:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:04:000
17.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:36:51:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:51:000
18.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:41:30:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:30:000
19.  Andy Bowker Lyme RC Finished Veteran 01:41:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:59:000
20.  Stephen Goddard Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Leigh Harris Finished G/Vet --- 9

22. Leigh Harris -

Points: 9 | Status: Finished | Category: G/Vet

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Melissa Baker Finished Junior 01:09:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:16:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Marc Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:17:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:17:000
2.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:18:22:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:22:000
3.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior 01:29:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:54:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:46:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:21:000
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:49:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:05:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:55:17:000 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:17:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:35:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:21:000
2.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:37:21:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:21:000
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Juvenile 00:38:40:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:40:000
4.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 00:38:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:59:000
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:39:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:47:000
6.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:40:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
7.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:43:35:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:35:000
8.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:44:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:58:000
9.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished Juvenile 00:48:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:11:000
10.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 00:49:41:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:41:000
11.  Charlie Unsworth Finished 00:50:56:000 0

11. Charlie Unsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:56:000
12.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:56:45:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:45:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Andrew Robson Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 01:00:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:54:000
2.  Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 01:02:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:01:000
3.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:02:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:03:000
4.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:04:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:05:000
5.  Luke Farrell Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:05:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:56:000
6.  Iain McLaughlin Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 01:06:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:07:000
7.  James Cooper Finished N/A 01:06:23:000 0

7. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:23:000
8.  Simon May Finished 01:09:45:000 0

8. Simon May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:45:000
9.  Steven Howe Finished 01:10:42:000 0

9. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:42:000
10.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:12:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:00:000
11.  Alex Hardy Ashfield RC Finished Sport 01:12:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:03:000
12.  Mike Turner Finished 01:12:06:000 0

12. Mike Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:06:000
13.  Martin Lester Finished 01:13:26:000 0

13. Martin Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:26:000
14.  Mark Waddington Finished 01:14:02:000 0

14. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:02:000
15.  Richard Shuldham Finished 01:26:34:000 0

15. Richard Shuldham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:34:000
16.  Ben Green Finished --- 0

16. Ben Green -

Points: 0 | Status: Finished
17.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  John Dixon Finished --- 0

18. John Dixon -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sam Burman WNT Development Team Finished Sport 01:12:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:03:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:09:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:43:000
2.  Jonathan Brain Finished Sport 01:13:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:51:000
3.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 01:14:32:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:32:000
4.  Louis Bronstein Finished Sport 01:16:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:01:000
5.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished N/A 01:16:48:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:48:000
6.  Chris Dickinson Finished Sport 01:16:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:54:000
7.  Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Sport 01:17:02:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:02:000
8.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:18:04:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:04:000
9.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 01:18:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:05:000
10.  Joe Oldfield Finished Sport 01:18:59:000 22

10. Joe Oldfield -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:59:000
11.  Greg Durant Finished Sport 01:20:22:000 20

11. Greg Durant -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:22:000
12.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:20:23:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:23:000
13.  Michael Shuldham Finished Sport 01:20:44:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:44:000
14.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:20:44:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:44:000
15.  Tom Knight Finished Sport 01:20:59:000 16

15. Tom Knight -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:59:000
16.  Chris Donnelly Team JMC Finished Sport 01:21:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:31:000
17.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:22:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:46:000
18.  Matt Rodgers Derby Mercury RC Finished Sport 01:24:41:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:41:000
19.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:29:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:59:000
20.  Adam Webster Finished N/A 01:31:14:000 0

20. Adam Webster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
21.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:31:40:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:40:000
22.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:34:25:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:25:000
23.  Chris Oak Arrow Cycles Finished Sport 01:12:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:50:000
24.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Sport --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport
25.  Jason Brassington Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:00:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:00:13:000
2.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:03:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:03:35:000
3.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:09:31:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:31:000
4.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:14:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:27:000
5.  Richard Oakes Beeston Cycling Club Finished 01:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:46:000
6.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet 01:29:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:01:000

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:08:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:47:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:09:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:09:000
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:30:000
4.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:09:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:31:000
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished N/A 00:09:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:50:000
6.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:09:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:59:000
7.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished N/A 00:10:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:07:000
8.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:10:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:20:000
9.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:10:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:25:000
10.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:10:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:50:000
11.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:11:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:50:000
12.  Thomas Benson Matlock CC Finished N/A 00:12:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:03:000
13.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:12:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:21:000
14.  Haydn Fletcher Chesterfield BMX Club Finished N/A 00:12:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:22:000
15.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:12:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:36:000
16.  Cole Locklin Newport Shropshire CC Finished N/A 00:12:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:56:000
17.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:12:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:57:000
18.  Max Croston Finished 00:14:23:000 0

18. Max Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:23:000
19.  Evan Williams Finished 00:15:19:000 0

19. Evan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:19:000
20.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:36:000
21.  Taylor Hinchliffe Finished --- 0

21. Taylor Hinchliffe -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:49:000
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A 00:16:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:34:000
3.  Tilia Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:40:000

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Max Greensill Lichfield City CC Finished N/A 00:12:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:46:000
2.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:14:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:00:000
3.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:40:000
4.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:45:000
5.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:49:000
6.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:15:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:06:000
7.  Joshua Williams Matlock CC Finished N/A 00:15:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:48:000
8.  Alan Billington Finished 00:16:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:01:000
9.  Noah Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:16:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:38:000
10.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished N/A 00:17:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:24:000
11.  Stefan Murgia Matlock CC Finished N/A 00:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:46:000
12.  Matthew Wood Finished 00:19:05:000 0

12. Matthew Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:05:000
13.  George Parker Matlock CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Finlay Tolley Finished --- 0

14. Finlay Tolley -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:16:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:06:000
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished N/A 00:16:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:46:000
3.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:17:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:25:000
4.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:05:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:05:40:000
2.  Thomas Chamberlain North Cotswold CC Finished 00:05:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:48:000
3.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:05:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:05:56:000
4.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:07:000
5.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:32:000
6.  Isaac Holwell Finished 00:06:51:000 0

6. Isaac Holwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:51:000
7.  Ethan Morris Finished 00:06:56:000 0

7. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:56:000
8.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished N/A 00:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:57:000
9.  Caiden Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:17:000
10.  Alex Popham Finished 00:08:08:000 0

10. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:08:000
11.  Ben Robinson Finished 00:08:41:000 0

11. Ben Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:41:000
12.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:08:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:08:42:000
13.  Harry Croston Finished 00:09:31:000 0

13. Harry Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:31:000
14.  Leon Wilkes Mansfield RC Finished N/A 00:10:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:19:000
15.  Thomas Kay Finished 00:10:58:000 0

15. Thomas Kay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:58:000
16.  Thomas Norman Finished --- 0

16. Thomas Norman -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Izabel Young East Bradford CC Finished N/A 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:18:000
2.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:09:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:05:000
3.  Nevaeh Cooper Finished --- 0

3. Nevaeh Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:07:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:21:000
2.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 01:13:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:24:000
3.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:15:21:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:21:000
4.  Sarah Bonnett Finished Veteran 01:16:39:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:39:000
5.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran 01:21:56:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:56:000
6.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:32:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:51:000
7.  Dani Barrett Finished N/A 01:39:57:000 0

7. Dani Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:57:000
8.  Jane Roberts Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:08:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:44:000
2.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:13:40:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:40:000
3.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:14:17:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:17:000
4.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:15:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:50:000
5.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Veteran 01:15:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:51:000
6.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:17:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:01:000
7.  Christopher Bennett Team Corley Cycles Finished Veteran 01:17:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:27:000
8.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:18:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:44:000
9.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:19:19:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:19:000
10.  Richard Knowles Finished Veteran 01:20:02:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:02:000
11.  Paul Campbell Hull Thursday RC Finished Veteran 01:21:24:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:24:000
12.  Mathew Livesey Finished Veteran 01:22:42:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:42:000
13.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:22:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:51:000
14.  Simon Ridge Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:24:11:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:11:000
15.  David Millson Hull Thursday RC Finished N/A 01:24:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:54:000
16.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:25:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:33:000
17.  Henry Norman Finished N/A 01:25:48:000 0

17. Henry Norman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:48:000
18.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:26:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:31:000
19.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Veteran 01:26:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:52:000
20.  Graham Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:27:47:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:47:000
21.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:28:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:23:000
22.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:28:24:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:24:000
23.  Neale Jackson Finished N/A 01:31:30:000 0

23. Neale Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:30:000
24.  Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Andy Collin Finished N/A --- 0

27. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Darius Wania Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Steven Bowers Finished --- 0

29. Steven Bowers -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Dan Swaine Finished --- 0

30. Dan Swaine -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 01:04:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:53:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:08:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:04:000
3.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 01:13:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:18:000
4.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:21:26:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:26:000
5.  Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:52:31:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:31:000
2.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 00:53:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:19:000
3.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 00:54:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:43:000
4.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:55:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:12:000
5.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 00:56:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:37:000
6.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 00:59:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:44:000
7.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:04:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:24:000
8.  David Hird Stratford CC Finished Youth 01:07:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:39:000
9.  Lewis Smith Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth 01:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:55:000
10.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:14:52:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:52:000
11.  Archie Wania Derby Mercury RC Finished Youth --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth

About the Event

Info for Riders

Please note this is a Saturday race so we can all celebrate the end of the 2017 season!

Please note this event takes place on private land. To ride here on any other day than race day is not permitted and would place the event in jepeordy. 

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Event Summary

Event Overview

Eckington Woods - one of the fabled venues of the Sheffield riding scene is the host for the 2017 series finale. Pack your climbing legs for the ups and dare we say it a dropper post for the downs!


Event Details

Event URN:

408763

Start Date:

Sat, 15th Jul 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Eckington Wood, Dronfield Road, Eckington, S21 4GN
View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:21:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:21:19:000
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:25:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:43:000
3.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:15:000
4.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 01:33:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:01:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:17:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:50:000
2.  Tom Bell Delv Finished Elite 01:17:52:000 50

2. Tom Bell - Delv

Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:52:000
3.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:23:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:18:000
4.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Diane Lee Finished Expert 01:29:14:000 60

1. Diane Lee -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:14:000
2.  Amira Mellor Matrix Pro Cycling Finished Expert 01:31:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:10:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:26:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:27:000
2.  Thomas Ramsay Vive Le Velo Finished Expert 01:27:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:57:000
3.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:30:30:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:30:000
4.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:33:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:38:000
5.  James Pritchard Finished Expert 01:37:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:57:000
6.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished Expert 01:39:36:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:36:000
7.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Thomas Atkinson Finished Expert --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Wesley Soltanpur Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Ben Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:52:000
2.  Claire Livesey Finished Veteran 01:08:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:12:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:44:57:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:57:000
2.  John Founds Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A 00:45:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:21:000
3.  Brad Roeton Finished 00:46:13:000 0

3. Brad Roeton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:13:000
4.  Richard Flint Finished 00:48:07:000 0

4. Richard Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:07:000
5.  Wayne Momis Finished 00:48:45:000 0

5. Wayne Momis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:45:000
6.  Daniel Irish Finished 00:50:12:000 0

6. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:12:000
7.  Simon Baker Finished 00:50:25:000 0

7. Simon Baker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:25:000
8.  Stephen Mason Finished 00:52:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:12:000
9.  Femi Colton Finished 00:52:17:000 0

9. Femi Colton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:17:000
10.  Dylan Garfoot Finished Junior 00:53:24:000 0

10. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:24:000
11.  Paul Whitehouse Finished N/A 00:53:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:33:000
12.  Andy Watts Velo Club Flintham Finished N/A 00:54:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:08:000
13.  John Walkley Finished N/A 00:54:19:000 0

13. John Walkley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:19:000
14.  Tim Mason Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:56:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:01:000
15.  Jonathan Locklin Finished N/A 00:58:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:47:000
16.  Ryan Morris Finished 00:59:47:000 0

16. Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:47:000
17.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:00:40:000 0

17. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:40:000
18.  Dan Brown Finished 01:00:53:000 0

18. Dan Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:53:000
19.  Andy Croston Finished 01:04:13:000 0

19. Andy Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:13:000
20.  Stuart Reeves Finished N/A 01:05:12:000 0

20. Stuart Reeves -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:12:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:16:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:46:000
2.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:18:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:41:000
3.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:19:08:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:08:000
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:20:22:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:22:000
5.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:20:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:44:000
6.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:21:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:25:000
7.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:21:26:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:26:000
8.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:23:00:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:00:000
9.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:25:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:29:000
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:26:17:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:17:000
11.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:26:42:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:42:000
12.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 01:26:56:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:56:000
13.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:29:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:14:000
14.  Paul Turner Leicester Forest CC Finished G/Vet 01:29:20:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:20:000
15.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:29:23:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:23:000
16.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:31:04:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:04:000
17.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:36:51:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:51:000
18.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:41:30:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:30:000
19.  Andy Bowker Lyme RC Finished Veteran 01:41:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:59:000
20.  Stephen Goddard Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Leigh Harris Finished G/Vet --- 9

22. Leigh Harris -

Points: 9 | Status: Finished | Category: G/Vet

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Melissa Baker Finished Junior 01:09:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:16:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Marc Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:17:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:17:000
2.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:18:22:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:22:000
3.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior 01:29:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:54:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:46:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:21:000
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:49:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:05:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:55:17:000 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:17:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:35:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:21:000
2.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:37:21:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:21:000
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Juvenile 00:38:40:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:40:000
4.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 00:38:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:59:000
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:39:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:47:000
6.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:40:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
7.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:43:35:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:35:000
8.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:44:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:58:000
9.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished Juvenile 00:48:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:11:000
10.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 00:49:41:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:41:000
11.  Charlie Unsworth Finished 00:50:56:000 0

11. Charlie Unsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:56:000
12.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:56:45:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:45:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Andrew Robson Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 01:00:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:54:000
2.  Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 01:02:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:01:000
3.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:02:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:03:000
4.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:04:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:05:000
5.  Luke Farrell Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:05:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:56:000
6.  Iain McLaughlin Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 01:06:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:07:000
7.  James Cooper Finished N/A 01:06:23:000 0

7. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:23:000
8.  Simon May Finished 01:09:45:000 0

8. Simon May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:45:000
9.  Steven Howe Finished 01:10:42:000 0

9. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:42:000
10.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:12:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:00:000
11.  Alex Hardy Ashfield RC Finished Sport 01:12:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:03:000
12.  Mike Turner Finished 01:12:06:000 0

12. Mike Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:06:000
13.  Martin Lester Finished 01:13:26:000 0

13. Martin Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:26:000
14.  Mark Waddington Finished 01:14:02:000 0

14. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:02:000
15.  Richard Shuldham Finished 01:26:34:000 0

15. Richard Shuldham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:34:000
16.  Ben Green Finished --- 0

16. Ben Green -

Points: 0 | Status: Finished
17.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  John Dixon Finished --- 0

18. John Dixon -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sam Burman WNT Development Team Finished Sport 01:12:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:03:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:09:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:43:000
2.  Jonathan Brain Finished Sport 01:13:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:51:000
3.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 01:14:32:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:32:000
4.  Louis Bronstein Finished Sport 01:16:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:01:000
5.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished N/A 01:16:48:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:48:000
6.  Chris Dickinson Finished Sport 01:16:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:54:000
7.  Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Sport 01:17:02:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:02:000
8.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:18:04:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:04:000
9.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 01:18:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:05:000
10.  Joe Oldfield Finished Sport 01:18:59:000 22

10. Joe Oldfield -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:59:000
11.  Greg Durant Finished Sport 01:20:22:000 20

11. Greg Durant -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:22:000
12.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:20:23:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:23:000
13.  Michael Shuldham Finished Sport 01:20:44:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:44:000
14.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:20:44:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:44:000
15.  Tom Knight Finished Sport 01:20:59:000 16

15. Tom Knight -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:59:000
16.  Chris Donnelly Team JMC Finished Sport 01:21:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:31:000
17.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:22:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:46:000
18.  Matt Rodgers Derby Mercury RC Finished Sport 01:24:41:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:41:000
19.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:29:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:59:000
20.  Adam Webster Finished N/A 01:31:14:000 0

20. Adam Webster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
21.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:31:40:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:40:000
22.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:34:25:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:25:000
23.  Chris Oak Arrow Cycles Finished Sport 01:12:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:50:000
24.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Sport --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport
25.  Jason Brassington Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:00:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:00:13:000
2.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:03:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:03:35:000
3.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:09:31:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:31:000
4.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:14:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:27:000
5.  Richard Oakes Beeston Cycling Club Finished 01:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:46:000
6.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet 01:29:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:01:000

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:08:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:47:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:09:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:09:000
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:30:000
4.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:09:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:31:000
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished N/A 00:09:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:50:000
6.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:09:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:59:000
7.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished N/A 00:10:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:07:000
8.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:10:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:20:000
9.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:10:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:25:000
10.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:10:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:50:000
11.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:11:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:50:000
12.  Thomas Benson Matlock CC Finished N/A 00:12:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:03:000
13.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:12:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:21:000
14.  Haydn Fletcher Chesterfield BMX Club Finished N/A 00:12:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:22:000
15.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:12:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:36:000
16.  Cole Locklin Newport Shropshire CC Finished N/A 00:12:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:56:000
17.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:12:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:57:000
18.  Max Croston Finished 00:14:23:000 0

18. Max Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:23:000
19.  Evan Williams Finished 00:15:19:000 0

19. Evan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:19:000
20.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:36:000
21.  Taylor Hinchliffe Finished --- 0

21. Taylor Hinchliffe -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:49:000
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A 00:16:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:34:000
3.  Tilia Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:40:000

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Max Greensill Lichfield City CC Finished N/A 00:12:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:46:000
2.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:14:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:00:000
3.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:40:000
4.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:45:000
5.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:49:000
6.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:15:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:06:000
7.  Joshua Williams Matlock CC Finished N/A 00:15:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:48:000
8.  Alan Billington Finished 00:16:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:01:000
9.  Noah Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:16:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:38:000
10.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished N/A 00:17:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:24:000
11.  Stefan Murgia Matlock CC Finished N/A 00:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:46:000
12.  Matthew Wood Finished 00:19:05:000 0

12. Matthew Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:05:000
13.  George Parker Matlock CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Finlay Tolley Finished --- 0

14. Finlay Tolley -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:16:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:06:000
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished N/A 00:16:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:46:000
3.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:17:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:25:000
4.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:05:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:05:40:000
2.  Thomas Chamberlain North Cotswold CC Finished 00:05:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:48:000
3.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:05:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:05:56:000
4.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:07:000
5.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:32:000
6.  Isaac Holwell Finished 00:06:51:000 0

6. Isaac Holwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:51:000
7.  Ethan Morris Finished 00:06:56:000 0

7. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:56:000
8.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished N/A 00:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:57:000
9.  Caiden Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:17:000
10.  Alex Popham Finished 00:08:08:000 0

10. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:08:000
11.  Ben Robinson Finished 00:08:41:000 0

11. Ben Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:41:000
12.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:08:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:08:42:000
13.  Harry Croston Finished 00:09:31:000 0

13. Harry Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:31:000
14.  Leon Wilkes Mansfield RC Finished N/A 00:10:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:19:000
15.  Thomas Kay Finished 00:10:58:000 0

15. Thomas Kay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:58:000
16.  Thomas Norman Finished --- 0

16. Thomas Norman -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Izabel Young East Bradford CC Finished N/A 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:18:000
2.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:09:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:05:000
3.  Nevaeh Cooper Finished --- 0

3. Nevaeh Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:07:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:21:000
2.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 01:13:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:24:000
3.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:15:21:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:21:000
4.  Sarah Bonnett Finished Veteran 01:16:39:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:39:000
5.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran 01:21:56:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:56:000
6.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:32:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:51:000
7.  Dani Barrett Finished N/A 01:39:57:000 0

7. Dani Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:57:000
8.  Jane Roberts Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:08:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:44:000
2.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:13:40:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:40:000
3.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:14:17:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:17:000
4.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:15:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:50:000
5.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Veteran 01:15:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:51:000
6.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:17:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:01:000
7.  Christopher Bennett Team Corley Cycles Finished Veteran 01:17:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:27:000
8.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:18:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:44:000
9.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:19:19:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:19:000
10.  Richard Knowles Finished Veteran 01:20:02:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:02:000
11.  Paul Campbell Hull Thursday RC Finished Veteran 01:21:24:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:24:000
12.  Mathew Livesey Finished Veteran 01:22:42:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:42:000
13.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:22:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:51:000
14.  Simon Ridge Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:24:11:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:11:000
15.  David Millson Hull Thursday RC Finished N/A 01:24:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:54:000
16.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:25:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:33:000
17.  Henry Norman Finished N/A 01:25:48:000 0

17. Henry Norman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:48:000
18.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:26:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:31:000
19.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Veteran 01:26:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:52:000
20.  Graham Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:27:47:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:47:000
21.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:28:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:23:000
22.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:28:24:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:24:000
23.  Neale Jackson Finished N/A 01:31:30:000 0

23. Neale Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:30:000
24.  Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Andy Collin Finished N/A --- 0

27. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Darius Wania Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Steven Bowers Finished --- 0

29. Steven Bowers -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Dan Swaine Finished --- 0

30. Dan Swaine -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 01:04:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:53:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:08:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:04:000
3.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 01:13:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:18:000
4.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:21:26:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:26:000
5.  Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:52:31:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:31:000
2.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 00:53:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:19:000
3.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 00:54:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:43:000
4.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:55:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:12:000
5.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 00:56:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:37:000
6.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 00:59:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:44:000
7.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:04:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:24:000
8.  David Hird Stratford CC Finished Youth 01:07:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:39:000
9.  Lewis Smith Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth 01:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:55:000
10.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:14:52:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:52:000
11.  Archie Wania Derby Mercury RC Finished Youth --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth

About the Event

Info for Riders

Please note this is a Saturday race so we can all celebrate the end of the 2017 season!

Please note this event takes place on private land. To ride here on any other day than race day is not permitted and would place the event in jepeordy. 

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 15/07/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 15/07/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk