2017 Midlands Mtb Series - Round 4 - Dudmaston Wood - Presented by Bridgnorth CC & Clee Cycles

MTB XC , Shropshire – Sunday, 21 May 2017

Event Summary

Event Overview

Insanely fast, flowy singletrack on a very spectator friendly course, all handbuilt by a tiny team of dedicated trail fairies from Bridgnorth CC. Dudmaston Wood is the 2017 Midlands Regional Champs!

Event Details

Event URN:

408726

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Dudmaston, Bridgnorth, Shropshire, WV15 6QJ

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Elite 01:46:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:10:000
2.  Nicky Healy Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 01:50:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:21:000
3.  Ruth Owen-Evans NEG Wales Finished Elite 02:01:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:25:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:43:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:12:000
2.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:44:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:17:000
3.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:47:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:31:000
4.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Elite 01:52:36:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:36:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Expert 01:31:05:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:05:000
2.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:32:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:40:000
3.  Sam Sayers Finished Expert 01:32:45:000 90

3. Sam Sayers -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:45:000
4.  Tom Wragg Finished Expert 01:33:22:000 80

4. Tom Wragg -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:22:000
5.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:33:39:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:39:000
6.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:34:21:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:21:000
7.  Nick Morris Clee Cycles Finished Expert 01:35:39:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:39:000
8.  Steven Chapman Islabikes Finished Expert 01:35:49:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:49:000
9.  James Pritchard Finished Expert 01:36:10:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:10:000
10.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:36:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:23:000
11.  Neil Hayward Stourbridge CC Finished Expert 01:41:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:36:000
12.  Matthew Humpage Clee Cycles Finished Expert 01:42:26:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:26:000
13.  Marini Davide Finished 01:50:41:000 0

13. Marini Davide -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:50:41:000
14.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished N/A --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 00:58:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:52:000
2.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:04:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:50:000
3.  Judith Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:18:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:41:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:46:27:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:27:000
2.  Chris Harris Finished 00:46:33:000 0

2. Chris Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:33:000
3.  Richard Flint Finished 00:48:20:000 0

3. Richard Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:20:000
4.  Mark Inman Ashfield RC Finished N/A 00:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:04:000
5.  Chris Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:49:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:42:000
6.  Daniel Del Vecchio Finished --- 0

6. Daniel Del Vecchio -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Garfoot Finished Junior 00:51:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:22:000
8.  Glenn Husselbee Finished 00:51:53:000 0

8. Glenn Husselbee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:53:000
9.  Tim Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:52:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:07:000
10.  John Walkley Finished N/A 00:52:46:000 0

10. John Walkley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:46:000
11.  Paul Whitehouse Finished N/A 00:54:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:36:000
12.  Stuart Crunkhorn Boston Whls CC Finished N/A 00:55:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:03:000
13.  Joshua Hill East Park Wolves CSC Finished N/A 00:55:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:18:000
14.  Peter Powell Finished Sport 00:55:38:000 0

14. Peter Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:55:38:000
15.  Lee Hobbins Finished 00:56:18:000 0

15. Lee Hobbins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:18:000
16.  Paul Berry Redditch Road & Path CC Finished Veteran 00:57:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:16:000
17.  Nick Henry Finished 00:58:19:000 0

17. Nick Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:19:000
18.  Andy Croston Finished 00:58:19:000 0

18. Andy Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:19:000
19.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:58:39:000 0

19. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:39:000
20.  Richard Bunting Finished 01:01:46:000 0

20. Richard Bunting -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:46:000
21.  Eric Wilcock Ambleside Velo Finished N/A 01:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:47:000
22.  Niall Pullinger Finished 01:08:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:19:000
23.  Craige Mcgill Bridgnorth Cycling Club Finished 01:18:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:39:000

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:20:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000
2.  Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:28:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:22:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:22:03:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:03:000
2.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:22:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:40:000
3.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:23:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:18:000
4.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:23:56:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:56:000
5.  Dave Starr Westbury Wheelers Finished N/A 01:24:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:36:000
6.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:24:44:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:44:000
7.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:24:57:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:57:000
8.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:26:32:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:32:000
9.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:26:48:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:48:000
10.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:27:22:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:22:000
11.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 01:27:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:25:000
12.  Mark Mullender Walsall RCC Finished G/Vet 01:27:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:45:000
13.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:29:01:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000
14.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:29:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:36:000
15.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:31:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:00:000
16.  Glenn Coltman Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:31:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:26:000
17.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:32:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:34:000
18.  John Byatt Finished G/Vet 01:33:49:000 26

18. John Byatt -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:49:000
19.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:34:50:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:50:000
20.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:34:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:54:000
21.  Craig Turner Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:35:19:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:19:000
22.  Andy Bowker Lyme RC Finished Veteran 01:35:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:33:000
23.  Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:36:46:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:46:000
24.  Steve Goddard Finished 01:37:06:000 0

24. Steve Goddard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:06:000
25.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet 01:38:15:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:15:000
26.  Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A 01:39:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:24:000
27.  Steven Jenkyn Team PB Performance Finished G/Vet 01:40:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:44:000
28.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A 01:44:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:02:000
29.  Leigh Harris Finished G/Vet --- 4

29. Leigh Harris -

Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet
30.  Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished G/Vet --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Michael Haddon Wyre Forest CRC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Paul Brown Finished --- 0

32. Paul Brown -

Points: 0 | Status: Finished

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior 01:34:11:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:11:000
2.  Melissa Baker Finished Junior 01:34:39:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:39:000
3.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Junior 01:54:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:54:42:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:16:01:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:01:000
2.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:19:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:19:000
3.  Ryan Middlemiss Finished Junior 01:24:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:18:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:45:52:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:52:000
2.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:47:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:14:000
3.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:47:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:18:000
4.  Martha Jones Clee Cycles Finished Juvenile 00:59:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:48:000
5.  Leah Clegg Finished Juvenile 01:00:12:000 72

5. Leah Clegg -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:12:000
6.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 01:05:17:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:17:000
7.  Molly Southgate Finished 01:06:27:000 0

7. Molly Southgate -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:27:000
8.  Chloe Talbot Finished --- 0

8. Chloe Talbot -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:40:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:12:000
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:41:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:32:000
3.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:41:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:41:000
4.  Maximus Walling Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:41:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:43:000
5.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 00:41:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:45:000
6.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Juvenile 00:42:58:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:58:000
7.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:43:11:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:11:000
8.  Jayden Randell Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 00:43:40:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:40:000
9.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:43:54:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:54:000
10.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:49:41:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:41:000
11.  Oliver Morgan Superior Bikes UK Finished Juvenile 00:51:26:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:26:000
12.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:52:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:33:000
13.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:53:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:30:000
14.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 00:59:14:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
15.  Benedict Hogan Finished --- 0

15. Benedict Hogan -

Points: 0 | Status: Finished

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Matt Morgan Finished 01:01:11:000 0

1. Matt Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:11:000
2.  Andy Hughes Finished 01:02:12:000 0

2. Andy Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:12:000
3.  Faisal Douzi Superior Bikes UK Finished 01:04:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:07:000
4.  Matthew Bailey Finished 01:04:14:000 0

4. Matthew Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:14:000
5.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:05:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:04:000
6.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:05:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:33:000
7.  James Cooper Finished N/A 01:07:29:000 0

7. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:29:000
8.  Thomas Clark Finished 01:08:04:000 0

8. Thomas Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:04:000
9.  Michael Blaen Finished 01:08:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:24:000
10.  John Wright Finished 01:08:30:000 0

10. John Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:30:000
11.  Joshua Powell Finished N/A 01:09:01:000 0

11. Joshua Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:01:000
12.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:09:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:33:000
13.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:09:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:35:000
14.  Mark Waddington Finished 01:11:58:000 0

14. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:58:000
15.  Valentin Biurgiu Finished 01:13:26:000 0

15. Valentin Biurgiu -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:26:000
16.  Tom James Finished 01:22:24:000 0

16. Tom James -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:24:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Eilish Gilbert Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:09:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:57:000
2.  Enya Tabram Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Sport 01:28:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
3.  Olivia Hay Finished 01:30:56:000 0

3. Olivia Hay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:56:000
4.  Sam Burman WNT Development Team Finished Sport --- 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:14:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:35:000
2.  Jonathan Brain Finished Sport 01:14:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:36:000
3.  Aron Marshall Finished Elite 01:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:15:04:000
4.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:15:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:55:000
5.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Sport 01:16:48:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:48:000
6.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:18:11:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:11:000
7.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:18:26:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:26:000
8.  Michael Shuldham Finished Sport 01:18:33:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:33:000
9.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 01:19:26:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:26:000
10.  James Paradine Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:19:27:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:27:000
11.  Jack Morris Finished Sport 01:19:33:000 40

11. Jack Morris -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:33:000
12.  Andrew Wearing 6AM Cycling Finished N/A 01:19:54:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:54:000
13.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:20:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:13:000
14.  Greg Durant Finished Sport 01:20:14:000 34

14. Greg Durant -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:14:000
15.  Benjamin Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:20:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:15:000
16.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 01:20:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:16:000
17.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:20:49:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:49:000
18.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Sport 01:20:56:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:56:000
19.  Chris Dickinson Finished 01:21:09:000 0

19. Chris Dickinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:09:000
20.  Chris Donnelly Team JMC Finished Sport 01:21:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:41:000
21.  Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Sport 01:22:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:03:000
22.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:23:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:01:000
23.  Gareth Vickers Rhos On Sea Cycling Club Finished Sport 01:23:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:42:000
24.  Chris Duffner Finished 01:23:53:000 0

24. Chris Duffner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:53:000
25.  Louis Bronstein Finished Sport 01:24:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:22:000
26.  Tom Knight Finished Sport 01:24:35:000 10

26. Tom Knight -

Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:35:000
27.  Thomas Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:25:46:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:46:000
28.  Lee Monks Pearce Cycles RT Finished Sport 01:25:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:51:000
29.  Matthew Tweed Finished Sport 01:26:01:000 4

29. Matthew Tweed -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:01:000
30.  Alex Flinn Finished Sport 01:26:02:000 2

30. Alex Flinn -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:02:000
31.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:27:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:28:000
32.  Chris Corbett Finished N/A 01:27:32:000 0

32. Chris Corbett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:32:000
33.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:07:000
34.  Chris Oak Finished 01:31:38:000 0

34. Chris Oak -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:38:000
35.  Ross Parker Finished 01:32:16:000 0

35. Ross Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:16:000
36.  Nicholas Hands Finished 01:36:53:000 0

36. Nicholas Hands -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:53:000
37.  Jack Speirs Finished 01:39:13:000 0

37. Jack Speirs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:13:000
38.  George Appleby Finished 01:46:19:000 0

38. George Appleby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:19:000
39.  Damon Stewart Finished 01:51:13:000 0

39. Damon Stewart -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:51:13:000
40.  Callum Lamont Newport Shropshire CC Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
41.  Sam Hyde Finished --- 0

41. Sam Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
42.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
43.  Sean Byatt Finished Sport --- 0

43. Sean Byatt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
44.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:26:01:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:01:000
2.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:31:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:29:000
3.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished S/Vet 01:32:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:32:000
4.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:32:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:38:000
5.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:34:01:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:01:000
6.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished S/Vet 01:34:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:20:000
7.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:39:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:55:000
8.  Peter Parkes Coventry Road Club Finished N/A 01:46:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:27:000
9.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: S/Vet
10.  Stephen Collen Finished N/A --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:09:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:09:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:09:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:39:000
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:10:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:46:000
4.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:10:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:47:000
5.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:10:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:56:000
6.  Daniel Ward Finished 00:11:54:000 0

6. Daniel Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:54:000
7.  thomas benson Finished 00:12:14:000 0

7. thomas benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:14:000
8.  William Moselley Finished 00:12:28:000 0

8. William Moselley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:28:000
9.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:12:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:33:000
10.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:12:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:48:000
11.  James Flint Finished 00:12:50:000 0

11. James Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:50:000
12.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:12:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:58:000
13.  Rhys Morgan Wolverhampton Whls Finished N/A 00:13:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:19:000
14.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:13:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:24:000
15.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:13:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:38:000
16.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:14:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:08:000
17.  Max Croston Finished 00:15:49:000 0

17. Max Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:49:000
18.  Oliver Garland Nuneaton BMX Club Finished N/A 00:16:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:49:000
19.  Evan Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Harriet Greensill Finished N/A 00:12:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:47:000
2.  Harriet Dale Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:13:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:56:000
3.  Ella Harris Finished --- 0

3. Ella Harris -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tilia Stapleford Team Bongo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Bethanie Lane Finished --- 0

7. Bethanie Lane -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Max Greensill Lichfield City CC Finished N/A 00:16:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:38:000
2.  Luke Harris Finished 00:18:20:000 0

2. Luke Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:20:000
3.  Spencer Corder Stratford CC Finished N/A 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:40:000
4.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished N/A 00:18:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:59:000
5.  Zak Machin Rivet Racing Finished N/A 00:19:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:34:000
6.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 00:19:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:44:000
7.  Rowan Green Finished 00:20:20:000 0

7. Rowan Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:20:000
8.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:20:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:34:000
9.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished N/A 00:20:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:49:000
10.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished N/A 00:21:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:11:000
11.  Noah Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
13.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished N/A 00:22:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:57:000
14.  Jack Bristow Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:46:000
15.  Elliot Roberts Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:23:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:48:000
16.  George Parker Matlock CC Finished N/A 00:24:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:09:000

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished N/A 00:22:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:12:000
3.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A 00:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:02:000
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished N/A 00:23:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:06:000

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Thomas Chamberlain North Cotswold CC Finished 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:25:000
2.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:06:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:34:000
3.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:06:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:45:000
4.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:51:000
5.  Ozzy Beswick Finished 00:07:24:000 0

5. Ozzy Beswick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:24:000
6.  Jamie Dodge Stafford Road Club Finished 00:07:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:46:000
7.  Tom Bristow Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:08:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:21:000
8.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:29:000
9.  Caiden Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:08:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:35:000
10.  Fred Jones Finished 00:08:37:000 0

10. Fred Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:37:000
11.  Arly Berry Finished 00:08:43:000 0

11. Arly Berry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:43:000
12.  Ethan Morris Finished 00:08:48:000 0

12. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:48:000
13.  Jacob Garland Nuneaton BMX Club Finished N/A 00:10:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:00:000
14.  Hayden Morgan Wolverhampton Whls Finished N/A 00:10:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:01:000
15.  Lucas Kent Finished 00:10:02:000 0

15. Lucas Kent -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:02:000
16.  Mason Cotterill Finished 00:10:12:000 0

16. Mason Cotterill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:12:000
17.  Alex Popham Finished 00:11:01:000 0

17. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:01:000
18.  Harry smith Finished 00:11:22:000 0

18. Harry smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:22:000
19.  Arthur Stuttard Finished 00:11:40:000 0

19. Arthur Stuttard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:40:000
20.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:11:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:11:46:000
21.  Harry Croston Finished 00:12:14:000 0

21. Harry Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:14:000
22.  Oscar Parker Glasgow Riderz Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Lockie Roberts Finished --- 0

23. Lockie Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Logan Green Finished --- 0

24. Logan Green -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Pippa Dale Finished 00:09:01:000 0

1. Pippa Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:01:000
2.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 00:09:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:37:000
3.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:11:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:52:000
4.  Grace Dickinson Finished 00:12:03:000 0

4. Grace Dickinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:03:000
5.  Maisie Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:12:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:39:000
6.  India Parker Finished 00:14:24:000 0

6. India Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:24:000
7.  Nevaeh Cooper Finished --- 0

7. Nevaeh Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 01:15:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:02:000
2.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran 01:20:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:40:000
3.  Vikki Jones Finished 01:25:30:000 0

3. Vikki Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:30:000
4.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:33:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:54:000
5.  Sharon McCarthy Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:55:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:16:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:12:000
2.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished Veteran 01:18:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:01:000
3.  Christopher Bennett Team Corley Cycles Finished Veteran 01:18:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:02:000
4.  Simon Stretton Bicicielo Finished Veteran 01:18:10:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:10:000
5.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:18:22:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:22:000
6.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:20:47:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:47:000
7.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:20:50:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:50:000
8.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:20:56:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:56:000
9.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:21:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
10.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:21:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:36:000
11.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Veteran 01:22:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:47:000
12.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:23:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:09:000
13.  David Kellam Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:23:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:30:000
14.  Andrew Evans Finished 01:23:37:000 0

14. Andrew Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:37:000
15.  James Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:24:32:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:32:000
16.  Richard Samuel Clee Cycles Finished Veteran 01:24:42:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:42:000
17.  Russell Williams BRAT Club Finished N/A 01:27:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:09:000
18.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:27:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:10:000
19.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Veteran 01:27:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:12:000
20.  Richard Greenwood Finished Veteran 01:27:13:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:13:000
21.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:27:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:17:000
22.  Lloyd Bettles Clee Cycles Finished Veteran 01:29:19:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:19:000
23.  Owen Wilby Finished 01:29:30:000 0

23. Owen Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:30:000
24.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Veteran 01:30:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:42:000
25.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:30:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:45:000
26.  Jef Lofts Finished N/A 01:31:16:000 0

26. Jef Lofts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:16:000
27.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:32:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:13:000
28.  Christopher Coombs Clee Cycles Finished Veteran 01:32:18:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:18:000
29.  Andy Merrick Finished 01:33:06:000 0

29. Andy Merrick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:06:000
30.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:33:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:20:000
31.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished Veteran 01:33:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:56:000
32.  Philip Bromwich Stratford CC Finished N/A 01:34:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:29:000
33.  Adam Riley Finished 01:36:42:000 0

33. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:42:000
34.  Michael Townend Coalville Wheelers CC Finished Veteran 01:36:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:43:000
35.  Hugo Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:37:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:31:000
36.  Craig Trevallion Finished 01:40:37:000 0

36. Craig Trevallion -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:37:000
37.  chris prior Finished 01:40:38:000 0

37. chris prior -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:38:000
38.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:42:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:49:000
39.  Christian Platts Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  Andy Collin Finished N/A --- 0

40. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  jez garner Finished --- 0

41. jez garner -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Richard Southgate Finished --- 0

42. Richard Southgate -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 01:07:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:39:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:12:06:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:06:000
3.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:24:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:24:31:000
4.  Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth 01:30:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:30:32:000
5.  Hannah Goodman Finished 01:48:23:000 0

5. Hannah Goodman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:23:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 00:55:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:39:000
2.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 00:58:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:58:000
3.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 00:59:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:17:000
4.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:00:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:41:000
5.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 01:02:09:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:09:000
6.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:06:48:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:48:000
7.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 01:08:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:52:000
8.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:09:16:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:16:000
9.  David Hird Stratford CC Finished Youth 01:10:48:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:48:000
10.  Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth 01:11:50:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:50:000
11.  Lewis Smith Finished 01:13:06:000 0

11. Lewis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:06:000
12.  Kieran Trippick Finished 01:23:08:000 0

12. Kieran Trippick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:08:000
13.  Henri Armstrong Finished --- 0

13. Henri Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Event Summary

Event Overview

Insanely fast, flowy singletrack on a very spectator friendly course, all handbuilt by a tiny team of dedicated trail fairies from Bridgnorth CC. Dudmaston Wood is the 2017 Midlands Regional Champs!

Event Details

Event URN:

408726

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Dudmaston, Bridgnorth, Shropshire, WV15 6QJ

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Elite 01:46:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:10:000
2.  Nicky Healy Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 01:50:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:21:000
3.  Ruth Owen-Evans NEG Wales Finished Elite 02:01:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:25:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:43:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:12:000
2.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:44:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:17:000
3.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:47:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:31:000
4.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Elite 01:52:36:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:36:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Expert 01:31:05:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:05:000
2.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:32:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:40:000
3.  Sam Sayers Finished Expert 01:32:45:000 90

3. Sam Sayers -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:45:000
4.  Tom Wragg Finished Expert 01:33:22:000 80

4. Tom Wragg -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:22:000
5.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:33:39:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:39:000
6.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:34:21:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:21:000
7.  Nick Morris Clee Cycles Finished Expert 01:35:39:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:39:000
8.  Steven Chapman Islabikes Finished Expert 01:35:49:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:49:000
9.  James Pritchard Finished Expert 01:36:10:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:10:000
10.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:36:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:23:000
11.  Neil Hayward Stourbridge CC Finished Expert 01:41:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:36:000
12.  Matthew Humpage Clee Cycles Finished Expert 01:42:26:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:26:000
13.  Marini Davide Finished 01:50:41:000 0

13. Marini Davide -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:50:41:000
14.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished N/A --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 00:58:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:52:000
2.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:04:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:50:000
3.  Judith Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:18:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:41:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:46:27:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:27:000
2.  Chris Harris Finished 00:46:33:000 0

2. Chris Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:33:000
3.  Richard Flint Finished 00:48:20:000 0

3. Richard Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:20:000
4.  Mark Inman Ashfield RC Finished N/A 00:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:04:000
5.  Chris Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:49:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:42:000
6.  Daniel Del Vecchio Finished --- 0

6. Daniel Del Vecchio -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Garfoot Finished Junior 00:51:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:22:000
8.  Glenn Husselbee Finished 00:51:53:000 0

8. Glenn Husselbee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:53:000
9.  Tim Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:52:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:07:000
10.  John Walkley Finished N/A 00:52:46:000 0

10. John Walkley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:46:000
11.  Paul Whitehouse Finished N/A 00:54:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:36:000
12.  Stuart Crunkhorn Boston Whls CC Finished N/A 00:55:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:03:000
13.  Joshua Hill East Park Wolves CSC Finished N/A 00:55:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:18:000
14.  Peter Powell Finished Sport 00:55:38:000 0

14. Peter Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:55:38:000
15.  Lee Hobbins Finished 00:56:18:000 0

15. Lee Hobbins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:18:000
16.  Paul Berry Redditch Road & Path CC Finished Veteran 00:57:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:16:000
17.  Nick Henry Finished 00:58:19:000 0

17. Nick Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:19:000
18.  Andy Croston Finished 00:58:19:000 0

18. Andy Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:19:000
19.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:58:39:000 0

19. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:39:000
20.  Richard Bunting Finished 01:01:46:000 0

20. Richard Bunting -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:46:000
21.  Eric Wilcock Ambleside Velo Finished N/A 01:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:47:000
22.  Niall Pullinger Finished 01:08:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:19:000
23.  Craige Mcgill Bridgnorth Cycling Club Finished 01:18:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:39:000

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:20:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000
2.  Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:28:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:22:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:22:03:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:03:000
2.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:22:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:40:000
3.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:23:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:18:000
4.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:23:56:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:56:000
5.  Dave Starr Westbury Wheelers Finished N/A 01:24:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:36:000
6.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:24:44:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:44:000
7.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:24:57:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:57:000
8.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:26:32:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:32:000
9.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:26:48:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:48:000
10.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:27:22:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:22:000
11.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 01:27:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:25:000
12.  Mark Mullender Walsall RCC Finished G/Vet 01:27:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:45:000
13.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:29:01:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000
14.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:29:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:36:000
15.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:31:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:00:000
16.  Glenn Coltman Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:31:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:26:000
17.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:32:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:34:000
18.  John Byatt Finished G/Vet 01:33:49:000 26

18. John Byatt -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:49:000
19.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:34:50:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:50:000
20.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:34:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:54:000
21.  Craig Turner Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:35:19:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:19:000
22.  Andy Bowker Lyme RC Finished Veteran 01:35:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:33:000
23.  Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:36:46:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:46:000
24.  Steve Goddard Finished 01:37:06:000 0

24. Steve Goddard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:06:000
25.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet 01:38:15:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:15:000
26.  Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A 01:39:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:24:000
27.  Steven Jenkyn Team PB Performance Finished G/Vet 01:40:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:44:000
28.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A 01:44:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:02:000
29.  Leigh Harris Finished G/Vet --- 4

29. Leigh Harris -

Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet
30.  Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished G/Vet --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Michael Haddon Wyre Forest CRC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Paul Brown Finished --- 0

32. Paul Brown -

Points: 0 | Status: Finished

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior 01:34:11:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:11:000
2.  Melissa Baker Finished Junior 01:34:39:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:39:000
3.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Junior 01:54:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:54:42:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:16:01:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:01:000
2.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:19:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:19:000
3.  Ryan Middlemiss Finished Junior 01:24:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:18:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:45:52:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:52:000
2.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:47:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:14:000
3.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:47:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:18:000
4.  Martha Jones Clee Cycles Finished Juvenile 00:59:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:48:000
5.  Leah Clegg Finished Juvenile 01:00:12:000 72

5. Leah Clegg -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:12:000
6.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 01:05:17:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:17:000
7.  Molly Southgate Finished 01:06:27:000 0

7. Molly Southgate -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:27:000
8.  Chloe Talbot Finished --- 0

8. Chloe Talbot -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:40:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:12:000
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:41:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:32:000
3.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:41:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:41:000
4.  Maximus Walling Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:41:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:43:000
5.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 00:41:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:45:000
6.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Juvenile 00:42:58:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:58:000
7.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:43:11:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:11:000
8.  Jayden Randell Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 00:43:40:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:40:000
9.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:43:54:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:54:000
10.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:49:41:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:41:000
11.  Oliver Morgan Superior Bikes UK Finished Juvenile 00:51:26:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:26:000
12.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:52:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:33:000
13.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:53:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:30:000
14.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 00:59:14:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
15.  Benedict Hogan Finished --- 0

15. Benedict Hogan -

Points: 0 | Status: Finished

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Matt Morgan Finished 01:01:11:000 0

1. Matt Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:11:000
2.  Andy Hughes Finished 01:02:12:000 0

2. Andy Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:12:000
3.  Faisal Douzi Superior Bikes UK Finished 01:04:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:07:000
4.  Matthew Bailey Finished 01:04:14:000 0

4. Matthew Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:14:000
5.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:05:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:04:000
6.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:05:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:33:000
7.  James Cooper Finished N/A 01:07:29:000 0

7. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:29:000
8.  Thomas Clark Finished 01:08:04:000 0

8. Thomas Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:04:000
9.  Michael Blaen Finished 01:08:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:24:000
10.  John Wright Finished 01:08:30:000 0

10. John Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:30:000
11.  Joshua Powell Finished N/A 01:09:01:000 0

11. Joshua Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:01:000
12.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:09:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:33:000
13.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:09:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:35:000
14.  Mark Waddington Finished 01:11:58:000 0

14. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:58:000
15.  Valentin Biurgiu Finished 01:13:26:000 0

15. Valentin Biurgiu -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:26:000
16.  Tom James Finished 01:22:24:000 0

16. Tom James -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:24:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Eilish Gilbert Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:09:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:57:000
2.  Enya Tabram Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Sport 01:28:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
3.  Olivia Hay Finished 01:30:56:000 0

3. Olivia Hay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:56:000
4.  Sam Burman WNT Development Team Finished Sport --- 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:14:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:35:000
2.  Jonathan Brain Finished Sport 01:14:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:36:000
3.  Aron Marshall Finished Elite 01:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:15:04:000
4.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:15:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:55:000
5.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Sport 01:16:48:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:48:000
6.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:18:11:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:11:000
7.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:18:26:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:26:000
8.  Michael Shuldham Finished Sport 01:18:33:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:33:000
9.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 01:19:26:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:26:000
10.  James Paradine Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:19:27:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:27:000
11.  Jack Morris Finished Sport 01:19:33:000 40

11. Jack Morris -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:33:000
12.  Andrew Wearing 6AM Cycling Finished N/A 01:19:54:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:54:000
13.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:20:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:13:000
14.  Greg Durant Finished Sport 01:20:14:000 34

14. Greg Durant -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:14:000
15.  Benjamin Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:20:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:15:000
16.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 01:20:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:16:000
17.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:20:49:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:49:000
18.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Sport 01:20:56:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:56:000
19.  Chris Dickinson Finished 01:21:09:000 0

19. Chris Dickinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:09:000
20.  Chris Donnelly Team JMC Finished Sport 01:21:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:41:000
21.  Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Finished Sport 01:22:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:03:000
22.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:23:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:01:000
23.  Gareth Vickers Rhos On Sea Cycling Club Finished Sport 01:23:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:42:000
24.  Chris Duffner Finished 01:23:53:000 0

24. Chris Duffner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:53:000
25.  Louis Bronstein Finished Sport 01:24:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:22:000
26.  Tom Knight Finished Sport 01:24:35:000 10

26. Tom Knight -

Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:35:000
27.  Thomas Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:25:46:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:46:000
28.  Lee Monks Pearce Cycles RT Finished Sport 01:25:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:51:000
29.  Matthew Tweed Finished Sport 01:26:01:000 4

29. Matthew Tweed -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:01:000
30.  Alex Flinn Finished Sport 01:26:02:000 2

30. Alex Flinn -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:02:000
31.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:27:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:28:000
32.  Chris Corbett Finished N/A 01:27:32:000 0

32. Chris Corbett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:32:000
33.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 01:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:07:000
34.  Chris Oak Finished 01:31:38:000 0

34. Chris Oak -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:38:000
35.  Ross Parker Finished 01:32:16:000 0

35. Ross Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:16:000
36.  Nicholas Hands Finished 01:36:53:000 0

36. Nicholas Hands -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:53:000
37.  Jack Speirs Finished 01:39:13:000 0

37. Jack Speirs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:13:000
38.  George Appleby Finished 01:46:19:000 0

38. George Appleby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:19:000
39.  Damon Stewart Finished 01:51:13:000 0

39. Damon Stewart -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:51:13:000
40.  Callum Lamont Newport Shropshire CC Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
41.  Sam Hyde Finished --- 0

41. Sam Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
42.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
43.  Sean Byatt Finished Sport --- 0

43. Sean Byatt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
44.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:26:01:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:01:000
2.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:31:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:29:000
3.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished S/Vet 01:32:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:32:000
4.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:32:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:38:000
5.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:34:01:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:01:000
6.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished S/Vet 01:34:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:20:000
7.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:39:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:55:000
8.  Peter Parkes Coventry Road Club Finished N/A 01:46:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:27:000
9.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: S/Vet
10.  Stephen Collen Finished N/A --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:09:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:09:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:09:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:39:000
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:10:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:46:000
4.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:10:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:47:000
5.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:10:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:56:000
6.  Daniel Ward Finished 00:11:54:000 0

6. Daniel Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:54:000
7.  thomas benson Finished 00:12:14:000 0

7. thomas benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:14:000
8.  William Moselley Finished 00:12:28:000 0

8. William Moselley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:28:000
9.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:12:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:33:000
10.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:12:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:48:000
11.  James Flint Finished 00:12:50:000 0

11. James Flint -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:50:000
12.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:12:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:58:000
13.  Rhys Morgan Wolverhampton Whls Finished N/A 00:13:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:19:000
14.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:13:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:24:000
15.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:13:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:38:000
16.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:14:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:08:000
17.  Max Croston Finished 00:15:49:000 0

17. Max Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:49:000
18.  Oliver Garland Nuneaton BMX Club Finished N/A 00:16:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:49:000
19.  Evan Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Harriet Greensill Finished N/A 00:12:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:47:000
2.  Harriet Dale Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:13:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:56:000
3.  Ella Harris Finished --- 0

3. Ella Harris -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tilia Stapleford Team Bongo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Bethanie Lane Finished --- 0

7. Bethanie Lane -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Max Greensill Lichfield City CC Finished N/A 00:16:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:38:000
2.  Luke Harris Finished 00:18:20:000 0

2. Luke Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:20:000
3.  Spencer Corder Stratford CC Finished N/A 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:40:000
4.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished N/A 00:18:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:59:000
5.  Zak Machin Rivet Racing Finished N/A 00:19:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:34:000
6.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 00:19:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:44:000
7.  Rowan Green Finished 00:20:20:000 0

7. Rowan Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:20:000
8.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:20:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:34:000
9.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished N/A 00:20:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:49:000
10.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished N/A 00:21:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:11:000
11.  Noah Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
13.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished N/A 00:22:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:57:000
14.  Jack Bristow Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:46:000
15.  Elliot Roberts Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:23:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:48:000
16.  George Parker Matlock CC Finished N/A 00:24:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:09:000

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished N/A 00:22:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:12:000
3.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A 00:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:02:000
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished N/A 00:23:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:06:000

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Thomas Chamberlain North Cotswold CC Finished 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:25:000
2.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:06:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:34:000
3.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:06:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:45:000
4.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:51:000
5.  Ozzy Beswick Finished 00:07:24:000 0

5. Ozzy Beswick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:24:000
6.  Jamie Dodge Stafford Road Club Finished 00:07:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:46:000
7.  Tom Bristow Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:08:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:21:000
8.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:29:000
9.  Caiden Stapleford Team Bongo Finished N/A 00:08:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:35:000
10.  Fred Jones Finished 00:08:37:000 0

10. Fred Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:37:000
11.  Arly Berry Finished 00:08:43:000 0

11. Arly Berry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:43:000
12.  Ethan Morris Finished 00:08:48:000 0

12. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:48:000
13.  Jacob Garland Nuneaton BMX Club Finished N/A 00:10:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:00:000
14.  Hayden Morgan Wolverhampton Whls Finished N/A 00:10:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:01:000
15.  Lucas Kent Finished 00:10:02:000 0

15. Lucas Kent -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:02:000
16.  Mason Cotterill Finished 00:10:12:000 0

16. Mason Cotterill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:12:000
17.  Alex Popham Finished 00:11:01:000 0

17. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:01:000
18.  Harry smith Finished 00:11:22:000 0

18. Harry smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:22:000
19.  Arthur Stuttard Finished 00:11:40:000 0

19. Arthur Stuttard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:40:000
20.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:11:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:11:46:000
21.  Harry Croston Finished 00:12:14:000 0

21. Harry Croston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:14:000
22.  Oscar Parker Glasgow Riderz Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Lockie Roberts Finished --- 0

23. Lockie Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Logan Green Finished --- 0

24. Logan Green -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Pippa Dale Finished 00:09:01:000 0

1. Pippa Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:01:000
2.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 00:09:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:37:000
3.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:11:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:52:000
4.  Grace Dickinson Finished 00:12:03:000 0

4. Grace Dickinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:03:000
5.  Maisie Burden Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:12:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:39:000
6.  India Parker Finished 00:14:24:000 0

6. India Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:24:000
7.  Nevaeh Cooper Finished --- 0

7. Nevaeh Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 01:15:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:02:000
2.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran 01:20:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:40:000
3.  Vikki Jones Finished 01:25:30:000 0

3. Vikki Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:30:000
4.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:33:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:54:000
5.  Sharon McCarthy Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:55:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:16:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:12:000
2.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished Veteran 01:18:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:01:000
3.  Christopher Bennett Team Corley Cycles Finished Veteran 01:18:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:02:000
4.  Simon Stretton Bicicielo Finished Veteran 01:18:10:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:10:000
5.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:18:22:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:22:000
6.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:20:47:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:47:000
7.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:20:50:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:50:000
8.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:20:56:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:56:000
9.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:21:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
10.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:21:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:36:000
11.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Veteran 01:22:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:47:000
12.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:23:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:09:000
13.  David Kellam Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:23:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:30:000
14.  Andrew Evans Finished 01:23:37:000 0

14. Andrew Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:37:000
15.  James Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:24:32:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:32:000
16.  Richard Samuel Clee Cycles Finished Veteran 01:24:42:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:42:000
17.  Russell Williams BRAT Club Finished N/A 01:27:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:09:000
18.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:27:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:10:000
19.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Veteran 01:27:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:12:000
20.  Richard Greenwood Finished Veteran 01:27:13:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:13:000
21.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:27:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:17:000
22.  Lloyd Bettles Clee Cycles Finished Veteran 01:29:19:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:19:000
23.  Owen Wilby Finished 01:29:30:000 0

23. Owen Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:30:000
24.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Veteran 01:30:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:42:000
25.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:30:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:45:000
26.  Jef Lofts Finished N/A 01:31:16:000 0

26. Jef Lofts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:16:000
27.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:32:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:13:000
28.  Christopher Coombs Clee Cycles Finished Veteran 01:32:18:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:18:000
29.  Andy Merrick Finished 01:33:06:000 0

29. Andy Merrick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:06:000
30.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:33:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:20:000
31.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished Veteran 01:33:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:56:000
32.  Philip Bromwich Stratford CC Finished N/A 01:34:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:29:000
33.  Adam Riley Finished 01:36:42:000 0

33. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:42:000
34.  Michael Townend Coalville Wheelers CC Finished Veteran 01:36:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:43:000
35.  Hugo Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:37:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:31:000
36.  Craig Trevallion Finished 01:40:37:000 0

36. Craig Trevallion -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:37:000
37.  chris prior Finished 01:40:38:000 0

37. chris prior -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:38:000
38.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:42:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:49:000
39.  Christian Platts Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  Andy Collin Finished N/A --- 0

40. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  jez garner Finished --- 0

41. jez garner -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Richard Southgate Finished --- 0

42. Richard Southgate -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 01:07:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:39:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:12:06:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:06:000
3.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:24:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:24:31:000
4.  Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth 01:30:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:30:32:000
5.  Hannah Goodman Finished 01:48:23:000 0

5. Hannah Goodman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:23:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 00:55:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:39:000
2.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 00:58:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:58:000
3.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 00:59:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:17:000
4.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:00:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:41:000
5.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 01:02:09:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:09:000
6.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:06:48:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:48:000
7.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 01:08:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:52:000
8.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:09:16:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:16:000
9.  David Hird Stratford CC Finished Youth 01:10:48:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:48:000
10.  Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth 01:11:50:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:50:000
11.  Lewis Smith Finished 01:13:06:000 0

11. Lewis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:06:000
12.  Kieran Trippick Finished 01:23:08:000 0

12. Kieran Trippick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:08:000
13.  Henri Armstrong Finished --- 0

13. Henri Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk