PTR Summer Series #3

Closed Circuit , Houghton Le Spring – Sunday, 23 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

For the seniors there'll be Cat E123, Masters, Cat 3/4 and Womens all categories.

We're running this as a not-for-profit race in order to offer the best possible prizes for the entrants. Thanks to the sponsorship raised from Prima Windows and Lawson Construction, we're able to offer attractive prizes for each.

Please note: All youth races are cancelled, refunds will be given to those who have entered.


Approx. Race Schedule:



Womens: 12:00-13:00

Masters: 13:00-14:00

3rd/4th Cat: 14:00-15:00

E/1/2/3 - 15:00-16:15

Refreshments available on the day (coffee and snacks)

Event Details

Event URN:

408696

Start Date:

Sun, 23rd Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer Batey Boompods EDCO NRG Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Melissa Greaves All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Hannah Farran Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sarah Cramoysan Prima Team Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jen McMahon Muckle Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Amy Hugill Blaydon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nicola McCoy North Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Ian Knights Prima Team Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Taylor Blumilk.com Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Hindmarch Muckle Cycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Davidson Newcastle Cheviot CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Brown Cycle Studio Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard Skinner Blumilk.com Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Justin Robinson MTS Cycle Sport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jonathan Caisley Northumbria Police Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Russell Bayliss GS Metro Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Kent Prima Team Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Robinson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kern Boyd Muckle Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Skinner Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellis McCoy GS Metro Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Craven Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Russell Wright Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Burns Cestria Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Wilson Brown Cycleways-SG Petch Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Corfield Gosforth RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Wood Muckle Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Robertson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Zeb Kyffin GS Metro Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Timothy Brother NRG Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Julian Varley Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kris Whitelaw Muckle Cycle Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jordan Doig Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alastair Bailey GS Metro Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lewis McEvoy Sunderland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Corfield Gosforth RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

NOTE:

We are targetting dedicated Masters & 3rd/4th Cat races but we will have to assess entry numbers nearer the date and consider merging these races if not enough entrants.

By running both races seperatly we will have 2 x 10 places worth of BC points up for grabs so please get your entries in early so we can support this format!


We are also targetting a dedicated race slot for the womens race but as above subject to entrants we will have to merge this race with mens if numbers do not justify running dedicated.


This is also the same for the split Masters and Cat3/4 race. We plan to run them both seperate but again will have to review and consider combining both subject to entrants.


Please help us by getting entries in early so we can confirm the format of all races and give everyone a great days racing.

The Races

U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 23/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 12:30 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 12:30
Women Only, Band 4
45 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:30 Regional Masters C+ Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 13:30
Regional Masters C+, Band 4
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 14:35 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 14:35

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:40 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 15:40
National B, Band 3
01 hr 15 mins

Event Summary

Event Overview

For the seniors there'll be Cat E123, Masters, Cat 3/4 and Womens all categories.

We're running this as a not-for-profit race in order to offer the best possible prizes for the entrants. Thanks to the sponsorship raised from Prima Windows and Lawson Construction, we're able to offer attractive prizes for each.

Please note: All youth races are cancelled, refunds will be given to those who have entered.


Approx. Race Schedule:



Womens: 12:00-13:00

Masters: 13:00-14:00

3rd/4th Cat: 14:00-15:00

E/1/2/3 - 15:00-16:15

Refreshments available on the day (coffee and snacks)

Event Details

Event URN:

408696

Start Date:

Sun, 23rd Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer Batey Boompods EDCO NRG Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Melissa Greaves All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Hannah Farran Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sarah Cramoysan Prima Team Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jen McMahon Muckle Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michelle Highfield Berwick Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Amy Hugill Blaydon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nicola McCoy North Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Ian Knights Prima Team Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Taylor Blumilk.com Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Hindmarch Muckle Cycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Davidson Newcastle Cheviot CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Brown Cycle Studio Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard Skinner Blumilk.com Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Justin Robinson MTS Cycle Sport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jonathan Caisley Northumbria Police Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Russell Bayliss GS Metro Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Kent Prima Team Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Robinson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kern Boyd Muckle Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Skinner Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellis McCoy GS Metro Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Craven Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stewart Burke www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Russell Wright Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Burns Cestria Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Wilson Brown Cycleways-SG Petch Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Corfield Gosforth RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Wood Muckle Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Robertson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Zeb Kyffin GS Metro Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Timothy Brother NRG Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Julian Varley Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kris Whitelaw Muckle Cycle Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jordan Doig Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alastair Bailey GS Metro Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lewis McEvoy Sunderland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Corfield Gosforth RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

NOTE:

We are targetting dedicated Masters & 3rd/4th Cat races but we will have to assess entry numbers nearer the date and consider merging these races if not enough entrants.

By running both races seperatly we will have 2 x 10 places worth of BC points up for grabs so please get your entries in early so we can support this format!


We are also targetting a dedicated race slot for the womens race but as above subject to entrants we will have to merge this race with mens if numbers do not justify running dedicated.


This is also the same for the split Masters and Cat3/4 race. We plan to run them both seperate but again will have to review and consider combining both subject to entrants.


Please help us by getting entries in early so we can confirm the format of all races and give everyone a great days racing.

The Races

U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 23/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 12:30 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 12:30
Women Only, Band 4
45 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:30 Regional Masters C+ Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 13:30
Regional Masters C+, Band 4
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 14:35 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 14:35

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:40 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 23/07/17 – 15:40
National B, Band 3
01 hr 15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk