Spokes Cycles/Limits Kingdom Junior Classic 2017

Road , Leven – Saturday, 10 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

2 Day British Junior National series event based in East and North East Fife

Event Details

Event URN:

408210

Start Date:

Sat, 10th Jun 2017

Finish date:

Sun, 11th Jun 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Kennoway Primary School, Langside Crescent, Kennoway, Leven, Fife, KY8 5LW

View map

Series:

2017 British Cycling Junior Road Series

Results

Confirmed Results

Stage 1 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Road Race - Results
1.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 02:48:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:28:000
2.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 02:48:28:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:28:000
3.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:48:33:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
4.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
5.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 02:48:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
6.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
7.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
8.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
9.  Toby Tanfield Brother NRG Finished 3rd 02:48:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:48:38:000
10.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 02:48:41:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:41:000
11.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 02:48:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:41:000
12.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:48:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:47:000
13.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 02:48:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:47:000
14.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 02:48:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:51:000
15.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:48:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:52:000
16.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:48:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:52:000
17.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:57:000
18.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:58:000
19.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 02:48:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:58:000
20.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 02:49:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:00:000
21.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:49:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:00:000
22.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:04:000
23.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 02:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:49:04:000
24.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 02:49:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:06:000
25.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 02:49:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:10:000
26.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:49:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:10:000
27.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 02:49:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:14:000
28.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 02:49:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:49:24:000
29.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 02:49:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:26:000
30.  Brendan Flanagan Finished 02:49:31:000 0

30. Brendan Flanagan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:49:31:000
31.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:49:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:44:000
32.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:49:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:46:000
33.  Tomas Walsh Finished 02:49:46:000 0

33. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:49:46:000
34.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 02:49:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:46:000
35.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 02:49:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:49:000
36.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 02:49:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:51:000
37.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 02:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:52:000
38.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 02:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:52:000
39.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:50:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:01:000
40.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 02:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:50:02:000
41.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:02:000
42.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 02:50:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:09:000
43.  Liam Wilson Finished 02:50:09:000 0

43. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:50:09:000
44.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 02:50:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:16:000
45.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:50:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:25:000
46.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 02:50:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:50:32:000
47.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:50:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:45:000
48.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:50:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:45:000
49.  Xeno Young Finished 02:50:54:000 0

49. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:50:54:000
50.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 02:50:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:59:000
51.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished 3rd 02:51:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:51:04:000
52.  Cian Smails Finished 02:51:15:000 0

52. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:51:15:000
53.  Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:51:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:51:24:000
54.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 02:52:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:52:27:000
55.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 02:52:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:52:29:000
56.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 02:52:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:52:49:000
57.  Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:56:57:000
58.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:56:57:000
59.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 03:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:02:20:000
60.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 03:02:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:02:23:000
61.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 03:03:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:03:27:000
62.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 03:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:05:06:000
63.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 3rd 03:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:06:32:000
64.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 03:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:06:32:000
65.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 03:11:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:11:57:000
66.  Denis Allen Finished 03:12:05:000 0

66. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:12:05:000
67.  Adam Ward Finished 03:12:18:000 0

67. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:12:18:000
68.  James Coates Otley CC Finished 2nd 03:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:13:32:000
69.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 03:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:15:36:000
70.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 03:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:24:38:000
71.  Jake Deering Finished 03:27:03:000 0

71. Jake Deering -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:27:03:000
72.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:28:13:000
73.  Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Finished 2nd 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:28:13:000
74.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 03:28:13:000
75.  Benjamin Moody Team Backstedt/Hotchillee Finished 3rd 03:29:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:29:30:000
76.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 03:30:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:30:32:000
77.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 03:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:31:14:000
78.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 03:46:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:46:14:000
--- Will Bromham Bath Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Conor Colman Did not finish --- 0

78. Conor Colman -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pj Doogan Did not start --- 0

78. Pj Doogan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Dransfield Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Charlie Johnston Spokes Racing Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Vaughan VC Londres Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Robbie Walsh Did not finish --- 0

78. Robbie Walsh -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:07:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:07:000
2.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:07:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:07:000
3.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:24:20:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
4.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
5.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 02:24:20:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
6.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 02:24:20:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:24:20:000
7.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 02:24:20:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
8.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
9.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
10.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:24:20:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
11.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
12.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
13.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
14.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
15.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
16.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
17.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
18.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
19.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
20.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
21.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
22.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
23.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
24.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
25.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
26.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
27.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
28.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
29.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
30.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
31.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
32.  Xeno Young Finished 02:24:20:000 0

32. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:24:20:000
33.  Liam Wilson Finished 02:24:29:000 0

33. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:24:29:000
34.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 02:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:24:32:000
35.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
36.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
37.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
38.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
39.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
40.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:38:000
41.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:38:000
42.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:38:000
43.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:43:000
44.  Cian Smails Finished 02:25:45:000 0

44. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:25:45:000
45.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:36:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:06:000
46.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 02:36:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:36:06:000
47.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:08:000
48.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:36:08:000
49.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:08:000
50.  Denis Allen Finished 02:36:19:000 0

50. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:36:19:000
51.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 02:38:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:38:48:000
52.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 02:39:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:50:000
53.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 02:39:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:54:000
54.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 02:39:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:56:000
55.  Tomas Walsh Finished 02:39:58:000 0

55. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:39:58:000
56.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:40:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:00:000
57.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 02:40:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:40:03:000
58.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:40:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:06:000
59.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:40:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:28:000
60.  James Coates Otley CC Finished 2nd 02:43:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:43:22:000
61.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 02:55:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:55:53:000
--- Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Barton Speedflex Race Team Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Will Bromham Bath Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Conor Colman Did not start --- 0

61. Conor Colman -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake Deering Did not finish --- 0

61. Jake Deering -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pj Doogan Did not start --- 0

61. Pj Doogan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Dransfield Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Brendan Flanagan Did not finish --- 0

61. Brendan Flanagan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlie Johnston Spokes Racing Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Benjamin Moody Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Toby Tanfield Brother NRG Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Vaughan VC Londres Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Robbie Walsh Did not start --- 0

61. Robbie Walsh -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Ward Did not finish --- 0

61. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Overall - Results
1.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 05:12:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:12:38:000
2.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 05:12:43:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:12:43:000
3.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 05:12:50:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:50:000
4.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 05:12:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:53:000
5.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:53:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:53:000
6.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 05:12:55:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:55:000
7.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
8.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
9.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
10.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 05:13:01:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:13:01:000
11.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 05:13:01:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:01:000
12.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:02:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:02:000
13.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:13:04:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:04:000
14.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:07:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:07:000
15.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 05:13:11:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:11:000
16.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:12:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:12:000
17.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 05:13:12:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:12:000
18.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:13:18:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:18:000
19.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:20:000
20.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:24:000
21.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 05:13:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:26:000
22.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
23.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
24.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
25.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 05:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:13:42:000
26.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 05:13:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:13:44:000
27.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 05:13:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:46:000
28.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:47:000
29.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 05:14:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:11:000
30.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 05:14:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:12:000
31.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:14:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:17:000
32.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 05:14:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:25:000
33.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 05:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:29:000
34.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 05:14:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:36:000
35.  Liam Wilson Finished 05:14:38:000 0

35. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:14:38:000
36.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 05:14:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:58:000
37.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 05:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:15:04:000
38.  Xeno Young Finished 05:15:14:000 0

38. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:15:14:000
39.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 05:15:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:15:23:000
40.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:15:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:15:28:000
41.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 05:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:16:47:000
42.  Cian Smails Finished 05:17:00:000 0

42. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:17:00:000
43.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 05:17:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:17:07:000
44.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:25:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:25:52:000
45.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 05:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:25:54:000
46.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 05:26:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:26:08:000
47.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 05:28:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:28:57:000
48.  Tomas Walsh Finished 05:29:44:000 0

48. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:29:44:000
49.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 05:29:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:29:47:000
50.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 05:30:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:30:01:000
51.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 05:30:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:30:08:000
52.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 05:38:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:38:28:000
53.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 05:42:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:42:26:000
54.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:45:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:45:34:000
55.  Denis Allen Finished 05:48:24:000 0

55. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:48:24:000
56.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 05:51:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:51:51:000
57.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 05:55:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:55:26:000
58.  James Coates Otley CC Finished 2nd 05:56:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:56:54:000
59.  Alexander MacRae Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 06:08:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 06:08:09:000
60.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 06:10:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 06:10:34:000
61.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 06:24:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 06:24:06:000

About the Event

The Races

Stage 1 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/17 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 106km / 66 miles
Sat 10/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
106km / 66 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/06/17 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 100km / 62 miles
Sun 11/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
100km / 62 miles
Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/17 10:00 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 206km / 128 miles
Sat 10/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
206km / 128 miles

Event Summary

Event Overview

2 Day British Junior National series event based in East and North East Fife

Event Details

Event URN:

408210

Start Date:

Sat, 10th Jun 2017

Finish date:

Sun, 11th Jun 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Kennoway Primary School, Langside Crescent, Kennoway, Leven, Fife, KY8 5LW

View map

Series:

2017 British Cycling Junior Road Series

Results

Confirmed Results

Stage 1 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Road Race - Results
1.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 02:48:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:28:000
2.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 02:48:28:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:28:000
3.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:48:33:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
4.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
5.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 02:48:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:33:000
6.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
7.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
8.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:38:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:38:000
9.  Toby Tanfield Brother NRG Finished 3rd 02:48:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:48:38:000
10.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 02:48:41:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:48:41:000
11.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 02:48:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:41:000
12.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:48:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:47:000
13.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 02:48:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:47:000
14.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 02:48:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:51:000
15.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:48:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:52:000
16.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:48:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:52:000
17.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:57:000
18.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:48:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:58:000
19.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 02:48:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:48:58:000
20.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 02:49:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:00:000
21.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:49:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:00:000
22.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:04:000
23.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 02:49:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:49:04:000
24.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 02:49:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:06:000
25.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 02:49:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:10:000
26.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:49:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:10:000
27.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 02:49:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:14:000
28.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 02:49:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:49:24:000
29.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 02:49:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:26:000
30.  Brendan Flanagan Finished 02:49:31:000 0

30. Brendan Flanagan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:49:31:000
31.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:49:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:44:000
32.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:49:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:46:000
33.  Tomas Walsh Finished 02:49:46:000 0

33. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:49:46:000
34.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 02:49:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:46:000
35.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 02:49:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:49:000
36.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 02:49:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:51:000
37.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 02:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:52:000
38.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 02:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:49:52:000
39.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:50:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:01:000
40.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 02:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:50:02:000
41.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:02:000
42.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 02:50:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:09:000
43.  Liam Wilson Finished 02:50:09:000 0

43. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:50:09:000
44.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 02:50:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:16:000
45.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:50:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:25:000
46.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 02:50:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:50:32:000
47.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:50:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:45:000
48.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:50:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:45:000
49.  Xeno Young Finished 02:50:54:000 0

49. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:50:54:000
50.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 02:50:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:50:59:000
51.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished 3rd 02:51:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:51:04:000
52.  Cian Smails Finished 02:51:15:000 0

52. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:51:15:000
53.  Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:51:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:51:24:000
54.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 02:52:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:52:27:000
55.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 02:52:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:52:29:000
56.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 02:52:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:52:49:000
57.  Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:56:57:000
58.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:56:57:000
59.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 03:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:02:20:000
60.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 03:02:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:02:23:000
61.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 03:03:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:03:27:000
62.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 03:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:05:06:000
63.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 3rd 03:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:06:32:000
64.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 03:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:06:32:000
65.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 03:11:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:11:57:000
66.  Denis Allen Finished 03:12:05:000 0

66. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:12:05:000
67.  Adam Ward Finished 03:12:18:000 0

67. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:12:18:000
68.  James Coates Otley CC Finished 2nd 03:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:13:32:000
69.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 03:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:15:36:000
70.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 03:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:24:38:000
71.  Jake Deering Finished 03:27:03:000 0

71. Jake Deering -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 03:27:03:000
72.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:28:13:000
73.  Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Finished 2nd 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:28:13:000
74.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 03:28:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 03:28:13:000
75.  Benjamin Moody Team Backstedt/Hotchillee Finished 3rd 03:29:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 03:29:30:000
76.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 03:30:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:30:32:000
77.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 03:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:31:14:000
78.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 03:46:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 03:46:14:000
--- Will Bromham Bath Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Conor Colman Did not finish --- 0

78. Conor Colman -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pj Doogan Did not start --- 0

78. Pj Doogan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Dransfield Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Charlie Johnston Spokes Racing Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Vaughan VC Londres Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Robbie Walsh Did not finish --- 0

78. Robbie Walsh -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:07:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:07:000
2.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:07:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:07:000
3.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:24:20:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
4.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
5.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 02:24:20:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
6.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 02:24:20:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:24:20:000
7.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 02:24:20:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
8.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
9.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
10.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:24:20:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
11.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
12.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
13.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
14.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
15.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
16.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
17.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
18.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
19.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:20:000
20.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
21.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
22.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
23.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
24.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
25.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
26.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
27.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
28.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
29.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
30.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
31.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:24:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:20:000
32.  Xeno Young Finished 02:24:20:000 0

32. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:24:20:000
33.  Liam Wilson Finished 02:24:29:000 0

33. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:24:29:000
34.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 02:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:24:32:000
35.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
36.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
37.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
38.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
39.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:33:000
40.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:38:000
41.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:38:000
42.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 02:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:24:38:000
43.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 02:24:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:24:43:000
44.  Cian Smails Finished 02:25:45:000 0

44. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:25:45:000
45.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 02:36:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:06:000
46.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 02:36:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 02:36:06:000
47.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:08:000
48.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:36:08:000
49.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 02:36:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:36:08:000
50.  Denis Allen Finished 02:36:19:000 0

50. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:36:19:000
51.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 02:38:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:38:48:000
52.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 02:39:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:50:000
53.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 02:39:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:54:000
54.  Alexander MacRae Bioracer-Project GO Finished 2nd 02:39:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:39:56:000
55.  Tomas Walsh Finished 02:39:58:000 0

55. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:39:58:000
56.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:40:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:00:000
57.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 02:40:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:40:03:000
58.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 02:40:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:06:000
59.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 02:40:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:40:28:000
60.  James Coates Otley CC Finished 2nd 02:43:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:43:22:000
61.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 02:55:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:55:53:000
--- Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Barton Speedflex Race Team Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Will Bromham Bath Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Conor Colman Did not start --- 0

61. Conor Colman -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake Deering Did not finish --- 0

61. Jake Deering -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pj Doogan Did not start --- 0

61. Pj Doogan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Dransfield Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Brendan Flanagan Did not finish --- 0

61. Brendan Flanagan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlie Johnston Spokes Racing Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Benjamin Moody Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Toby Tanfield Brother NRG Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Vaughan VC Londres Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Robbie Walsh Did not start --- 0

61. Robbie Walsh -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Ward Did not finish --- 0

61. Adam Ward -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Overall - Results
1.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 1st 05:12:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:12:38:000
2.  Oscar Mingay Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 05:12:43:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:12:43:000
3.  Daniel Coombe Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 05:12:50:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:50:000
4.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 05:12:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:53:000
5.  James Mitri HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:53:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:53:000
6.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished 2nd 05:12:55:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:55:000
7.  Jamie Ridehalgh HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
8.  Ben Turner HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
9.  Charlie White HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:12:58:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:12:58:000
10.  William Corbett Brother NRG Finished 1st 05:13:01:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:13:01:000
11.  Jake Wright Zappi Racing Team Finished 2nd 05:13:01:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:01:000
12.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:02:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:02:000
13.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:13:04:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:04:000
14.  Finn Crockett Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:07:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:07:000
15.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 05:13:11:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:11:000
16.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:12:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:12:000
17.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 05:13:12:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:12:000
18.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:13:18:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:18:000
19.  Theo Hartley N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:20:000
20.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:13:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:24:000
21.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 05:13:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:26:000
22.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
23.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
24.  William Draper HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:30:000
25.  Stephen Dent Spokes Racing Team Finished 1st 05:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:13:42:000
26.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 05:13:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:13:44:000
27.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 2nd 05:13:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:46:000
28.  George Wharton Spokes Racing Team Finished 2nd 05:13:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:13:47:000
29.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 05:14:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:11:000
30.  Joshua Sandman Ely Race Club Finished 2nd 05:14:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:12:000
31.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:14:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:17:000
32.  Harry Gillett Zappi Racing Team Finished 2nd 05:14:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:25:000
33.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 05:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:29:000
34.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 05:14:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:36:000
35.  Liam Wilson Finished 05:14:38:000 0

35. Liam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:14:38:000
36.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 05:14:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:14:58:000
37.  Joseph Armstrong Speedflex Race Team Finished 3rd 05:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:15:04:000
38.  Xeno Young Finished 05:15:14:000 0

38. Xeno Young -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:15:14:000
39.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 05:15:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:15:23:000
40.  Timothy Torrie HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 05:15:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:15:28:000
41.  Joe Reilly Spokes Racing Team Finished 2nd 05:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:16:47:000
42.  Cian Smails Finished 05:17:00:000 0

42. Cian Smails -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:17:00:000
43.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 05:17:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:17:07:000
44.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 05:25:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:25:52:000
45.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 05:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:25:54:000
46.  Aaron Preston Brother NRG Finished 1st 05:26:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 05:26:08:000
47.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 05:28:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:28:57:000
48.  Tomas Walsh Finished 05:29:44:000 0

48. Tomas Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:29:44:000
49.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 2nd 05:29:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:29:47:000
50.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 05:30:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:30:01:000
51.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 05:30:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:30:08:000
52.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 05:38:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:38:28:000
53.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 05:42:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:42:26:000
54.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 05:45:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:45:34:000
55.  Denis Allen Finished 05:48:24:000 0

55. Denis Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 05:48:24:000
56.  Tom Temple Bath Cycling Club Finished 2nd 05:51:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:51:51:000
57.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 05:55:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:55:26:000
58.  James Coates Otley CC Finished 2nd 05:56:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 05:56:54:000
59.  Alexander MacRae Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 06:08:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 06:08:09:000
60.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished 2nd 06:10:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 06:10:34:000
61.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 06:24:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 06:24:06:000

About the Event

The Races

Stage 1 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/17 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 106km / 66 miles
Sat 10/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
106km / 66 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/06/17 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 100km / 62 miles
Sun 11/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
100km / 62 miles
Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/17 10:00 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 206km / 128 miles
Sat 10/06/17 – 10:00
National Junior Only, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
206km / 128 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk