South East Road Race League - Benenden/Cranbrook Spring RR

Road , Kent – Sunday, 26 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Part of the South East Race Race League. Note - Course Change from previous info.

Event Details

Event URN:

408166

Start Date:

Sun, 26th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Benenden Village Hall, Rothermere Close, Benenden, Kent, TN17 4DZ
View map

Entry close date

Tue, 21st Mar 2017

Results

Confirmed Results

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  John Hale Finished 3rd 15

1. John Hale -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Antoniou Regents Park Rouleurs Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Nicholls Regents Park Rouleurs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Scott VC10 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ollie Smith The Cycle Room Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Aston Generation Press CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Carl Farrell Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Greaves Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Luke Fisher Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Joe Edwards GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonathon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Morris Pamplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David Hunt PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Shaun Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Chris Ware Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Samuel Thienel Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Neil Couchman Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Rob Parry Crystal Palace Triathletes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  James Flury ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Scott Gilchrist 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Thomas Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Seamus Kelly Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Women - Results
1.  Helen Ralston Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen McKay Les Filles Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ruth Summerford Velopace CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Maryka Sennema Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rosie Lethbridge Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hannah Graveney LIV AWOL Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lucy Harper Cycle Team OnForm Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Josie Shepherd Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Catherine Gaskell Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Charlotte Burford Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tina Hartwright Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Danielle Forshaw WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Victoria Strila Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Lauren Pestana GB Cycles.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Susan Freeburn Team RGB Building Supplies Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Hannah Nicklin VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Rosie Wallace LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0

29. Emma Towers - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry is for affiliated riders to the league, who are members of affiliated clubs to the league.

Non affiliated riders may pre enter, but priority will be given to affiliated riders. 

PLEASE ALSO NOTE THAT NON AFFILIATED RIDERS WILL HAVE TO PAY THE EOL FEE (£25). THE EXTRA £5 WILL BE PAYABLE AT THE SIGN ON STATION.

Entry to all women only races are open to any riders,

Your entry will not be accepted until the closing date and then organisor selects the field. No payment will be taken until you have been accepted into the race.

3rd & 4th cat events will be 75% priority to 4th cat riders.

The Races

3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 10:00 Regional B Band 4 3rd 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 26/03/17 – 10:00
Regional B, Band 4 | 3rd
85km / 53 miles
2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 13:30 Women Only Band 4 2nd, 3rd 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 26/03/17 – 13:30
Women Only, Band 4 | 2nd, 3rd
64km / 40 miles

Event Summary

Event Overview

Part of the South East Race Race League. Note - Course Change from previous info.

Event Details

Event URN:

408166

Start Date:

Sun, 26th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Benenden Village Hall, Rothermere Close, Benenden, Kent, TN17 4DZ
View map

Entry close date

Tue, 21st Mar 2017

Results

Confirmed Results

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  John Hale Finished 3rd 15

1. John Hale -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Antoniou Regents Park Rouleurs Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Nicholls Regents Park Rouleurs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Scott VC10 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ollie Smith The Cycle Room Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Aston Generation Press CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Carl Farrell Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Greaves Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Luke Fisher Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Joe Edwards GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonathon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Morris Pamplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David Hunt PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Shaun Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Chris Ware Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Samuel Thienel Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Neil Couchman Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Rob Parry Crystal Palace Triathletes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  James Flury ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Scott Gilchrist 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Thomas Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Seamus Kelly Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Women - Results
1.  Helen Ralston Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen McKay Les Filles Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ruth Summerford Velopace CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Maryka Sennema Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rosie Lethbridge Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hannah Graveney LIV AWOL Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lucy Harper Cycle Team OnForm Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Josie Shepherd Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Catherine Gaskell Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Charlotte Burford Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tina Hartwright Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Danielle Forshaw WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Victoria Strila Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Lauren Pestana GB Cycles.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Susan Freeburn Team RGB Building Supplies Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Hannah Nicklin VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Rosie Wallace LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0

29. Emma Towers - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry is for affiliated riders to the league, who are members of affiliated clubs to the league.

Non affiliated riders may pre enter, but priority will be given to affiliated riders. 

PLEASE ALSO NOTE THAT NON AFFILIATED RIDERS WILL HAVE TO PAY THE EOL FEE (£25). THE EXTRA £5 WILL BE PAYABLE AT THE SIGN ON STATION.

Entry to all women only races are open to any riders,

Your entry will not be accepted until the closing date and then organisor selects the field. No payment will be taken until you have been accepted into the race.

3rd & 4th cat events will be 75% priority to 4th cat riders.

The Races

3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 10:00 Regional B Band 4 3rd 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 26/03/17 – 10:00
Regional B, Band 4 | 3rd
85km / 53 miles
2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 13:30 Women Only Band 4 2nd, 3rd 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 26/03/17 – 13:30
Women Only, Band 4 | 2nd, 3rd
64km / 40 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk