Derby Arena Track League 2017 - week 5 (of 10)

Track League , Derby – Tuesday, 21 Feb 2017

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408018

Start Date:

Tue, 21st Feb 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Scratch - Results
1.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Points - Results
1.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Fowler Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Points - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Allan Williams Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emily Ault East Midlands Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bev Sorsby SheHair Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Ault East Midlands Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408018

Start Date:

Tue, 21st Feb 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Scratch - Results
1.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Liam Davies Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Points - Results
1.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Fowler Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Points - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Allan Williams Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emily Ault East Midlands Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bev Sorsby SheHair Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Ault East Midlands Cycle Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 19:00 Regional C None ---
Tue 21/02/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 21/02/17 01:00 Regional C ---
Tue 21/02/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk