Derby Arena Track League 2017 - week 3 (of 10)

Track League , Derby – Tuesday, 31 Jan 2017

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408016

Start Date:

Tue, 31st Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Tempo - Results
1.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Bradley Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Points - Results
1.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Tempo - Results
1.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Green Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Searle Leicester Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Durrell Drops Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

C Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlotte Lison Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Points - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408016

Start Date:

Tue, 31st Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Tempo - Results
1.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Bradley Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Points - Results
1.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Tempo - Results
1.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Green Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Boultby Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Searle Leicester Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Durrell Drops Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

C Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlotte Lison Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Points - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 31/01/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
B Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
C Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 31/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 31/01/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk