Derby Arena Track League 2017 - week 1 (of 10)

Track League , Derby – Tuesday, 17 Jan 2017

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408014

Start Date:

Tue, 17th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Points - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Gough OVB Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tom Herridge Finished 3rd 0

3. Tom Herridge -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Izaac Jinks Rutland Rouleur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tim Higgins Finished 4th 0

3. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Green Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Higgins Finished 4th 0

5. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Lison Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Points - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrea Woolcott Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Farquhar Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer.

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire.

Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408014

Start Date:

Tue, 17th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Points - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Gough OVB Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tom Herridge Finished 3rd 0

3. Tom Herridge -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Hind The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver Blake RPD Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Izaac Jinks Rutland Rouleur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tim Higgins Finished 4th 0

3. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Green Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Higgins Finished 4th 0

5. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eliot Blundell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Lison Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Points - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrea Woolcott Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Farquhar Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer.

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire.

Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 19:00 Regional C None ---
Tue 17/01/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
C Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00
D Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/01/17 01:00 Regional C ---
Tue 17/01/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk