Abbeygate / Corley Summer Series Event 7

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 01 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Riders will be expected to register their affiliation for the series, at £10 per rider. This is to be paid on the evening of their first race during the Summer Series. Entries accepted online (£8) and on the day (£10).

Event Details

Event URN:

407927

Start Date:

Thu, 1st Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Swain Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Gullefer 700CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Beesley Bicester Millennium CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Evans Kettering CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Sandles Bicester Millennium CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lloyd Cassidy Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee Beddall Broughton Cycling Group Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Brian Primett Team Milton Keynes Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Godfrey Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Thomas Eke Finished 4th 0

11.  Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ben Richardson Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Simon Clarke Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Osborn Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Daniel Brennan LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jeremy Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Robert Cross Dyson Cycles Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Billy Fadden Beds Road Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James McGahern Lovelo Cinelli RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Newton Berkhamsted Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Timothy Perry LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Justin Smith Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Gavin Stevens Royal Air Force CA Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Gary Stimson Broughton Cycling Group Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jamie Strachan High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Alastair White 45 Road Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Louise Hart Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie Holmes Team Terminator Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Francesca Hall Clay Cross Road Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Christina White Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlotte Donohoe Mickey Cranks CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lydia Watts Zappi Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Josh Housley Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Paul Hart Southend Wheelers Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jered Allcock Shutt Test Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Freddy Pett Clay Cross Road Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Oliver Blagden VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Angus Fisk Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Hamish Carrick TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Enrico Cacciatori Baines Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Michael Burke Welland Valley CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alexi Edwards Clay Cross Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Gavin James CC Luton Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steel-Jessop Team Flamme Rouge P/b Grenade Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Wayne Tunnah St Neots CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Dines CC Luton Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Patrick Willan Cambridge CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ash Mahoney Shutt Test Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Wilde Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Davies Team PB Performance Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon O'Rourke Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Luke Fisher Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christy Tabrett 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  James Elstone Pedalworks Performance Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tom Atkins Aylesbury CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Bates Beds Road Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Bradley Alford Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matt Broad Spiritbikes cycling club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Henry Catchpole Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Coomber CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Halloran Cambridge CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Littlejohn Spiritbikes cycling club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stephen Morrell Echelon Cycling Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Finn Mulleague Trek Concept MK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rose Osborne Drops Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Souter Shutt Test Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Talbot Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jim Warren Rutland Leicestershire Track Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Watson Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Zygo Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders will be expected to register their affiliation for the series, at £10 per rider. This is to be paid on the evening of their first race during the Summer Series. Entries accepted online (£8) and on the day (£10).

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Riders will be expected to register their affiliation for the series, at £10 per rider. This is to be paid on the evening of their first race during the Summer Series. Entries accepted online (£8) and on the day (£10).

Event Details

Event URN:

407927

Start Date:

Thu, 1st Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Swain Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Gullefer 700CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Beesley Bicester Millennium CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Evans Kettering CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Sandles Bicester Millennium CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lloyd Cassidy Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee Beddall Broughton Cycling Group Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Brian Primett Team Milton Keynes Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Godfrey Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Thomas Eke Finished 4th 0

11.  Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ben Richardson Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Simon Clarke Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Osborn Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Daniel Brennan LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jeremy Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Robert Cross Dyson Cycles Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Billy Fadden Beds Road Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James McGahern Lovelo Cinelli RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Newton Berkhamsted Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Timothy Perry LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Justin Smith Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Gavin Stevens Royal Air Force CA Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Gary Stimson Broughton Cycling Group Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jamie Strachan High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Alastair White 45 Road Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Louise Hart Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie Holmes Team Terminator Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Francesca Hall Clay Cross Road Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Christina White Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlotte Donohoe Mickey Cranks CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lydia Watts Zappi Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Josh Housley Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Paul Hart Southend Wheelers Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jered Allcock Shutt Test Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Freddy Pett Clay Cross Road Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Oliver Blagden VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Angus Fisk Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Hamish Carrick TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Enrico Cacciatori Baines Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Michael Burke Welland Valley CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alexi Edwards Clay Cross Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Gavin James CC Luton Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steel-Jessop Team Flamme Rouge P/b Grenade Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Wayne Tunnah St Neots CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Dines CC Luton Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Patrick Willan Cambridge CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ash Mahoney Shutt Test Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Wilde Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Davies Team PB Performance Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon O'Rourke Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Luke Fisher Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christy Tabrett 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  James Elstone Pedalworks Performance Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tom Atkins Aylesbury CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Bates Beds Road Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Bradley Alford Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matt Broad Spiritbikes cycling club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Henry Catchpole Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Coomber CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Halloran Cambridge CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Littlejohn Spiritbikes cycling club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stephen Morrell Echelon Cycling Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Finn Mulleague Trek Concept MK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rose Osborne Drops Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Souter Shutt Test Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Talbot Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jim Warren Rutland Leicestershire Track Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Watson Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Zygo Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders will be expected to register their affiliation for the series, at £10 per rider. This is to be paid on the evening of their first race during the Summer Series. Entries accepted online (£8) and on the day (£10).

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/06/17 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 01/06/17 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk