Mid Shropshire Wheelers Sunday Circuit Race #1

Closed Circuit , Shrewsbury – Sunday, 19 Mar 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

407922

Start Date:

Sun, 19th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Series:

West Midlands Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Bentley Wyre Forest CRC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Henry Jenkin Market Drayton Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elliot Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Zach Jenkins Successcycling.co.uk Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Teddy Wright Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Joshua Lambert Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Gethin Serjeant Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Daniel Brownsword Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  James Jones Finished 0

13. James Jones -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Noah Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  William LeClere Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Harry Wyke Mid Shropshire Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Erin Barton Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rose Neely Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sebastian Ball Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Billy Bentley Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Lewis Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jake Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Henry Lewis Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Abbott Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Patrick Neely Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Oliver Ward Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Remi Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Rory Gravelle Towy Riders Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- William Hyde Newport Shropshire CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Tandy Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Saunders Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Zoe Parker Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ruby Isaac Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sophie Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jessica Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jasmine Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Danielle Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lottie Styler Halesowen A & CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Emyr Truelove Herefordshire Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Spencer Corder Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Max Saunders Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Iestyn Jones Veloclub Edinburgh Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Max Bufton Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Joshua Darlow Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Nathan Fullwood Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Dan Hutchinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Will Lewis Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ben Machin Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Tom Brookes Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Charlie Price Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Ellis Brown Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Joseph Gregg Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Alexander Brown Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Zack Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isla Harrison Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Harriet Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Mari Porton Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Stephanie Kingston Lichfield City CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Grace Styler Halesowen A & CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Malone RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Lawrence Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Conor Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Baden Green Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Cooke Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Nicholas English Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Oliver Tandy Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Byron Garvey Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Will Jones Finished 0

34. Will Jones -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Joshua Pearson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Finley Jones Rhyl Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Porton Redditch Road & Path CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- William Ryan Solihull CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Froom Herefordshire Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Daphne Jones Army Cycling Union Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isabella Koren Wolverhampton Whls Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Molly Lewis Halesowen A & CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Holly Styler Halesowen A & CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Truelove Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Cooper Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Dominic Pullen Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  David Hird Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Cai Edwards Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Billy Norton Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Alexander Harper Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  William Dale Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Emile Alexander Lichfield City CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jonathan Cull Halesowen A & CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Deio Jones Energy Cycles Junior Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kate Pugh Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hetty Niblett Team Boompods Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christie Jones Hereford & District Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Cheryl Vaughan Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Izzy Wild Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ella Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Laura Owler Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ceri Jones Holyhead Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Berry Pro Vision Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Connie Hudson Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jack Sadler Tredz Bikes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Josh Williams Stourbridge Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Moore Bicicielo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joe Charley Stourbridge CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Higgins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Green Stourbridge CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Davies Rhino Velo Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jono Goulding Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Lynn West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Walding Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Samuel Jones Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tom Mansfield Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Max Moss LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ian Harcourt Team Aspire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Gavin Passmore Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Alex Loven Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Carl Dee Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Cunningham Saracen Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Louis Perry Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Charlie Bailey Rhino Velo Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Baptist Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Bill Wyre Forest CRC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Bufton Hafren CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Christian Edwards Wyre Forest CRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- George Evans Team Bottrill - Vanguard Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Timothy Fullwood Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Leek VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Steve Lewis Wyre Forest CRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gerald McDermott Gannet CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Josh Peet N-Fuse Identity Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ben Vernon Wrekinsport CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Hunt Wolverhampton Whls Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Palmer Stourbridge CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Pete Matthews Team V-Sprint Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ashley Banks Hafren CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Foster DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Kirk Ely Race Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bill Haslam Wyre Forest CRC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jonathan Goh Paramount CRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Craig Ball Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Craig Hardiman Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clint Middleton Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  James Roberts Finished 4th 0

17. James Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Phil Birch LIV AWOL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  William Hodgkiss Fred Williams Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Adam Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stephen Rooke Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Robert Johnson Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Simon Pemberton Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  John Dyer Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Jonathan Benson Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Barrie Pugh Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Paul Evans NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Simon Harrison Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Rory Evans Ely Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Matthew Boazman Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Cameron Mould Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Paul Lewis The Bulls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Gary Hodkinson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Taylor Mid Shropshire Wheelers Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Whittingham Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Carl Woodfield CC Giro Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Mid Shropshire Wheelers are the resident cycling club at the Shrewsbury Sports Village which has a 1km floodlit road circuit. There is ample car parking, changing rooms, cafe and chip timing for fast and accurate results.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:20 Youth Only None --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:20
Youth Only, None
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:20 Youth Only None --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:20
Youth Only, None
6km / 4 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:45 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:45
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:45 Youth Only None --- 10 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:45
Youth Only, None
10 laps / 10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:50 Youth Only Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:50
Youth Only, Band 5
20km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 16 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
16 laps / 16km / 10 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
30km / 19 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 13:30 Women Only Band 4 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 13:30
Women Only, Band 4
25km / 16 miles
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 14:15 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 14:15
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 15:10 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 15:10
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

407922

Start Date:

Sun, 19th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Series:

West Midlands Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Bentley Wyre Forest CRC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Henry Jenkin Market Drayton Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elliot Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Zach Jenkins Successcycling.co.uk Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Teddy Wright Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Joshua Lambert Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Gethin Serjeant Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Daniel Brownsword Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  James Jones Finished 0

13. James Jones -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Noah Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  William LeClere Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Harry Wyke Mid Shropshire Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Erin Barton Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rose Neely Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sebastian Ball Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Billy Bentley Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Lewis Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jake Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Henry Lewis Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Abbott Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Patrick Neely Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Oliver Ward Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Remi Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Rory Gravelle Towy Riders Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- William Hyde Newport Shropshire CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Tandy Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Saunders Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Zoe Parker Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ruby Isaac Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sophie Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jessica Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jasmine Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Danielle Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lottie Styler Halesowen A & CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Emyr Truelove Herefordshire Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Spencer Corder Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Max Saunders Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Iestyn Jones Veloclub Edinburgh Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Max Bufton Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Joshua Darlow Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Nathan Fullwood Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Dan Hutchinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Will Lewis Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ben Machin Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Tom Brookes Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Charlie Price Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Ellis Brown Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Joseph Gregg Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Alexander Brown Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Zack Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isla Harrison Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Harriet Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Mari Porton Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Stephanie Kingston Lichfield City CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Grace Styler Halesowen A & CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Malone RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Lawrence Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Conor Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Baden Green Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Cooke Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Nicholas English Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Oliver Tandy Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Byron Garvey Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Will Jones Finished 0

34. Will Jones -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Joshua Pearson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Finley Jones Rhyl Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Porton Redditch Road & Path CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- William Ryan Solihull CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Froom Herefordshire Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Daphne Jones Army Cycling Union Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isabella Koren Wolverhampton Whls Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Molly Lewis Halesowen A & CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Holly Styler Halesowen A & CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Truelove Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Cooper Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Dominic Pullen Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  David Hird Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Cai Edwards Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Billy Norton Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Alexander Harper Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  William Dale Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Emile Alexander Lichfield City CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jonathan Cull Halesowen A & CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Deio Jones Energy Cycles Junior Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kate Pugh Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hetty Niblett Team Boompods Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christie Jones Hereford & District Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Cheryl Vaughan Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Izzy Wild Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ella Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Laura Owler Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ceri Jones Holyhead Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Berry Pro Vision Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Connie Hudson Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jack Sadler Tredz Bikes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Josh Williams Stourbridge Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Moore Bicicielo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joe Charley Stourbridge CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Higgins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Green Stourbridge CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Davies Rhino Velo Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jono Goulding Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Lynn West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Walding Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Samuel Jones Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tom Mansfield Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Max Moss LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ian Harcourt Team Aspire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Gavin Passmore Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Alex Loven Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Carl Dee Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Cunningham Saracen Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Louis Perry Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Charlie Bailey Rhino Velo Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Baptist Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Bill Wyre Forest CRC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Bufton Hafren CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Christian Edwards Wyre Forest CRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- George Evans Team Bottrill - Vanguard Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Timothy Fullwood Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Leek VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Steve Lewis Wyre Forest CRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gerald McDermott Gannet CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Josh Peet N-Fuse Identity Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ben Vernon Wrekinsport CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Hunt Wolverhampton Whls Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Palmer Stourbridge CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Pete Matthews Team V-Sprint Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ashley Banks Hafren CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Foster DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Kirk Ely Race Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bill Haslam Wyre Forest CRC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jonathan Goh Paramount CRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Craig Ball Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Craig Hardiman Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clint Middleton Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  James Roberts Finished 4th 0

17. James Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Phil Birch LIV AWOL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  William Hodgkiss Fred Williams Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Adam Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stephen Rooke Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Robert Johnson Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Simon Pemberton Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  John Dyer Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Jonathan Benson Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Barrie Pugh Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Paul Evans NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Simon Harrison Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Rory Evans Ely Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Matthew Boazman Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Cameron Mould Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Paul Lewis The Bulls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Gary Hodkinson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Taylor Mid Shropshire Wheelers Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Whittingham Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Carl Woodfield CC Giro Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Mid Shropshire Wheelers are the resident cycling club at the Shrewsbury Sports Village which has a 1km floodlit road circuit. There is ample car parking, changing rooms, cafe and chip timing for fast and accurate results.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:20 Youth Only None --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:20
Youth Only, None
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:20 Youth Only None --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:20
Youth Only, None
6km / 4 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:45 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:45
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 10:45 Youth Only None --- 10 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 10:45
Youth Only, None
10 laps / 10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:50 Youth Only Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:50
Youth Only, Band 5
20km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 16 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
16 laps / 16km / 10 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
30km / 19 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/03/17 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 13:30 Women Only Band 4 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 13:30
Women Only, Band 4
25km / 16 miles
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 14:15 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 14:15
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/03/17 15:10 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/03/17 – 15:10
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk