Clifton CC National Youth Omnium, York

Track , York – Saturday, 06 May 2017

Event Summary

Event Overview

This event is part of the 2017 National Youth Track Omnium Series

There will be no entry on the day so Day Licences shall not be permitted. Entries shall be taken via the British Cycling online entries system with a minimum closing date of 7 days.

Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition.

Event Details

Event URN:

407442

Start Date:

Sat, 6th May 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

York Sport Velodrome, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 2)

Entry close date

Sat, 29th Apr 2017

Event Organiser:

William Geraghty
goride@cliftoncc.org

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joel Ackers Innovation Racing Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Burns Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Robert Donaldson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matti Egglestone Beacon Wheelers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Rees Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Eve Martin Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Maisy Vasic Team Jadan-Weldtite Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Abi Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Francesca Dore Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  AJ Hughes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Max Kirby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Webb Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Start sheets and program will be sent out by e-mail. No entries on the day. Important, please read the


You can contact the organiser by email: goride@cliftoncc.org


The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

This event is part of the 2017 National Youth Track Omnium Series

There will be no entry on the day so Day Licences shall not be permitted. Entries shall be taken via the British Cycling online entries system with a minimum closing date of 7 days.

Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition.

Event Details

Event URN:

407442

Start Date:

Sat, 6th May 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

York Sport Velodrome, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 2)

Entry close date

Sat, 29th Apr 2017

Event Organiser:

William Geraghty
goride@cliftoncc.org

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joel Ackers Innovation Racing Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Burns Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Robert Donaldson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matti Egglestone Beacon Wheelers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Rees Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Eve Martin Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Maisy Vasic Team Jadan-Weldtite Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Abi Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Francesca Dore Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  AJ Hughes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Max Kirby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Webb Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Start sheets and program will be sent out by e-mail. No entries on the day. Important, please read the


You can contact the organiser by email: goride@cliftoncc.org


The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/05/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 06/05/17 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk