Lee Valley Youth & Junior Races #3

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 04 Mar 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

407331

Start Date:

Sat, 4th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Tue, 28th Feb 2017

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alarik Knox Finished E 0

2. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Ram Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Lochlan Dyer Finished 0

12. Lochlan Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Matthew Prentice Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Deven Vyas Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Michael Marriott Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan London Dynamo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Bisson VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dominik Starzewski Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Freddie Graves Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- William Bancroft VC Londres Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Joseph O'Brien Zappi Racing Team Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aimee O'sullivan Finished 0

8. Aimee O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Felix Hollembery Finished 0

29. Felix Hollembery -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Jack Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Nicholas Brewster Solent Pirates Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Elijah Gaskin Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Elijah Gaskin Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Harry Jey Barking & Dagenham CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Edward Lowe Fenland Clarion CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Harry Owen VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Flynn Robinson Thanet RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alessandro Sella Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Katie Painter Finished B 0

12. Katie Painter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Emily Heasman VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Poppy Branton Finished B 0

21. Poppy Branton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Natalie Bloomer VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Asker VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Leo Hayter VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Fred Ball Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Christian Manzi Finchley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Finley Newmark VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Sloan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Guto Dafydd Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Backus Zappi's Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alex Daniels Team Milton Keynes Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alexi Edwards Clay Cross Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Gibson St Ives CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Thomas Gloag VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ewan McNicol Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Pittock Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Cole Cycle Specific CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Becky Surridge Team Backstedt/Hotchillee Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  India Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Alderney Baker Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Abbie Manley Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elizabeth Stewart Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Rose Branton Finished A 0

25. Rose Branton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ieuan Woods Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Callum Macleod Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Toby Miles Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Zachary Stucke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Suqiao Duan Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Damms VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kareem Akinnibi VC Londres Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Devlin Essex Roads CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Durkin Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Isaac Wright HuntBikeWheels.com Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

the under 16 boys now full entries on day will only be available if someone does not turn up or withdraws

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:50
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:50 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:50
Youth Only, None
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 10:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 10:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:45 Regional Junior Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 04/03/17 – 11:45
Regional Junior Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

407331

Start Date:

Sat, 4th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Tue, 28th Feb 2017

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alarik Knox Finished E 0

2. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Ram Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Lochlan Dyer Finished 0

12. Lochlan Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Matthew Prentice Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Deven Vyas Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Michael Marriott Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan London Dynamo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Bisson VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dominik Starzewski Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Freddie Graves Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- William Bancroft VC Londres Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Joseph O'Brien Zappi Racing Team Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aimee O'sullivan Finished 0

8. Aimee O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Felix Hollembery Finished 0

29. Felix Hollembery -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Jack Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Nicholas Brewster Solent Pirates Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Elijah Gaskin Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Elijah Gaskin Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Harry Jey Barking & Dagenham CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Edward Lowe Fenland Clarion CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Harry Owen VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Flynn Robinson Thanet RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alessandro Sella Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Katie Painter Finished B 0

12. Katie Painter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Emily Heasman VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Poppy Branton Finished B 0

21. Poppy Branton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Natalie Bloomer VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Asker VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Leo Hayter VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Fred Ball Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Christian Manzi Finchley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Finley Newmark VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Sloan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Guto Dafydd Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Backus Zappi's Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alex Daniels Team Milton Keynes Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alexi Edwards Clay Cross Road Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Gibson St Ives CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Thomas Gloag VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ewan McNicol Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Pittock Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Cole Cycle Specific CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Becky Surridge Team Backstedt/Hotchillee Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  India Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Alderney Baker Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Abbie Manley Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elizabeth Stewart Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Rose Branton Finished A 0

25. Rose Branton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gabriel Fowden Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ieuan Woods Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Callum Macleod Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Conor Chandler Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Toby Miles Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Zachary Stucke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Suqiao Duan Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Damms VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kareem Akinnibi VC Londres Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Devlin Essex Roads CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Durkin Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tiago Fougo Strada-Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Isaac Wright HuntBikeWheels.com Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

the under 16 boys now full entries on day will only be available if someone does not turn up or withdraws

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:50
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:50 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 09:50
Youth Only, None
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 10:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 10:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/03/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/03/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 11:45 Regional Junior Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 04/03/17 – 11:45
Regional Junior Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk