Masters Open Track Meeting

Track , Glasgow – Saturday, 19 Nov 2016

Event Summary

Event Overview

The track league committe would be pleased to accept your entry for this afternoon of Masters racing. 

This is an Open event and is not part of Track League.

Timings for the day will be confirmed nearer the time. The event will run from 13:00 to 18:00.

Event Details

Event URN:

405275

Start Date:

Sat, 19th Nov 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Sun, 13th Nov 2016

Results

Confirmed Results

1 Kilo TT ( Masters A,B and C)

Position Name Club name Rider status Category Points
1 Kilo TT ( Masters A,B and C) - Results
1.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Morton Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Barclay Lomond Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kenneth Morrice VC Glasgow South Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

500m TT ( Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
500m TT ( Masters D/E) - Results
1.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Davidson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Scott Johnston Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kevin Lackie Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Canney Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Archie Johnstone Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Helen Paxton-Steele Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lindsey Haveron Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Julie Fitzpatrick Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

500m TT ( Masters F+)

Position Name Club name Rider status Category Points
500m TT ( Masters F+) - Results
1.  Alan Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Janice Mitchell VC Astar Anderside Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- James Pollock Glasgow Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Sandy Wallace Fife Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Points Race (Masters A to C)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (Masters A to C) - Results
1.  Martin Lonie Clay Cross Road Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race (Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (Masters D/E) - Results
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A

Scratch Race (Masters A to C)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters A to C) - Results
1.  Martin Lonie Clay Cross Road Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iain McTavish Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kenneth Morrice VC Glasgow South Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Scratch Race (Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters D/E) - Results
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Colin Crawford Edinburgh RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Scott Johnston Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul McDonald Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Kevin Lackie Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Bob Lyons Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  William Turner GJS Cruise Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Davidson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Steven Canney Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Douglas Brooke Glasgow Road Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Stephen Clayton Stirling Bike Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Scratch Race (Masters F+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters F+) - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Sutherland VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Charles Mccusker Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Tweed Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Archie Johnstone Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Thomas Banks Glasgow Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Sandy Wallace Fife Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Team Pursuit (Team Manager to enter Team)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Team Pursuit (Team Manager to enter Team) - Results
1.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Stephen Clayton Stirling Bike Club Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:18:430
2.  David Barclay Lomond Roads CC Finished 4th 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:30:810
2.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:810
2.  Steven Jolly Lomond Roads CC Finished N/A 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:810
2.  Brian Marsland Lomond Roads CC Finished 4th 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:30:810
3.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
3.  Paul Hornby Glasgow Ivy CC Finished 4th 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:35:240
3.  Terence McMahon Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
3.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
4.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:39:290
4.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
4.  Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
4.  Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
5.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
5.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenneth Morrice VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 00:02:39:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:39:420
6.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  James Pollock Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:070
7.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
7.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:930
7.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
7.  Helen Paxton-Steele Stirling Bike Club Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
8.  Lyndsey Haveron Finished 00:03:05:340 0

8.  Lyndsey Haveron -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:05:340
8.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 2nd 00:03:05:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:05:340
8.  John Walker Lomond Roads CC Finished N/A 00:03:05:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:05:340
8.  Elizabeth Widish Finished 00:03:05:340 0

8.  Elizabeth Widish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:05:340

About the Event

Info for Riders

Final schedule will be circulated with race manual. We hope to provide the following events, 500/1k TT, 2k Team Pursuit (for club or composite teams), scratch races and points races.

Distances will be confirmed after entries are closed. Riders will be grouped by age.

Riders eligible to enter will be from the following categories:

Master A 30 – 34 born in 1982, 1983, 1984, 1985 or 1986
From 1 January of year in which 30th birthday falls to 31 December of year in which 34th birthday falls.

Master B 35 – 39 born in 1977, 1978, 1979, 1980 or 1981
From 1 January of year in which 35th birthday falls to 31 December of year in which 39th birthday falls.

Master C 40 – 44 born in 1972, 1973, 1974, 1975 or 1976
From 1 January of year in which 40th birthday falls to 31 December of year in which 44th birthday falls.

Master D 45 – 49 born in 1967, 1968, 1969, 1970 or 1971
From 1 January of year in which 45th birthday falls to 31 December of year in which 49th birthday falls.

Master E 50 – 54 born in 1962, 1963, 1964, 1965 or 1966
From 1 January of year in which 50th birthday falls to 31 December of year in which 54th birthday falls.

Master F 55 – 59 born in 1957, 1958, 1959, 1960 or 1961
From 1 January of year in which 55th birthday falls to 31 December of year in which 59th birthday falls.

Master G 60 – 64 born in 1952, 1953, 1955, 1955 or 1956
From 1 January of year in which 60th birthday falls to 31 December of year in which 64th birthday falls.

Master H 65 – 69 born in 1947, 1948, 1949, 1950 or 1951
From 1 January of year in which 65th birthday falls to 31 December of year in which 69th birthday falls.

Master I & J 70 + born in 1946 or earlier
From 1 January of year in which 70th birthday falls.

The Races

1 Kilo TT ( Masters A,B and C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C None ---
Sat 19/11/16 – 13:00
500m TT ( Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C None ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C, None
500m TT ( Masters F+) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 01:00 Regional C ---
Sat 19/11/16 – 01:00
Regional C,
Points Race (Masters A to C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
Points Race (Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C, Band 5
Scratch Race (Masters A to C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Scratch Race (Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
Scratch Race (Masters F+) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 01:00 Regional C ---
Sat 19/11/16 – 01:00
Team Pursuit (Team Manager to enter Team) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ None ---
Sat 19/11/16 – 13:00

Event Summary

Event Overview

The track league committe would be pleased to accept your entry for this afternoon of Masters racing. 

This is an Open event and is not part of Track League.

Timings for the day will be confirmed nearer the time. The event will run from 13:00 to 18:00.

Event Details

Event URN:

405275

Start Date:

Sat, 19th Nov 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Sun, 13th Nov 2016

Results

Confirmed Results

1 Kilo TT ( Masters A,B and C)

Position Name Club name Rider status Category Points
1 Kilo TT ( Masters A,B and C) - Results
1.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Morton Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Barclay Lomond Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kenneth Morrice VC Glasgow South Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

500m TT ( Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
500m TT ( Masters D/E) - Results
1.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Davidson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Scott Johnston Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kevin Lackie Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Canney Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Archie Johnstone Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Helen Paxton-Steele Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lindsey Haveron Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Julie Fitzpatrick Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

500m TT ( Masters F+)

Position Name Club name Rider status Category Points
500m TT ( Masters F+) - Results
1.  Alan Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Janice Mitchell VC Astar Anderside Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- James Pollock Glasgow Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Sandy Wallace Fife Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Points Race (Masters A to C)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (Masters A to C) - Results
1.  Martin Lonie Clay Cross Road Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race (Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (Masters D/E) - Results
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A

Scratch Race (Masters A to C)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters A to C) - Results
1.  Martin Lonie Clay Cross Road Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iain McTavish Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kenneth Morrice VC Glasgow South Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Scratch Race (Masters D/E)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters D/E) - Results
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Colin Crawford Edinburgh RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Scott Johnston Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul McDonald Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Kevin Lackie Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Bob Lyons Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  William Turner GJS Cruise Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Davidson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Steven Canney Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Douglas Brooke Glasgow Road Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Stephen Clayton Stirling Bike Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Scratch Race (Masters F+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race (Masters F+) - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Sutherland VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Charles Mccusker Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Tweed Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Archie Johnstone Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Thomas Banks Glasgow Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Sandy Wallace Fife Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Team Pursuit (Team Manager to enter Team)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Team Pursuit (Team Manager to enter Team) - Results
1.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Stephen Clayton Stirling Bike Club Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:18:430
1.  Jason Roberts Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 00:02:18:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:18:430
2.  David Barclay Lomond Roads CC Finished 4th 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:30:810
2.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:810
2.  Steven Jolly Lomond Roads CC Finished N/A 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:810
2.  Brian Marsland Lomond Roads CC Finished 4th 00:02:30:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:30:810
3.  Sean Botha Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
3.  Paul Hornby Glasgow Ivy CC Finished 4th 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:35:240
3.  Terence McMahon Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
3.  Paul Welsh Glasgow Ivy CC Finished 3rd 00:02:35:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:240
4.  Adrian Dow RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:39:290
4.  David Hodson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
4.  Michael Lavery RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
4.  Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 00:02:39:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:39:290
5.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
5.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenneth Morrice VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Smith VC Glasgow South Finished 4th 00:02:39:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:39:420
6.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  James Pollock Glasgow Wheelers Finished N/A 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:070
6.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 00:02:50:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:070
7.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
7.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:930
7.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
7.  Helen Paxton-Steele Stirling Bike Club Finished 4th 00:02:50:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:930
8.  Lyndsey Haveron Finished 00:03:05:340 0

8.  Lyndsey Haveron -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:05:340
8.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 2nd 00:03:05:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:05:340
8.  John Walker Lomond Roads CC Finished N/A 00:03:05:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:05:340
8.  Elizabeth Widish Finished 00:03:05:340 0

8.  Elizabeth Widish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:05:340

About the Event

Info for Riders

Final schedule will be circulated with race manual. We hope to provide the following events, 500/1k TT, 2k Team Pursuit (for club or composite teams), scratch races and points races.

Distances will be confirmed after entries are closed. Riders will be grouped by age.

Riders eligible to enter will be from the following categories:

Master A 30 – 34 born in 1982, 1983, 1984, 1985 or 1986
From 1 January of year in which 30th birthday falls to 31 December of year in which 34th birthday falls.

Master B 35 – 39 born in 1977, 1978, 1979, 1980 or 1981
From 1 January of year in which 35th birthday falls to 31 December of year in which 39th birthday falls.

Master C 40 – 44 born in 1972, 1973, 1974, 1975 or 1976
From 1 January of year in which 40th birthday falls to 31 December of year in which 44th birthday falls.

Master D 45 – 49 born in 1967, 1968, 1969, 1970 or 1971
From 1 January of year in which 45th birthday falls to 31 December of year in which 49th birthday falls.

Master E 50 – 54 born in 1962, 1963, 1964, 1965 or 1966
From 1 January of year in which 50th birthday falls to 31 December of year in which 54th birthday falls.

Master F 55 – 59 born in 1957, 1958, 1959, 1960 or 1961
From 1 January of year in which 55th birthday falls to 31 December of year in which 59th birthday falls.

Master G 60 – 64 born in 1952, 1953, 1955, 1955 or 1956
From 1 January of year in which 60th birthday falls to 31 December of year in which 64th birthday falls.

Master H 65 – 69 born in 1947, 1948, 1949, 1950 or 1951
From 1 January of year in which 65th birthday falls to 31 December of year in which 69th birthday falls.

Master I & J 70 + born in 1946 or earlier
From 1 January of year in which 70th birthday falls.

The Races

1 Kilo TT ( Masters A,B and C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C None ---
Sat 19/11/16 – 13:00
500m TT ( Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C None ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C, None
500m TT ( Masters F+) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 01:00 Regional C ---
Sat 19/11/16 – 01:00
Regional C,
Points Race (Masters A to C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
Points Race (Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C, Band 5
Scratch Race (Masters A to C) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Scratch Race (Masters D/E) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 19/11/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
Scratch Race (Masters F+) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 01:00 Regional C ---
Sat 19/11/16 – 01:00
Team Pursuit (Team Manager to enter Team) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/11/16 13:00 Regional C+ None ---
Sat 19/11/16 – 13:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk