Spalding Cycling Club Grass Track Meeting

Track , Spalding – Saturday, 02 Sep 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

405020

Start Date:

Sat, 2nd Sep 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

spalding rugby club, St Thomas Road , Spalding, Lincs, Spalding, England, pe11 2xh

View map

Series:

National Endurance Grass Track League
Go Green Grass Track Series

Entry close date

Sat, 19th Aug 2017

Results

Confirmed Results

National Endurance League 8km

Position Name Club name Rider status Category Points
National Endurance League 8km - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Handicap - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Grant Betts Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Miller Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Grant Betts Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Boys U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Devil - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bradley Worth Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
7.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Euan Bennion Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Boys U14/U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Sprint - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
6.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Boys U14/U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Handicap - Results
1.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Boys U12 1/2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 1/2 Lap Dash - Results
1.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Lindsell Finished 0

2.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Andrew Kennedy Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Cragg Finished 0

7.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 Handicap - Results
1.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Lindsell Finished 0

4.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Cragg Finished 0

5.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Andrew Kennedy Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 Sprint - Results
1.  Edward Lindsell Finished 0

1.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Towser Finished 0

4.  Harry Towser -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bradley Worth Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Euan Bennion Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Lindsell Finished 0

2.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Cragg Finished 0

8.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  David Kennedy Finished 0

10.  David Kennedy -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Girls U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Devil - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Girls U14/U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Sprint - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Girls U14/U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Handicap - Results
1.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Girls U12 1/2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U12 1/2 Lap Dash - Results
1.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Girls U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U12 Handicap - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

National Endurance League 8km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Senior Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C, None
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth Boys U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U14/U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U14/U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 1/2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U12 1/2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Go-Ride Racing, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

405020

Start Date:

Sat, 2nd Sep 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

spalding rugby club, St Thomas Road , Spalding, Lincs, Spalding, England, pe11 2xh

View map

Series:

National Endurance Grass Track League
Go Green Grass Track Series

Entry close date

Sat, 19th Aug 2017

Results

Confirmed Results

National Endurance League 8km

Position Name Club name Rider status Category Points
National Endurance League 8km - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Handicap - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Grant Betts Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Miller Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Grant Betts Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Boys U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Devil - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bradley Worth Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
7.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Euan Bennion Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Boys U14/U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Sprint - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
6.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Boys U14/U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U14/U16 Handicap - Results
1.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Boys U12 1/2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 1/2 Lap Dash - Results
1.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Lindsell Finished 0

2.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Andrew Kennedy Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Cragg Finished 0

7.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 Handicap - Results
1.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Lindsell Finished 0

4.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Cragg Finished 0

5.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Andrew Kennedy Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys U12 Sprint - Results
1.  Edward Lindsell Finished 0

1.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Towser Finished 0

4.  Harry Towser -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint - Results
1.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bradley Worth Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Euan Bennion Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Lindsell Finished 0

2.  Edward Lindsell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Bowser Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Cragg Finished 0

8.  Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  David Kennedy Finished 0

10.  David Kennedy -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Girls U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Devil - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Girls U14/U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Sprint - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Girls U14/U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U14/U16 Handicap - Results
1.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Girls U12 1/2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U12 1/2 Lap Dash - Results
1.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Girls U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls U12 Handicap - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Velvet Bowser Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emilie Comben Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

National Endurance League 8km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Senior Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C, None
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth Boys U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U14/U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U14/U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 1/2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys & Girls U14/U16 Timed Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Boys & Girls U12 Timed Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U14/U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U12 1/2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
Youth Girls U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/09/17 – 01:00
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/09/17 12:00 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/09/17 – 12:00
Go-Ride Racing, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk