West Suffolk Wheelers Track Meeting (Incorporating BC National 400m Championship)

Track , Fornham All Saints – Sunday, 04 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

National Championship is only open to those Junior and Senior category riders who have entered this meeting by the closing date, are British Nationals, hold a UCI recognised competition licence and are current members of British Cycling

Event Details

Event URN:

404938

Start Date:

Sun, 4th Jun 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Fornham All Saints Community Centre, Mildenhall Road, Fornham All Saints, IP28 6JZ
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Sun, 28th May 2017

Event Organiser:

David Young
77 Winthrop Road, Bury St Edmunds, Suffolk, IP33 3UH
01284615548
davidk.young@sky.com

Results

Confirmed Results

National 400m Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
National 400m Championship - Results
1.  Andrew Leveton Ses Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sam Alison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

800m Handicap Heats

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Handicap Heats - Results
1.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

8km Scratch (National Endurance Series)

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Scratch (National Endurance Series) - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Foulkes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Gregory West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Caris Gregory West Suffolk Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

National Championship is only open to those Junior and Senior category riders who have entered this meeting by the closing date, are British Nationals, hold a UCI recognised competition licence and are current members of British Cycling

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 04/06/17 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 04/06/17 – 13:00
Youth Only, Youth
National 400m Championship Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
800m Handicap Heats Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
8km Scratch (National Endurance Series) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U10 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

National Championship is only open to those Junior and Senior category riders who have entered this meeting by the closing date, are British Nationals, hold a UCI recognised competition licence and are current members of British Cycling

Event Details

Event URN:

404938

Start Date:

Sun, 4th Jun 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Fornham All Saints Community Centre, Mildenhall Road, Fornham All Saints, IP28 6JZ
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Sun, 28th May 2017

Event Organiser:

David Young
77 Winthrop Road, Bury St Edmunds, Suffolk, IP33 3UH
01284615548
davidk.young@sky.com

Results

Confirmed Results

National 400m Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
National 400m Championship - Results
1.  Andrew Leveton Ses Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sam Alison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

800m Handicap Heats

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Handicap Heats - Results
1.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

8km Scratch (National Endurance Series)

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Scratch (National Endurance Series) - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Foulkes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Gregory West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Caris Gregory West Suffolk Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

National Championship is only open to those Junior and Senior category riders who have entered this meeting by the closing date, are British Nationals, hold a UCI recognised competition licence and are current members of British Cycling

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 04/06/17 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 04/06/17 – 13:00
Youth Only, Youth
National 400m Championship Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
800m Handicap Heats Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
8km Scratch (National Endurance Series) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U10 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only,
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/06/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 04/06/17 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk