Cyclopark Summer Race Series #7

Closed Circuit , Gravesend – Thursday, 13 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

Series of 10 circuit races, comprising of seperate races for 3/4 women, 3/4 men and E/1/2 men.

Event Details

Event URN:

404700

Start Date:

Thu, 13th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hannah Graveney Awol Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Strila Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Bailey PRTZ cc Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Bridgewood Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Cragg Lewes Wanderers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ross Courtnell Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Benjamin Tappenden In Gear Quickvit CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Bull Bigfoot CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Powell Team TMC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emmeric Hurault Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Davies Team PB Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Lindsey Gateway Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Morgan Rhodes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Stanton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jez Fabes CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Luke Belton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Steve Coulson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Simon Bell 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Martin Kelly 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andrew Farndon 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Edward Lee-Six Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Graciano Thanet RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  David Paine Quick Release Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ian McKeown Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Andrew Morris CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Keith Hamilton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Glenn Hutchison Quick Release Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Daniel Hunt Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Ewan Muir 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Conrad Hill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Toby Hammond Thanet RC Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  David Fowler Deal Tri Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Austin Rhodes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  David Bishop Wigmore CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Mark Stockley Adalta Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Ian Hope Richmond Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Andres Henao Gomez Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dante Carpenter TAAP Cervelo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Nicholas Gill VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Calder Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richmond Rogers 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nigel Carpenter GS Vecchi Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Adam Colvin Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Series of 10 circuit races, comprising of seperate races for 3/4 women, 3/4 men and E/1/2 men.

Event Details

Event URN:

404700

Start Date:

Thu, 13th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hannah Graveney Awol Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Strila Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Bailey PRTZ cc Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Bridgewood Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Cragg Lewes Wanderers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ross Courtnell Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Benjamin Tappenden In Gear Quickvit CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Bull Bigfoot CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Powell Team TMC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emmeric Hurault Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Davies Team PB Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Lindsey Gateway Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Morgan Rhodes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Stanton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jez Fabes CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Luke Belton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Steve Coulson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Simon Bell 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Martin Kelly 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andrew Farndon 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Edward Lee-Six Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Graciano Thanet RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  David Paine Quick Release Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ian McKeown Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Andrew Morris CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Keith Hamilton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Glenn Hutchison Quick Release Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Daniel Hunt Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Ewan Muir 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Conrad Hill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Toby Hammond Thanet RC Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  David Fowler Deal Tri Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Austin Rhodes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  David Bishop Wigmore CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Mark Stockley Adalta Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Ian Hope Richmond Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Andres Henao Gomez Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dante Carpenter TAAP Cervelo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Nicholas Gill VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Calder Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richmond Rogers 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nigel Carpenter GS Vecchi Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Adam Colvin Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/07/17 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 13/07/17 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk