Portsmouth Evening Circuits #13

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 26 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

404567

Start Date:

Wed, 26th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
--- William Blount Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Myles Bradley Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hickman Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Ciara Blount Chapel Tri-Stars Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ethan Court VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Banks Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Mitchell Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Kevin Bell Langdale Lightweights Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Blackmore Southdown Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Garth McColville Honister '92 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sebastian Ottley Racing Club Ravenna Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Stocker Hargroves-Montezuma's Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luis Coutinho Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joseph Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Mitchell Webber BIKE Channel Canyon Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mike Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Ford VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Brooks VC St Raphael Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Vredestein Basso Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 19:10 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 26/07/17 – 19:10
Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 26/07/17 – 19:50
Regional C+, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

404567

Start Date:

Wed, 26th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
--- William Blount Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Myles Bradley Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hickman Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Ciara Blount Chapel Tri-Stars Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ethan Court VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Banks Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Mitchell Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Kevin Bell Langdale Lightweights Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Blackmore Southdown Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Garth McColville Honister '92 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sebastian Ottley Racing Club Ravenna Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Stocker Hargroves-Montezuma's Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luis Coutinho Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joseph Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Mitchell Webber BIKE Channel Canyon Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mike Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Ford VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Brooks VC St Raphael Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Vredestein Basso Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 18:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/07/17 – 18:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 19:10 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 26/07/17 – 19:10
Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/07/17 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 26/07/17 – 19:50
Regional C+, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk