OMEGA TRACK #4

Track , Portsmouth – Saturday, 01 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

404241

Start Date:

Sat, 1st Jul 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Event Organiser:

Susan Knight
21 Bedhampton Road, North End, Portsmouth, Hampshire, PO2 7JX
02392642226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Men's Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Meakin Finished 2nd 5

5. James Meakin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Brendan Drewett Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men's Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Elimination - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Meakin Finished 2nd 6

4. James Meakin -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men's Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points - Results
1.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Meakin Finished 2nd 0

8. James Meakin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men's Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch (2) - Results
1.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Scratch - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A 1km Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A 1km Handicap - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Sprint - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Points - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Scratch (2) - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth CD Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Scratch - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CD Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Dash - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth D Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Sprint - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Points - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Points - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CD Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Handicap - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CD Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Scratch (2) - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Men's Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, None
Men's Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A 1km Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth CD Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
JUNIOR Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
WOMEN Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
YOUTH Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Youth Only ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Youth Only,

Event Summary

Event Details

Event URN:

404241

Start Date:

Sat, 1st Jul 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Event Organiser:

Susan Knight
21 Bedhampton Road, North End, Portsmouth, Hampshire, PO2 7JX
02392642226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Men's Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Meakin Finished 2nd 5

5. James Meakin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Brendan Drewett Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men's Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Elimination - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Meakin Finished 2nd 6

4. James Meakin -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men's Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points - Results
1.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Meakin Finished 2nd 0

8. James Meakin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men's Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch (2) - Results
1.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Visser Hosté TAAP Storck Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Thomas Bowering PMR@Toachim House Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Benjamin Irving Hosté TAAP Storck Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Unknown Rider Did not finish 0

8. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Scratch - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A 1km Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A 1km Handicap - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Sprint - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Points - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Scratch (2) - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth CD Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Scratch - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CD Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Dash - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth D Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Sprint - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Points - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Points - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CD Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Handicap - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CD Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CD Scratch (2) - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ewan Watson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Men's Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, None
Men's Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men's Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A 1km Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth CD Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth CD Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 01/07/17 – 01:00
Youth Only, None
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
JUNIOR Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
WOMEN Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Regional C+ ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Regional C+,
YOUTH Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/07/17 13:00 Youth Only ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 01/07/17 – 13:00
Youth Only,

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk