Calshot Winter Track League 2016/17 #11

Track League , Southampton – Sunday, 29 Jan 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

403516

Start Date:

Sun, 29th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior B - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 28 Lap Scratch - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Points Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16/U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Warm Up - Results
1.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - 1km Scratch - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Points Race - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Handicap - Results
1.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 29/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior B - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Youth U16/U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

403516

Start Date:

Sun, 29th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior B - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 28 Lap Scratch - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Points Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16/U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Warm Up - Results
1.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - 1km Scratch - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Points Race - Results
1.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Handicap - Results
1.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 29/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior B - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Youth U16/U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 29/01/17 – 01:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk