Calshot Winter Track League 2016/17 #10

Track League , Southampton – Sunday, 22 Jan 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

403515

Start Date:

Sun, 22nd Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Event Organiser:

Susan Knight

Results

Confirmed Results

Senior AB - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - 28 Lap Scratch - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Points Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16/U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Warm Up - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - 1km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Points Race - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Handicap - Results
1.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Scratch Race - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Warm Up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - 1km Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 22/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 22/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior AB - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Youth U16/U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Youth U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

403515

Start Date:

Sun, 22nd Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Event Organiser:

Susan Knight

Results

Confirmed Results

Senior AB - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - 28 Lap Scratch - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Points Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16/U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Warm Up - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - 1km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Points Race - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Handicap - Results
1.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 - Scratch Race - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Thornycroft Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Finished 0

2. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Warm Up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - 1km Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 22/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 22/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior AB - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Youth U16/U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Youth U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 22/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 22/01/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk