Calshot Winter Track League 2016/17 #8

Track League , Southampton – Sunday, 08 Jan 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

403513

Start Date:

Sun, 8th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B/Youth A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Points Race - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B/Youth A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Sprint - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B/Youth A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Scratch Race - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Warm Up - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - 1km Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Gregory Eastham Finished 0

7. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Gregory Eastham Finished 0

6. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Warm Up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - 1km Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Handicap - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U8 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 08/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 08/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B/Youth A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B/Youth A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth A - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B/Youth A - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Youth U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Youth U8 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C,
Youth U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

403513

Start Date:

Sun, 8th Jan 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B/Youth A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Points Race - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B/Youth A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Sprint - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B/Youth A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B/Youth A - Scratch Race - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gilbert High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Warm Up - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - 1km Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Brody Crockford Southampton CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - 1km Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Gregory Eastham Finished 0

7. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Gregory Eastham Finished 0

6. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Warm Up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - 1km Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Handicap - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U8 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U8 - Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 08/01/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 08/01/17 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior B/Youth A - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B/Youth A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B/Youth A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Senior B - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth A - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Senior B/Youth A - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Youth U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Youth U8 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C, None
Youth U8 - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00
Regional C,
Youth U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/01/17 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 08/01/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk