t1diabetes.info - Sugar Free!! Circuit Races

Closed Circuit , Bath – Sunday, 14 Aug 2016

Event Summary

Event Overview

Event is open to all riders but is promoted by t1diabetes.info which wishes to make people aware that Sport is beneficial for all.

Event Details

Event URN:

399253

Start Date:

Sun, 14th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Wed, 10th Aug 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jennifer Powell Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Cooksey Army Cycling Union Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Leitch Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Milo Girardet Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Warren Cycology Sunwise Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mitchell Hill Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Barnaby Speller Velo Club Walcot Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Luke Bodley Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gary Hobbs Stroud Valley Velos Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chris Reed Dream Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Hann Radeon-Cycology RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Peter Burrows Finished 4th 0

13. Peter Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Matthew Snook St Margarets Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Williams Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Lukasz Sznajder Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Owen Prior Exeter Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  George Clark Finished N/A 0

18. George Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Cottington Bath Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Brown Dream Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stephen Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Perry T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lee Davis Uttoxeter Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gary Sheppard Bath Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Rutter Cheltenham & County CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Westlake Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Sharp Finished 3rd 3

7. Tom Sharp -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Dominik Burchette Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Creasey Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Shaun Cook Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lewis Braithwaite Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Grant Leavy Finished 3rd 0

14. Grant Leavy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tom Maisey Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andy Edwards Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Simon White Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ryan Baggs Cycology Sunwise Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Grenfell Bath Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Ravenhill Newbury RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jason White Ride 24/7 Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Matthew Webster St Margarets Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Liam Bromiley University of Bath Cycling Clu... Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ross Evans Cycology Sunwise Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Turner KTM UK Factory MTB Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jacob Pilkington Performance Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
--- George Beck Bath Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Thompson Performance Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Witts Ride 24/7 Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fred Ball Andover Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Gulliford Bath Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Plummer Mid Devon CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Winfield North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
--- Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Annie May Elliott Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esme Chard Finished 0

2. Esme Chard -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Morgan Pontyclun Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eimear Morgan Pontyclun Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 12:45 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 12:45
Women Only, Band 4
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 13:35 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 13:35
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 14:30 Regional Masters C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 14:30
Regional Masters C+, Band 5
40 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 15:25 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 15:25
Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 16:25 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 16:25
National B, Band 3
01 hr 10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 11:10 Youth Only Youth --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 11:10
Youth Only, Youth
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:31 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:31
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Event is open to all riders but is promoted by t1diabetes.info which wishes to make people aware that Sport is beneficial for all.

Event Details

Event URN:

399253

Start Date:

Sun, 14th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Wed, 10th Aug 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jennifer Powell Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Cooksey Army Cycling Union Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Leitch Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Milo Girardet Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Warren Cycology Sunwise Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mitchell Hill Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Barnaby Speller Velo Club Walcot Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Luke Bodley Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gary Hobbs Stroud Valley Velos Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chris Reed Dream Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Hann Radeon-Cycology RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Peter Burrows Finished 4th 0

13. Peter Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Matthew Snook St Margarets Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Williams Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Lukasz Sznajder Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Owen Prior Exeter Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  George Clark Finished N/A 0

18. George Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Cottington Bath Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Brown Dream Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stephen Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Perry T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lee Davis Uttoxeter Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gary Sheppard Bath Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Rutter Cheltenham & County CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Westlake Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Sharp Finished 3rd 3

7. Tom Sharp -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Dominik Burchette Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Creasey Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Shaun Cook Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lewis Braithwaite Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Grant Leavy Finished 3rd 0

14. Grant Leavy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tom Maisey Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andy Edwards Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Simon White Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ryan Baggs Cycology Sunwise Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Grenfell Bath Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Ravenhill Newbury RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jason White Ride 24/7 Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Matthew Webster St Margarets Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Liam Bromiley University of Bath Cycling Clu... Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ross Evans Cycology Sunwise Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Turner KTM UK Factory MTB Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jacob Pilkington Performance Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
--- George Beck Bath Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Thompson Performance Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Witts Ride 24/7 Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fred Ball Andover Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Gulliford Bath Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Plummer Mid Devon CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Winfield North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
--- Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Annie May Elliott Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esme Chard Finished 0

2. Esme Chard -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Morgan Pontyclun Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eimear Morgan Pontyclun Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 12:45 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 12:45
Women Only, Band 4
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 13:35 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 13:35
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 14:30 Regional Masters C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 14:30
Regional Masters C+, Band 5
40 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 15:25 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 15:25
Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 16:25 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 14/08/16 – 16:25
National B, Band 3
01 hr 10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 11:10 Youth Only Youth --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 11:10
Youth Only, Youth
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:31 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:31
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 10:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 14/08/16 – 10:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/08/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk