t1diabetes.info - Sugar Free!! Circuit Races

Closed Circuit , Bath – Sunday, 31 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Event is open to all riders but is promoted by t1diabetes.info which wishes to make people aware that Sport is beneficial for all.

Event Details

Event URN:

398418

Start Date:

Sun, 31st Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Wed, 27th Jul 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Megan Dickerson University of Bristol CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Phoebe Davis VeloVitesse Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Emma Sainsbury-Munn VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Poppy Thompson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Grover Velo Club Walcot Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Hill Bristol RC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Milo Girardet Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Hicks Cycology Sunwise Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Leitch Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Donald Fraser University of Bristol CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Scott Fryer Finished 4th 2

8. Scott Fryer -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Kavanagh Chippenham & Dist Whls Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Samuel Holder Manchester BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Burrows Finished 4th 0

14. Peter Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Stephens Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Philip Moyne Finished 4th 0

16. Philip Moyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alex Sheppard Velo Club Montpellier Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Luke Bodley Army Cycling Union Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Dawe Did not finish 0

17. Daniel Dawe -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Ryan Edge Did not finish 4th 0

17. Ryan Edge -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ryan England Woodmancote Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Samuel Gaskin Did not finish 4th 0

17. Samuel Gaskin -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Oddy VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Chris Reed Dream Cycling Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Tom Wodehouse Did not finish 4th 0

17. Tom Wodehouse -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Karlis Zivtins Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Davis VeloVitesse Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Steven Cottington Bath Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Simon Oddy VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Charles Coleman Forever Pedalling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Borek Forever Pedalling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Giles Greening Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Parker University of Bristol CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher McGovern T1Diabetes.info Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Packer Velo Club Montpellier Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stephen Brown Dream Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dominik Burchette Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Julian Lockwood Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tavis Walker T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tom Radburn Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ross Bury Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Theo Brumhead Bristol South CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Liam Cahill Cycology Sunwise Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lloyd Dobson Army Cycling Union Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Harris Bristol RC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Henderson Westbury Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Pleming University of Bristol CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Giles Prentice Velo Club Walcot Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Wadsworth Clevedon & District RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Williams Bristol RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Pym Raleigh GAC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owen James Catford CC Equipe/Banks Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rhys Williams Zappi Racing Team Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ross Evans Cycology Sunwise Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Billyard Zappi Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jack Mattock Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Craig Wallduck Dream Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gerry Bowditch Dream Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Bradbury Ride 24/7 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jeremy Brougham Adalta Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Jake Hollins Canyon UK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Perry Cycology Sunwise Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Brennan Townshend Saint Piran Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jason White Ride 24/7 Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  David Middleton Cardiff Ajax CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Fred Ball Andover Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Tayler Clevedon & District RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Taylor Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Dibble Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Luke Tayler Finished C 0

5. Luke Tayler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joshua Lang BAD Tri Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

All entries will be accepted on a first come first served basis.

On Line Entry Only

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 12:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 12:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 13:35 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 13:35
Regional C+, Band 5
40 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 14:30 Regional Masters C+ Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 14:30
Regional Masters C+, Band 4
40 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 15:25 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 15:25
Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 16:25 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 16:25
National B, Band 3
01 hr 10 mins
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 11:10 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 11:10

U16

Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:30

U14

Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:31 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:31

U12

Youth Only, None
25 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Event is open to all riders but is promoted by t1diabetes.info which wishes to make people aware that Sport is beneficial for all.

Event Details

Event URN:

398418

Start Date:

Sun, 31st Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Wed, 27th Jul 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Megan Dickerson University of Bristol CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Phoebe Davis VeloVitesse Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Emma Sainsbury-Munn VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Poppy Thompson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Grover Velo Club Walcot Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Hill Bristol RC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Milo Girardet Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Hicks Cycology Sunwise Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Leitch Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Donald Fraser University of Bristol CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Scott Fryer Finished 4th 2

8. Scott Fryer -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Kavanagh Chippenham & Dist Whls Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Samuel Holder Manchester BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Burrows Finished 4th 0

14. Peter Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Stephens Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Philip Moyne Finished 4th 0

16. Philip Moyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alex Sheppard Velo Club Montpellier Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Luke Bodley Army Cycling Union Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Dawe Did not finish 0

17. Daniel Dawe -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Ryan Edge Did not finish 4th 0

17. Ryan Edge -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ryan England Woodmancote Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Samuel Gaskin Did not finish 4th 0

17. Samuel Gaskin -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Oddy VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Chris Reed Dream Cycling Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Tom Wodehouse Did not finish 4th 0

17. Tom Wodehouse -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Karlis Zivtins Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Davis VeloVitesse Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Steven Cottington Bath Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Simon Oddy VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Charles Coleman Forever Pedalling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Borek Forever Pedalling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Giles Greening Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Parker University of Bristol CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher McGovern T1Diabetes.info Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Packer Velo Club Montpellier Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stephen Brown Dream Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dominik Burchette Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Julian Lockwood Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tavis Walker T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tom Radburn Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ross Bury Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Theo Brumhead Bristol South CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Liam Cahill Cycology Sunwise Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lloyd Dobson Army Cycling Union Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Harris Bristol RC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Henderson Westbury Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Pleming University of Bristol CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Giles Prentice Velo Club Walcot Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Wadsworth Clevedon & District RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Williams Bristol RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Pym Raleigh GAC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owen James Catford CC Equipe/Banks Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rhys Williams Zappi Racing Team Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ross Evans Cycology Sunwise Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Billyard Zappi Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jack Mattock Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Craig Wallduck Dream Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gerry Bowditch Dream Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Bradbury Ride 24/7 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jeremy Brougham Adalta Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Jake Hollins Canyon UK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Perry Cycology Sunwise Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Brennan Townshend Saint Piran Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jason White Ride 24/7 Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  David Middleton Cardiff Ajax CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Fred Ball Andover Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Tayler Clevedon & District RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Taylor Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Dibble Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Luke Tayler Finished C 0

5. Luke Tayler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joshua Lang BAD Tri Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Beveridge Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

All entries will be accepted on a first come first served basis.

On Line Entry Only

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 12:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 12:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 13:35 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 13:35
Regional C+, Band 5
40 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 14:30 Regional Masters C+ Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 14:30
Regional Masters C+, Band 4
40 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 15:25 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 15:25
Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 16:25 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 31/07/16 – 16:25
National B, Band 3
01 hr 10 mins
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 11:10 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 11:10

U16

Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:30

U14

Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:31 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:31

U12

Youth Only, None
25 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 10:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/07/16 – 10:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk