Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #8

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 02 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently  starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

394852

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
View map

Entry close date

Wed, 1st Jun 2016

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Toby Willson Finished 4th 10

1. Toby Willson -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dean Abraham Club Corley Cycles Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kieran Munday Shutt Ridley RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Grimble Bicester Millennium CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Baker Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Unknown Rider Finished 0

6. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jamie Noel Abingdon Race Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Adekanye Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Hope TMG Horizon Cycling Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Denzil Carr VCT Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Martyn Wisken Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Gullefer 700CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mike Beeson Finished 4th 0

15. Mike Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Danny Hawksford St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  David Sheekey Finished 0

19. David Sheekey -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Steve Denmon Finished 0

20. Steve Denmon -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Mark Whistler Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lauren Humphreys Team Wiggins Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Lee Team Wiggins Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adriana Borowska North Bucks RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Linda Dewhurst Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Rix Loughborough Students CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Exley Team Corley Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Edward Giles Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Hyde Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Christopher Hart CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tim Edwins JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Richard Edwards CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Marcus Burnett Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Luke Morgan Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Roberts Zappi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Hunt Pedalworks Performance Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Cross Brivelo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregory Gaiger LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Southern Wellingborough Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stewart Mackay Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joshua Avery Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Leverton Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Tom Perry 45 Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Toby Maloy Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently  starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

394852

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
View map

Entry close date

Wed, 1st Jun 2016

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Toby Willson Finished 4th 10

1. Toby Willson -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dean Abraham Club Corley Cycles Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kieran Munday Shutt Ridley RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Grimble Bicester Millennium CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Baker Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Unknown Rider Finished 0

6. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jamie Noel Abingdon Race Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Adekanye Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Hope TMG Horizon Cycling Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Denzil Carr VCT Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Martyn Wisken Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Gullefer 700CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mike Beeson Finished 4th 0

15. Mike Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Danny Hawksford St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  David Sheekey Finished 0

19. David Sheekey -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Steve Denmon Finished 0

20. Steve Denmon -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Mark Whistler Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lauren Humphreys Team Wiggins Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Lee Team Wiggins Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adriana Borowska North Bucks RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Linda Dewhurst Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Rix Loughborough Students CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Exley Team Corley Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Edward Giles Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Hyde Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Christopher Hart CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tim Edwins JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Richard Edwards CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Marcus Burnett Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Luke Morgan Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Roberts Zappi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Hunt Pedalworks Performance Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Cross Brivelo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregory Gaiger LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Southern Wellingborough Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stewart Mackay Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joshua Avery Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Leverton Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Tom Perry 45 Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Toby Maloy Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk