Litherland Circuit League #12

Closed Circuit , Liverpool – Wednesday, 22 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

393783

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Maxwell Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Johnson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cydney Shields Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  David Unsworth Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jake Owens En Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Catrin Rafique Birkenhead North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kitty Cunniffe Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Peers Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Will Page Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt Mercer Albarosa Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sean Boswell LJMU Cycling Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  George Boardman Birkenhead North End CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Steele Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Brookfield Liverpool Century RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Philip Christoffer Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jake Holder Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Growcott LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Neil Laing Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul McHugh Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Dillon Byrne Tarteletto - Isorex Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Declan Hudson High On Bikes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Ball VC Hettange Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Williams Kuota - GSG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Timothy Lawson Secret-Training.cc Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Salcedo LJMU Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 22/06/16 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 22/06/16 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 22/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

393783

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Maxwell Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Johnson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cydney Shields Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  David Unsworth Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jake Owens En Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Catrin Rafique Birkenhead North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kitty Cunniffe Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Peers Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Will Page Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt Mercer Albarosa Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sean Boswell LJMU Cycling Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  George Boardman Birkenhead North End CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Steele Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Brookfield Liverpool Century RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Philip Christoffer Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jake Holder Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Growcott LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Neil Laing Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul McHugh Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Dillon Byrne Tarteletto - Isorex Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Declan Hudson High On Bikes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Ball VC Hettange Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Williams Kuota - GSG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Timothy Lawson Secret-Training.cc Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Salcedo LJMU Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 22/06/16 – 18:15
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 22/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 22/06/16 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 22/06/16 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 22/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk