Welwyn Track League Open Meeting

Track , Welwyn Garden City – Friday, 16 Sep 2016

Event Summary

Event Overview

To end the Welwyn Track League season Welwyn Wheelers are hosting an Open Track League Meeting for Youth, Junior and Senior riders.

The evening of racing will be made up of 4 races for each category and may include a Scratch, Devil, Points, Sprint - final programme to be published at a later date.

Registration for the Welwyn Track League is not required.

Event Details

Event URN:

391756

Start Date:

Fri, 16th Sep 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Entry close date

Tue, 13th Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Points - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Eliminator - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Scratch - Results
1.  James Farrington Avenista Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Gallacher Endeavour RT Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Points - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Farrington Avenista Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Eliminator - Results
1.  James Farrington Avenista Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Gallacher Endeavour RT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 10 Mile - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Eliminator - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Eliminator - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Eliminator - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Eliminator - Results
1.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Handicap - Results
1.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
E/1/2 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U16

Youth Only, Youth
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U14

Youth Only, Youth
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U12

Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12 Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12 Eliminator Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U10

Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Eliminator Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12/U10 Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U8

Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

To end the Welwyn Track League season Welwyn Wheelers are hosting an Open Track League Meeting for Youth, Junior and Senior riders.

The evening of racing will be made up of 4 races for each category and may include a Scratch, Devil, Points, Sprint - final programme to be published at a later date.

Registration for the Welwyn Track League is not required.

Event Details

Event URN:

391756

Start Date:

Fri, 16th Sep 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Entry close date

Tue, 13th Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Points - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Eliminator - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Scratch - Results
1.  James Farrington Avenista Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Gallacher Endeavour RT Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Points - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Farrington Avenista Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Eliminator - Results
1.  James Farrington Avenista Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Gallacher Endeavour RT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 10 Mile - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Eliminator - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Eliminator - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Eliminator - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Eliminator - Results
1.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Handicap - Results
1.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
E/1/2 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
3/4 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U16

Youth Only, Youth
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U14

Youth Only, Youth
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only Youth ---
Fri 16/09/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U12

Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12 Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12 Eliminator Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U10

Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U10 Eliminator Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U12/U10 Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 01:00 Youth Only ---
Fri 16/09/16 – 01:00
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/16 19:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/16 – 19:00

U8

Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk