Surrey League Angmering Youth Series #6

Closed Circuit , West Sussex – Monday, 16 May 2016

Event Summary

Event Overview

Entry fee for Surrey League members is £5.00 Entry fee for non Surrey League members is £7.00 Entry on the day only at the event 19 events every Monday except Bank Holidays From April 4th to August 22nd, inclusive. Run on an omnium system.

Event Details

Event URN:

391534

Start Date:

Mon, 16th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Water Lane, Angmering, West Sussex, BN16 4EJ
View map

Results

Confirmed Results

B/C/D/E 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Scratch - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Handicap - Results
1.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C 2 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C 2 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 5 Lap Scratchycap

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Scratchycap - Results
1.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth - Overall On Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - Overall On Points - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, None
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Youth
B/C/D/E 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C 2 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 5 Lap Scratchycap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth - Overall On Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Entry fee for Surrey League members is £5.00 Entry fee for non Surrey League members is £7.00 Entry on the day only at the event 19 events every Monday except Bank Holidays From April 4th to August 22nd, inclusive. Run on an omnium system.

Event Details

Event URN:

391534

Start Date:

Mon, 16th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Water Lane, Angmering, West Sussex, BN16 4EJ
View map

Results

Confirmed Results

B/C/D/E 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Scratch - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Handicap - Results
1.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C 2 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C 2 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 5 Lap Scratchycap

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 5 Lap Scratchycap - Results
1.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

B/C/D/E 1 Lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
B/C/D/E 1 Lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth - Overall On Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - Overall On Points - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Heath VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Matthew Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, None
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Youth
B/C/D/E 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C 2 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 5 Lap Scratchycap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
B/C/D/E 1 Lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 16/05/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth - Overall On Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/05/16 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Mon 16/05/16 – 18:30
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk