MuleBar/Godleys Cycles NE Prissick Spring Shield

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 19 Mar 2016

Event Summary

Event Overview

The 2016 NE Prissick Spring Shield with Highfield Kitchens and Godleys Cycles and MuleBar.

4th cat novice, 3rd/4th cat; E/1/2/3; Women only; Youth A/B/C/D/E

Event Details

Event URN:

391475

Start Date:

Sat, 19th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Entry close date

Sun, 13th Mar 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Harry Tanfield Pedal Heaven Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Scott Auld Zappi Racing Team Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Craig Anderson Cycleways-SG Petch Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Sean Noon Spokes Racing Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Peter Boyes TS Racing Team - OTR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Turvey Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hannah Rhodes-Patterson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Cramoysan Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nikki Metcalfe Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Smart TS Racing Team - OTR Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Davidson Cestria Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Verrill Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Lawson Prima Team Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Greg Booth Manilla GRN Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Steve Wilson MTS Cycle Sport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Lamb Boneshakers Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Chris Murkin Adept Precision RT/NE Healthca... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael King Houghton Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ted Folland Finished N/A 0

4. Ted Folland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Orpin Finished 4th 5

5. Ben Orpin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Marion Hughes Finished 0

7. Marion Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Wilcock Manilla GRN Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Wilson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cameron Thompson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Brown Cycleways-SG Petch Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jay Dixon Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Prentice Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alana Prior Manilla GRN Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ted Buckingham Tyneside Vagabonds CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Kinghorn Durham City Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Michael Tait Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Cole Finished C 0

7. Matthew Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  . . Allen Valley Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harry Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Makepeace Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oran Kinghorn Durham City Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  William Stacey Finished 0

8. William Stacey -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rowan Bell Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 14:50 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 14:50
National B, Band 3
48km / 30 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 12:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 12:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 13:25 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 13:25

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 14:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sat 19/03/16 – 14:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 13:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sat 19/03/16 – 13:05
Youth Only, None
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

The 2016 NE Prissick Spring Shield with Highfield Kitchens and Godleys Cycles and MuleBar.

4th cat novice, 3rd/4th cat; E/1/2/3; Women only; Youth A/B/C/D/E

Event Details

Event URN:

391475

Start Date:

Sat, 19th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Entry close date

Sun, 13th Mar 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Harry Tanfield Pedal Heaven Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Scott Auld Zappi Racing Team Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Craig Anderson Cycleways-SG Petch Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Sean Noon Spokes Racing Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Peter Boyes TS Racing Team - OTR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Turvey Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hannah Rhodes-Patterson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Cramoysan Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nikki Metcalfe Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Smart TS Racing Team - OTR Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Davidson Cestria Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Verrill Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Lawson Prima Team Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Greg Booth Manilla GRN Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Steve Wilson MTS Cycle Sport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Lamb Boneshakers Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Chris Murkin Adept Precision RT/NE Healthca... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael King Houghton Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ted Folland Finished N/A 0

4. Ted Folland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Orpin Finished 4th 5

5. Ben Orpin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Marion Hughes Finished 0

7. Marion Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Wilcock Manilla GRN Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Wilson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cameron Thompson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Brown Cycleways-SG Petch Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jay Dixon Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Prentice Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alana Prior Manilla GRN Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ted Buckingham Tyneside Vagabonds CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Kinghorn Durham City Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Michael Tait Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Cole Finished C 0

7. Matthew Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  . . Allen Valley Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harry Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Makepeace Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oran Kinghorn Durham City Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  William Stacey Finished 0

8. William Stacey -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rowan Bell Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 14:50 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 14:50
National B, Band 3
48km / 30 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 12:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 12:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 13:25 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 13:25

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£12.50), On Day: (£15.00)
Sat 19/03/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 14:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sat 19/03/16 – 14:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 13:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sat 19/03/16 – 13:05
Youth Only, None
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk