Somerset RC - The Bicycle Chain Circuit Races #1

Closed Circuit , Exeter – Sunday, 06 Mar 2016

Event Summary

Event Overview

Somerset RC - The Bicycle Chain Closed Circuit Race Day

--------------

South West Youth Series 2016 event.

Youth E – 1200 – 1215 (10-15Min Race)

Youth C+D 1220 – 1240 (15-20Min Race)

Youth A+B 1250 – 1330 (40Min Race)

3+4 Cats  Mens  1340 – 1425 - (40 mins + 3 laps)

Women’s  All Cats 1440 – 1525 (30 mins + 3 laps)

E/1/2/3  Cats   1535 - 1635 (50 mins + 3 laps)

Race Format:

Category E, D & C:

  • Points allocation 15,12,10, 8,6,5,4,3,2,1 for first ten riders in each category.
  • No British Cycling ranking points are awarded for categories C/D/E

Category  A&B:

  • All A&B races will be combined.  
  • Points allocation 15,12,10, 8,6,5,4,3,2,1 for first ten riders in each round, for the top ten in youth A & B categories combined.
  • British Cycling ranking points will be awarded to Youth Category A and B riders accordingly.
  • A&B Category Only - One prime/sprint lap within the race

*All race durations and start times are subject to change due to factors including light and weather conditions, as well as the progression of other events in the program.

Adualt Entry fee via the British Cycling online entry system for all senior races is £16. The Day Entry fee will be £20.

Online Entry will close on Wednesday evening at midnight. Places in all races are available on a first come-first served basis and there is no guarantee of the availability of Day Entries.

Prize money will be awarded on the night of the event. Riders must be present to collect their prize. The total prize pot for each round will be adjusted according to the number of riders who have pre-entered across all races for that round. Prizes for each race in a round will be:

Races with >20 entrants: 1st, 2nd and 3rd place

Races with 10-20 entrants: 1st and 2nd place

Races with <10 entrants: 1st place only

Info for Riders

STAY OFF THE GRASS AT ALL TIMES..

Sign on will be open 1 hour before your race. Please exit the circuit promptly following your race, to ensure the race program can continue without becoming affected by light conditions. Riders waiting to enter the circuit, please leave space for riders to exit. Laps out will be at the discretion of the commissaries, please report to the start/finish line on time or you may miss out on your race.

Event Details

Event URN:

391258

Start Date:

Sun, 6th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Westpoint Centre, Clyst St Mary, Exeter, Devon, EX5 1DJ

View map

Entry close date

Wed, 2nd Mar 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph West Team Backstedt/Hotchillee Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alfie Peters T1Diabetes.info Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Corey Bale Cycle Sport Dynamo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bradley Messenger Mid Devon CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Hinds Quantock Quickriders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tristan Davies One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Cowdry Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Benford Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Loosemore 1st Chard Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Thomas Batchelor Taw Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Owen Puckey Rutrainingtoday CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Maynard One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace Jordan Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Freddy Birchill Certini Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Stone North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Berry One and All Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ayrton Smith Finished B 1

9. Ayrton Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Pullen Taw Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Armstrong Taw Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Cox Somerset Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ethan Roberts Taw Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Searle North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fletcher Powe North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reuben Heal Revo Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Faun Quantock Quickriders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joshua Batchelor Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ben Shackson North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sam Puttipap Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Henry Howells Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Earthy Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Winfield North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucas Earthy Team Tor 2000 KALAS Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Goldsmith Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jack Gallimore Finished 0

5. Jack Gallimore -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hollie Morrish North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Roxie Powe North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Evie Shackson North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Morgan Wilson Finished 0

1. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Douglas Carr Finished E 0

2. Douglas Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Joseph Lewis Finished 0

3. Joseph Lewis -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Edolie Wilson Taw Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Driver Somerset Road Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bethany Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Juliet Elliott Mid Devon CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Miriam Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hetty Summerhayes Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rebecca Cornwell Taw Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lizzy Campbell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  George Pym Raleigh GAC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elliot Redfern HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jack Ibbotson Exeter Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Birkinshaw Exeter Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Luke Barfoot Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charles Powell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Scott Tomkinson Lanhydrock Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Hitchens Mid Devon CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Joseph Saunders Brother NRG Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tim Southcombe Somerset Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alex Hart Primera-TeamJobs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Salvidge Exeter Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Norris Tri UK Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Borrett Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Potts Somerset Road Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Kevin Jones Somerset Road Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steven Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 14:40 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 14:40
Women Only, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 15:35 National B Band 3 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 15:35
National B, Band 3
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 13:40 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 13:40

3/4

Regional C+, Band 5 | 3rd, 4th
40 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:50 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/03/16 – 12:50
Youth Only, Band 5
40 mins
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 06/03/16 – 12:20
Youth Only, None
20 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 06/03/16 – 12:00

U8

Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Somerset RC - The Bicycle Chain Closed Circuit Race Day

--------------

South West Youth Series 2016 event.

Youth E – 1200 – 1215 (10-15Min Race)

Youth C+D 1220 – 1240 (15-20Min Race)

Youth A+B 1250 – 1330 (40Min Race)

3+4 Cats  Mens  1340 – 1425 - (40 mins + 3 laps)

Women’s  All Cats 1440 – 1525 (30 mins + 3 laps)

E/1/2/3  Cats   1535 - 1635 (50 mins + 3 laps)

Race Format:

Category E, D & C:

  • Points allocation 15,12,10, 8,6,5,4,3,2,1 for first ten riders in each category.
  • No British Cycling ranking points are awarded for categories C/D/E

Category  A&B:

  • All A&B races will be combined.  
  • Points allocation 15,12,10, 8,6,5,4,3,2,1 for first ten riders in each round, for the top ten in youth A & B categories combined.
  • British Cycling ranking points will be awarded to Youth Category A and B riders accordingly.
  • A&B Category Only - One prime/sprint lap within the race

*All race durations and start times are subject to change due to factors including light and weather conditions, as well as the progression of other events in the program.

Adualt Entry fee via the British Cycling online entry system for all senior races is £16. The Day Entry fee will be £20.

Online Entry will close on Wednesday evening at midnight. Places in all races are available on a first come-first served basis and there is no guarantee of the availability of Day Entries.

Prize money will be awarded on the night of the event. Riders must be present to collect their prize. The total prize pot for each round will be adjusted according to the number of riders who have pre-entered across all races for that round. Prizes for each race in a round will be:

Races with >20 entrants: 1st, 2nd and 3rd place

Races with 10-20 entrants: 1st and 2nd place

Races with <10 entrants: 1st place only

Info for Riders

STAY OFF THE GRASS AT ALL TIMES..

Sign on will be open 1 hour before your race. Please exit the circuit promptly following your race, to ensure the race program can continue without becoming affected by light conditions. Riders waiting to enter the circuit, please leave space for riders to exit. Laps out will be at the discretion of the commissaries, please report to the start/finish line on time or you may miss out on your race.

Event Details

Event URN:

391258

Start Date:

Sun, 6th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Westpoint Centre, Clyst St Mary, Exeter, Devon, EX5 1DJ

View map

Entry close date

Wed, 2nd Mar 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph West Team Backstedt/Hotchillee Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alfie Peters T1Diabetes.info Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Corey Bale Cycle Sport Dynamo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bradley Messenger Mid Devon CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Hinds Quantock Quickriders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tristan Davies One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Cowdry Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Benford Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Loosemore 1st Chard Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Thomas Batchelor Taw Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Owen Puckey Rutrainingtoday CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Maynard One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace Jordan Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Freddy Birchill Certini Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Stone North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Berry One and All Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ayrton Smith Finished B 1

9. Ayrton Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Pullen Taw Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Armstrong Taw Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Cox Somerset Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ethan Roberts Taw Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Searle North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fletcher Powe North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reuben Heal Revo Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Faun Quantock Quickriders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joshua Batchelor Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ben Shackson North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sam Puttipap Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Henry Howells Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Earthy Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Winfield North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucas Earthy Team Tor 2000 KALAS Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Goldsmith Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jack Gallimore Finished 0

5. Jack Gallimore -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hollie Morrish North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Roxie Powe North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Evie Shackson North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Morgan Wilson Finished 0

1. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Douglas Carr Finished E 0

2. Douglas Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Joseph Lewis Finished 0

3. Joseph Lewis -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Edolie Wilson Taw Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Driver Somerset Road Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bethany Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Juliet Elliott Mid Devon CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Miriam Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hetty Summerhayes Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rebecca Cornwell Taw Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lizzy Campbell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  George Pym Raleigh GAC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elliot Redfern HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jack Ibbotson Exeter Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Birkinshaw Exeter Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Luke Barfoot Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charles Powell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Scott Tomkinson Lanhydrock Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Hitchens Mid Devon CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Joseph Saunders Brother NRG Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tim Southcombe Somerset Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alex Hart Primera-TeamJobs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Salvidge Exeter Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Norris Tri UK Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Borrett Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Potts Somerset Road Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Kevin Jones Somerset Road Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steven Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 06/03/16 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 14:40 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 14:40
Women Only, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 15:35 National B Band 3 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 15:35
National B, Band 3
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 13:40 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/03/16 – 13:40

3/4

Regional C+, Band 5 | 3rd, 4th
40 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:50 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/03/16 – 12:50
Youth Only, Band 5
40 mins
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 06/03/16 – 12:20
Youth Only, None
20 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/03/16 12:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 06/03/16 – 12:00

U8

Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk