Behind The Bikeshed's Summer Series 10

Closed Circuit , Andover – Tuesday, 16 Aug 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

388293

Start Date:

Tue, 16th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
View map

Entry close date

Sun, 14th Aug 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oscar Hutchings Primera-TeamJobs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lee Frost Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sam Christy London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Downie Spokes BPC Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dexter Gardias Pedal Heaven Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Thomas Bowering PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Liam Walsh VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Michael Ford VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Haynes Brother NRG Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Hitt TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Stainton-Ellis Excel Pedal Heaven Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ashley Martin Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  David Larcombe Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jed Webber Alpcycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Leon Stoneman Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Gareth Dickinson VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Lambton Oxford University Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Mackay Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Robert Hurd Finished 3rd 0

29. Robert Hurd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Billings Cycology Sunwise Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Paul Double Velo Club Venta Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Matthew Griffin Cycology Sunwise Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jonathan Gates Royal Air Force CA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Edward Rollitt Velo Club Venta Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matt Owen London Dynamo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Burningham Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Rutter Cheltenham & County CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Radburn Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Pullen SunSport Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matt Twelvetrees Horsham Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nick Yarworth Team Ford Ecoboost Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ollie Williams VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mark Puddicombe Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  George Skinner Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Neil Pooley Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Humphreys Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  James Cooper Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ian Hicks Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Steven Jones Mid Devon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Walsingham Horsham Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Tristan White DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Darren Rhymer Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Keith Gandy VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Adam Faux Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Michael Murphy Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Harry Charles Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  George Creasey Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Christopher Hughes Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Michael Wilcox Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Tom Burnley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Daniel Stephens Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Richard Beadle London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Leigh Banks Finished 3rd 0

48. Leigh Banks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Alexander Cross Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Shane Banks Finished 4th 8

2. Shane Banks -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Grey Newbury RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darryl Strong DHCyclesport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Wright Veloton Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matthew Peters Army Cycling Union Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Richard Kendal Cotswold Veldrijden Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Woodhouse Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Howse Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Liam Barr Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Cutter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Greg Cox London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Gowling Finished 4th 0

14. Paul Gowling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Fryer Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kevin Easterbrook Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Barry Eeles North Hampshire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Keane Finished 4th 0

18. Robert Keane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Stuart Irving Finished 4th 0

19. Stuart Irving -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Eng-Jon Ong Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tony Clack Farnborough & Camberley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Tom Bandy Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Simon Dodd Royal Air Force CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Thomas Marriott Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jamie Doel DHCyclesport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Charlie Carlyle-Ive Glasgow Cycle Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Vince Stone Finished 0

31. Vince Stone -

Points: 0 | Status: Finished
32.  David Martin Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Nicola Juniper Team Ford Ecoboost Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adele Martin Team Ford Ecoboost Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charmaine Porter Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jennifer Powell Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sophie Fennell Team Ford Ecoboost Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Charlotte Hanson VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Imogen Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Poppy Thompson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:45 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:45
Regional C+, Band 5
12 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:46 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:46
Regional C+, Band 5
9 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:48 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:48
Regional C+, Band 5
9 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:47 Women Only Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:47
Women Only, Band 5
9 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

388293

Start Date:

Tue, 16th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
View map

Entry close date

Sun, 14th Aug 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oscar Hutchings Primera-TeamJobs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lee Frost Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sam Christy London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Downie Spokes BPC Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dexter Gardias Pedal Heaven Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Thomas Bowering PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Liam Walsh VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Michael Ford VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Haynes Brother NRG Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Hitt TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Stainton-Ellis Excel Pedal Heaven Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ashley Martin Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  David Larcombe Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jed Webber Alpcycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Leon Stoneman Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Gareth Dickinson VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Lambton Oxford University Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Mackay Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Robert Hurd Finished 3rd 0

29. Robert Hurd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Billings Cycology Sunwise Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Paul Double Velo Club Venta Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Elliot Brunt-Murphy Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Matthew Griffin Cycology Sunwise Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jonathan Gates Royal Air Force CA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Edward Rollitt Velo Club Venta Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matt Owen London Dynamo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Burningham Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Rutter Cheltenham & County CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Radburn Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Pullen SunSport Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matt Twelvetrees Horsham Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nick Yarworth Team Ford Ecoboost Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ollie Williams VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mark Puddicombe Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  George Skinner Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Neil Pooley Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Humphreys Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  James Cooper Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ian Hicks Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Steven Jones Mid Devon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Walsingham Horsham Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Tristan White DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Darren Rhymer Cycology Sunwise Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Keith Gandy VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Adam Faux Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Michael Murphy Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Harry Charles Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  George Creasey Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Christopher Hughes Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Michael Wilcox Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Tom Burnley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Daniel Stephens Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Richard Beadle London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Leigh Banks Finished 3rd 0

48. Leigh Banks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Christopher Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Kieran Roebuck Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Alexander Cross Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Shane Banks Finished 4th 8

2. Shane Banks -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Grey Newbury RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darryl Strong DHCyclesport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Wright Veloton Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matthew Peters Army Cycling Union Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Richard Kendal Cotswold Veldrijden Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Woodhouse Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Howse Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Liam Barr Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Cutter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Greg Cox London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Gowling Finished 4th 0

14. Paul Gowling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Fryer Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kevin Easterbrook Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Barry Eeles North Hampshire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Keane Finished 4th 0

18. Robert Keane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Stuart Irving Finished 4th 0

19. Stuart Irving -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Eng-Jon Ong Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tony Clack Farnborough & Camberley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Tom Bandy Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Simon Dodd Royal Air Force CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Thomas Marriott Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jamie Doel DHCyclesport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Charlie Carlyle-Ive Glasgow Cycle Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Edward Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Vince Stone Finished 0

31. Vince Stone -

Points: 0 | Status: Finished
32.  David Martin Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Nicola Juniper Team Ford Ecoboost Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adele Martin Team Ford Ecoboost Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charmaine Porter Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jennifer Powell Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sophie Fennell Team Ford Ecoboost Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Charlotte Hanson VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Imogen Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Poppy Thompson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:45 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:45
Regional C+, Band 5
12 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:46 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:46
Regional C+, Band 5
9 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:48 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:48
Regional C+, Band 5
9 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/08/16 18:47 Women Only Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 16/08/16 – 18:47
Women Only, Band 5
9 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk