Lee Valley Youth Track Omnium Meeting

Track , London – Saturday, 23 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

Part of the National YouthOmnium qualifying series, for Londaon and South East.

Event Details

Event URN:

387501

Start Date:

Sat, 23rd Apr 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Series:

National Youth Track Omnium ( London Area)

Entry close date

Mon, 11th Apr 2016

Results

Confirmed Results

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Alice Matravers VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  India Gloag VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Josie Shepherd VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eleanor McArdle Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  George Lewis VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Lance Childs Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Theo Warren Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Harry Owen VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Archie Raynard Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Raphael Boulton Bristol BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

As there is no warm up time please bring your turbo or rollers. Riders be aware you can only ride in your area rounds.(Please refer to postcode on your licence).

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only None ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only None ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Part of the National YouthOmnium qualifying series, for Londaon and South East.

Event Details

Event URN:

387501

Start Date:

Sat, 23rd Apr 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Series:

National Youth Track Omnium ( London Area)

Entry close date

Mon, 11th Apr 2016

Results

Confirmed Results

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Alice Matravers VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  India Gloag VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Josie Shepherd VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eleanor McArdle Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  George Lewis VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Lance Childs Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Theo Warren Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Harry Owen VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Archie Raynard Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Raphael Boulton Bristol BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

As there is no warm up time please bring your turbo or rollers. Riders be aware you can only ride in your area rounds.(Please refer to postcode on your licence).

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only Youth ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only None ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/16 12:00 Youth Only None ---
Sat 23/04/16 – 12:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk